Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

Pradávný materiál z asteroidu Ryugu byl na Zemi dopraven v roce 2020 sondou Hayabusa 2
Autor: JAXA

Vzorky prachu odebrané z asteroidu Ryugu japonskou kosmickou sondou Hayabusa 2 obsahují organický materiál, který ukazuje, že některé stavební bloky života na Zemi se mohly zformovat ve vesmíru. Hayabusa 2 zkoumala planetku od června 2018 do července 2019. Pouzdro se vzorky poté úspěšně přistálo 6. prosince 2020, zatímco sonda zamířila k další planetce.

Starodávný materiál z asteroidu Ryugu byl dopraven na Zemi v roce 2020 po šest roků trvající misi k nebeskému tělesu vzdálenému zhruba 300 miliónů kilometrů. V první studii bylo z odebraných vzorků prozkoumáno malé množství o hmotnosti 5,4 gramu tvořené prachem a tmavými drobounkými úlomky horniny, takže vědci jsou teprve na počátku odhalení jeho tajemství.

V publikovaném článku popisuje tým pod vedením pracovníků z Okayama University na západě Japonska, že objevil „aminokyseliny a další organické látky, které mohou poskytnout klíč k původu života na naší Zemi.“

Objev biogenních aminokyselin je důležitý, protože asteroid Ryugu nebyl oproti meteoritům vystaven působení zemské biosféry, a tak jejich detekce dokazuje, že přinejmenším některé ze stavebních bloků života na Zemi se mohly vytvořit v kosmickém prostředí,“ uvádí se v odborném článku.

Vědci oznámili, že při zkoumání vzorků odebraných sondou Hayabusa 2 v roce 2019 objevili 23 rozdílných aminokyselin. Tato směs prachu a hornin byla získána tak, že sonda pomocí impaktoru vymrštila tyto částice z povrchu asteroidu a následně je zachytila.

Vzorky z asteroidu Ryuguměly velmi primitivní charakteristiky oproti jakýmkoliv přirozeným vzorkům, které mělo dosud lidstvo k dispozici, včetně meteoritů,“ píše se v prohlášení Japonské vesmírné agentury JAXA.

Vědci se domnívají, že část z tohoto materiálu byla vytvořena zhruba pět milionů roků po zrodu našeho planetárního systému a nikdy nebyla zahřáta na teplotu vyšší než 100 °C.

Jiná studie publikovaná v americkém časopise Science uvádí, že materiál má „chemické složení, které se mnohem více podobá sluneční fotosféře než jiné přírodní vzorky.“

Kensei Kobayashi, odborník na astrobiologii a emeritní profesor na Yokohama National University, přivítal tento objev.

Astronomové si kladou otázku, jak byl organický materiál – včetně aminokyselin – vytvořen nebo odkud pochází. To, že v odebraném vzorku byly objeveny aminokyseliny, nabízí důvod se domnívat, že aminokyseliny byly dopraveny na Zemi z kosmického prostoru,“ říká Kensei Kobayashi.

Další mainstreamová teorie o původu aminokyselin předpokládá, že byly po ochlazení naší planety vytvořeny v primitivní atmosféře Země například působením výbojů blesku.

Vzorky nyní obdrží také vědecké týmy z celého světa a měl by mezi nimi být také Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského. 

Mise Hayabusa 2 ještě nekončí. Pouzdro se vzorky vypustila sonda v prosinci 2020, ale poté byla provedena korekce její dráhy a nyní míří k setkání s blízkozemní planetkou 1998 KY26 v roce 2031.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí



O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Aminokyseliny, Hayabusa 2, Planetka Ryugu


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »