Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhovory o vesmíru – třetí díl

Rozhovory o vesmíru – třetí díl

Třetí díl vidcastu Rozhovory o vesmíru
Autor: Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU

V třetím dílu Rozhovorů o vesmíru Norbert se Samuelem probírají přítomnost vody na osvětlené části Měsíce, Norbiho zážitky s pozorováním na létající observatoři SOFIA a jako hlavní téma si vybrali supermasivní a mikroskopické černé díry.

Zajímá vás astronomie a rádi byste se dozvěděli něco o novinkách a zajímavých tématech současného výzkumu? Zkuste se podívat na nový díl vidcastu Rozhovory o vesmíru, který jsme pro vás na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU připravili.

V pořadu vystupují astrofyzik Norbert Werner a teoretický fyzik Samuel Kováčik, kteří se kromě výzkumu na světové úrovni už mnoho let věnují popularizaci přírodních věd.

Tento měsíc probírají nedávno zjištěnou přítomnost vody na osvětlené části Měsíce, Norbert vypráví o svém letu v upraveném Boeingu 747 NASA, který ve svém trupu skrývá dalekohled s průměrem zrcadla 2,5 metru. A jako hlavní téma si zvolili supermasivní a mikroskopické černé díry, tedy na jedné straně objekty, které nikdo nepředpovídal a jejichž pozorování astrofyzikům dlouhá léta motala hlavu a na druhé straně objekty, o jejichž existenci se spekuluje už desítky let, ale zatím je nepotvrdilo jediné měření.

Třetí díl Rozhovorů najdete na: https://youtu.be/xS37YP1_BmA




O autorovi

Václav Glos

Václav Glos

Doktorand na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kde zároveň působí jako PR koordinátor. Zabývá se výzkumem slupkových galaxií, produkcí popularizačních videí, organizací událostí pro širokou veřejnost, studenty a zájemce o studium a koordinování astronomického kroužku.

Štítky: Temná hmota, Mikroskopická černá díra, Supermasivní černá díra, Agn, Létající observatoř SOFIA, Rozhovor, Vidcast, Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »