Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Expedice za kometou C/2024 S1 (ATLAS), díl 5, Slunce v proudu komet!

Expedice za kometou C/2024 S1 (ATLAS), díl 5, Slunce v proudu komet!

22. prosince 2011 snímal kometu C/2011 W3 (Lovejoy) astronaut na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Jednalo se o nádherný přírodní úkaz v té době patrný z jižní polokoule nebo právě z paluby ISS. Použité vybavení Nikon D3S a objektiv 85 mm při cloně 1,4, expozice 1 sekunda.
Autor: NASA/Dan Burbank

Rozmach kosmonautiky a výzkum Slunce pomocí koronografů z vesmíru přinesl poměrně zajímavý objev. Nejprve družice Solwind zaznamenala v letech 1979 až 1985 ve sluneční koróně zánik devíti menších komet. Další sonda, Solar Maximum Mission, pokračovala v objevech a přidala dalších deset minikomet v letech 1987 až 1989. Skutečné žně začaly v roce 1996, kdy začala fungovat sonda SOHO. Za 28 let jejího provozu už bylo zaznamenáno více než 5000 minikomet!

Tyto minikomety se velice těsně přibližovaly ke Slunci a žádná z nich průlet nepřežila. Nejjasnější objekty měly jasnost kolem 0 mag, takové jsou však velmi vzácné. Tyto komety mají průměry jader v řádu metrů, maximálně několika desítek metrů. V blízkosti Slunce dojde k překotné sublimaci hornin a jádro velmi rychle ztratí strukturální integritu. Ukázalo se, že na dráze Kreutzových komet je velmi rušno a ke Slunci doslova míří proud komet.

Žádná z těchto komet však nebyla pozorovatelná ze Země. To se povedlo pouze u komet objevených ještě dříve, než vstoupily do zorného pole koronografu sondy SOHO. Příkladem je kometa C/2012 E2 (SWAN), objevená přístrojem SWAN, kterou se podařilo fotograficky zachytit ze Země T. Lovejoyovi. Další byla právě C/2024 S1 (ATLAS), která odstartovala náš seriál.

Poslední z trojice komet viditelných i ze Země je C/2011 W3 (Lovejoy), která byla v kontextu minulých objevů velmi nestandardním členem. Při objevu byla až o 8 magnitud slabší než C/1965 S1 (Ikeya-Seki), ale velmi nestandardně a rychle zjasňovala. Stala se nejjasnější Kreutzovou kometou od roku 1970 a po průletu kolem Slunce sice zanikla, ale právě to „po průletu“ bylo naprosto klíčové. Kreutzovy komety se totiž dostávají do oblastí, kde se vypařuje i minerální prach, takže pokud chtějí mít prachový ohon, musí si ho vytvořit znovu až po opuštění žhavé zóny. Jádro Lovejoye zaniklo ve vhodnou chvíli, a když se proměnilo v oblak prachu, sluneční záření jej usměrnilo do úzkého a dlouhého ohonu. Výsledkem bylo opakování „bezhlavé komety“ z roku 1887. V prvních dnech byl pozorován ohon bez hlavy dlouhý 10°, pak se postupně protáhl až na délku 30°, aby poté postupně slábl a zmizel. Tato kometa byla bohužel objektem čistě pro jižní polokouli.

O tom, co nás možná čeká, se dočteme v zítřejším díle: Budoucnost Kreutzových komet.

Předešlé díly:

Díl 4. – Kreutzové 20. století
Díl 3. – Pátrání po kometárním monstru
Díl 2. – Návrat do 19. století
Díl 1. – Úvod




O autorovi

Jakub Černý

Jakub Černý

Jakub Černý (* 25. června 1982, Praha, Česká republika) je amatérský astronom, který se věnuje především pozorování komet (druhotně i meteorů). Je správcem novinkového serveru o viditelných kometách www.kommet.cz a jako člen Společnosti pro MeziPlanetární Hmotu se věnuje právě začínajícím "kometářům". V případě viditelnosti zajímavé komety koordinuje mimořádnou pozorovací kampaň, která se zaměřuje na vizuální i CCD hlídku očekávaného objektu.

Štítky: Kreutzova skupina komet


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »