Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Expedice za kometou C/2024 S1 (ATLAS), díl 2

Expedice za kometou C/2024 S1 (ATLAS), díl 2

Obrázek velké komety roku 1843 z Tasmanie
Autor: Mary Morton Allport

I bez jasné komety C/2024 S1 je na expedici astronomická a dokonce kometární náplň; slábnoucí velká kometa nedávných dnů C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná v binokulárech jako objekt 6.–7. magnitudy. Nyní ale zpět k hlavnímu cíli expedice, kometám Kreutzovy skupiny. Na dnešek jsem slíbil návrat do 19. století.

Kometa C/1843 D1 (Velká březnová kometa)

Byla sledována pouhým okem od 5. února do 3. dubna 1843. Poprvé byla spatřena nízko na jihozápadní obloze po soumraku s jasností kolem 3 až 4 magnitudy. Rychle se pohybovala směrem ke Slunci a 28. února byla viditelná po celý den v Evropě i Americe jako neuvěřitelně jasný objekt těsně vedle Slunce, dosahující jasnosti mezi -6 a -8 magnitudami. Proti modré obloze byl viditelný její 3 stupně dlouhý ohon.

V prvním týdnu března, viditelná převážně z jižní polokoule, dosahovala jasnosti 1 až 2 magnitudy s ohonem dlouhým 35 až 40 stupňů. Kolem 13. března se ohon prodloužil na 45 stupňů, zatímco hlava měla třetí magnitudu. Do poloviny měsíce byla kometa opět snadno viditelná ze severních šířek; její hlava se nacházela poblíž hranice souhvězdí Velryby a Eridanu a ohon se táhl jižně od hvězdy Rigel. Dne 20. března hlava zeslábla na asi 4 magnitudy, ale dlouhý, rovný ohon bylo možné sledovat až do délky 65 stupňů. Na konci března byl ohon stále téměř 40 stupňů dlouhý. Hlava komety byla naposledy pozorována pouhým okem 3. dubna, avšak značná část ohonu byla stále patrná.

Kometa C/1880 C1 (Velká jižní kometa)

Byla viditelná pouhým okem od 31. ledna do 15. února 1880, tato kometa byla pozorována pouze z jižní polokoule. Poprvé byla zaznamenána jako jasný paprsek světla vystupující zpod jihozápadního horizontu. Kometa se pohybovala směrem na východ, pryč od Slunce. Dne 2. února byl její ohon popsán jako 40 stupňů dlouhý s hlavou třetí magnitudy. 5. února ohon přesahoval délku 50 stupňů a byl rovnoměrně jasný po celé své délce.

Obrázek velké komety z roku 1880 v Adelaide. Ohon komety byl viditelný nad obzorem, když hlava komety ještě byla pod obzorem. Autor: Frearson's Weekly
Obrázek velké komety z roku 1880 v Adelaide. Ohon komety byl viditelný nad obzorem, když hlava komety ještě byla pod obzorem.
Autor: Frearson's Weekly

I když hlava komety rychle zeslábla, ohon zůstal velmi dlouhý a výrazný. Dne 14. února, kdy byla hlava komety na hranici viditelnosti pouhým okem, byl ohon stále 35 stupňů dlouhý. Po 19. únoru kometa zcela zmizela z dohledu.

Kometa C/1882 R1 (Velká zářijová kometa)

Tato kometa byla považována za nejjasnější za nejjasnější v tomto století a patrně i mnoho dalších. kometa C/1882 R1 byla sledována pouhým okem od září 1882 do poloviny února 1883. Poprvé byla spatřena 1. září a od 7. či 8. září byla pozorována po celém světě v západní části souhvězdí Hydry s hlavou o jasnosti druhé až třetí magnitudy a krátkým ohonem. Rychle se pohybovala přímo na východ směrem ke Slunci.

Dne 13. září její jasnost překonala jasnost Jupiteru (magnituda -2) a ohon dosahoval délky 12 stupňů. V perihelu 17. září byla snadno viditelná pouhým okem v poledne, méně než 1 stupeň od Slunce, s odhadovanou jasností až -17 magnitud (jasnější než Měsíc v úplňku) a ohonem dlouhým až 3 stupně! Po průletu kolem Slunce si udržovala vysokou jasnost, pravděpodobně v důsledku rozpadu jádra na několik částí (bylo hlášeno šest fragmentů). Následující týden byla sledována na denní obloze.

V době pozorování velké komety 1882 byla astrofotografie v počátcích, ale díky tomu máme u této komety nejen ilustrace, ale i první fotografická svědectví. Fotografie pochází z Jihoafrické republiky Autor: David Gill
V době pozorování velké komety 1882 byla astrofotografie v počátcích, ale díky tomu máme u této komety nejen ilustrace, ale i první fotografická svědectví. Fotografie pochází z Jihoafrické republiky
Autor: David Gill

Na konci září měla jasnost nula magnitud s neuvěřitelně zářivým ohonem dlouhým 25 stupňů. V první polovině října bylo hlášeno tucet či více "satelitních" komet jihozápadně od hlavní komety. Koncem října měla jasnost druhé magnitudy a ohon o délce 30 stupňů. Na začátku prosince byla stále impozantním objektem třetí magnitudy se značným ohonem, viditelná po celou noc v jižní části oblohy. Dokonce ještě v polovině ledna 1883, kdy se kometa nacházela jihozápadně od Siriuse, měla hlava kolem čtvrté magnitudy s ohonem dlouhým 15 stupňů. Pod hranici viditelnosti pouhým okem poklesla až v polovině února.

Kometa C/1887 B1 (Velká jižní kometa)

Známá také jako "Bezhlavý zázrak", tato kometa byla viditelná pouhým okem od 18. do 30. ledna 1887, opět pouze z jižní polokoule. Poprvé byla detekována v podvečerním soumraku jako jasná, úzká stuha světla dlouhá 40 stupňů, končící u jihozápadního horizontu. Když se v následujících dnech vzdálila od Slunce, nebyla pozorována žádná viditelná hlava ani koma, což vedlo k její neobvyklé přezdívce. Jádro komety zaniklo po průletu kolem Slunce a uvolněný prach vytvořil dlouhý a jasný ohon jako u komety C/2011 W3 (Lovejoy). Dne 24. ledna byl "ohon" více než 50 stupňů dlouhý, ale mnohem slabší a rovnoměrně jasný po celé své délce. Do 28. ledna ohon zeslábl, ale stále dosahoval délky kolem 30 stupňů. Po 1. únoru již kometa nebyla detekována.

Vývoj ohonu bezhlavé komety z roku 1887 Autor: Knowledge Magazine, R. A. Proctor
Vývoj ohonu bezhlavé komety z roku 1887
Autor: Knowledge Magazine, R. A. Proctor

V 19. století byla pozorována ještě jedna kometa Kreutzovy skupiny, a to při zatmění Slunce v květnu roku 1882. Kometa byla vidět u Slunce jen po dobu zatmění jedné expedice v Egyptě. U Slunce patrně zanikla, protože pak nebyla viditelná na noční obloze.

V 19. století vznikl název této skupiny komet. V roce 1888 vyšla studie Heinricha Kreutze, která dokázala, že velké komety z roku 1843, 1880 a 1882 jsou fragmenty jedné obrovské komety z minulosti. O tom, která to byla, bude další díl — pátrání po obří kometě.

Předešlý díl:

Díl 1. – Úvod
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/expedice-za-kometou-c-2024-s1-atlas-dil-1.html




O autorovi

Jakub Černý

Jakub Černý

Jakub Černý (* 25. června 1982, Praha, Česká republika) je amatérský astronom, který se věnuje především pozorování komet (druhotně i meteorů). Je správcem novinkového serveru o viditelných kometách www.kommet.cz a jako člen Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu se věnuje právě začínajícím "kometářům". V případě viditelnosti zajímavé komety koordinuje mimořádnou pozorovací kampaň, která se zaměřuje na vizuální i CCD hlídku očekávaného objektu.

Štítky: Velká jižní kometa 1880, Velká březnová kometa 1843, Velká jižní kometa roku 1877, Velká kometa 1882, Velké komety


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »