Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Kniha „Bačkorový astronom“ je na světě

Kniha „Bačkorový astronom“ je na světě

Bačkorová astronomie úvod
Autor: Miroslav Grnja

Po knize astronomických fotografií „Nebeské perly české a slovenské astrofotografie“ se objevila kniha další. Není tentokrát čistě astronomická, byť snímků oblohy je v ní i tak dost. Její autor, astrofotograf a foto-ambasador ESO Zdenek Bardon, v ní propojil klasickou astronomii s cestovatelskými zážitky, i se svými zkušenostmi s velkými a ještě většími dalekohledy a jejich rekonstrukcemi.  

Kniha má ve skutečnosti název delší – „Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.“. Vydala ji Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově nákladem 3100 výtisků. Pevná vazba a až neuvěřitelně kvalitní tisk z knihy činí téměř sběratelskou záležitost. K tomu přispívá i fakt, že téměř celý náklad byl rozebrán již před jejím vydáním.

Bačkorová astronomie křest Autor: Miroslav Grnja
Bačkorová astronomie křest
Autor: Miroslav Grnja
Kniha a její autor mají za sebou již první křest. Ten proběhl v rámci festivalu ASTROFILM 2019 15. října ve slovenských Piešťanech, jehož jedním z organizátorů je právě Slovenská ústřední hvězdárna v Hurbanově. Křestním otcem se stal astronom Pavol Rapavý z Hvězdárny v Rimavské Sobotě, legenda slovenské astronomie. Autor na křest dorazil v poněkud netradičním oblečení. K elegantnímu saku si obul byť nové, avšak přeci jen - bačkory.

Prvotní údiv vystřídalo pobavení po představení knihy „Bačkorový astronom“. A v humorném duchu se pak nesl celý křest. Autor během něj obdržel i několik malých dárků. Zejména nové „staré babiččiny brýle“. Ty původní "babiččiny" totiž před dlouhou dobou použil na stavbu svého prvního dalekohledu. Druhým dárkem bylo skleněné víčko od zavařovací sklenice, určené pro vybroušení astronomického zrcadla pro dalekohled, návod na jehož stavbu má autor nalézt v časopise ABC z roku 1973.

Ovšem i autor obdarovával. Ocenil a velkoformátovými fotografiemi zatmění Měsíce obdaroval nejen „křestního otce knihy“, ale i autora grafiky knihy a legendu astronomické grafiky vůbec, Milana Lackoviče. Křest zakončil česko-slovenský přípitek s ředitelem SUH Hurbanovo Mgr. Mariánem Vidovencem a prodej knížek. I když jich organizátoři připravili hodně, byly vyprodány za 15 minut.

Bačkorová astronomie Autor: Miroslav Grnja
Bačkorová astronomie
Autor: Miroslav Grnja

Již je však čas vrátit se do Čech. A vrátíme se i s knihou „Bačkorový astronom“ Zdenka Bardona. První oficiální vstup knihy do Čech bude na křtu v sobotu 16. listopadu v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Vstupenky je možno objednat na vstupenkovém portálu HK Point. Autor zde za moderace Pavla Suchana, místopředsedy České astronomické společnosti a tiskového mluvčího Astronomického ústavu AVČR představí svou knihu a proběhne její druhý křest. Součástí bude i přednáška, která nás provede nejen po velkých světových dalekohledem, ale i řadou astronomicky i cestovatelsky zajímavých míst i množstvím astronomických fotografií autorem pořízených.

 

 




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Zdeněk Bardon


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »