Tajemné srdce v temnotách
![]() |
![]() |
Recepet: Vezměte skálu (asi 13 tisíc kilometrů v průměru), oxid uhličitý, vodní páru a metan. Umístěte na stabilní kruhovou dráhu okolo hvězdy slunečního typu. Vzdálenost volte přibližně 1AU. Po dobu jedné miliardy let zahřívejte v průměru na 10°C.
V článku naleznete mapku předpokládaného pohybu komety v zorném poli koronografu.
Vaše připomínky zasílejte na adresu info@astro.cz.
![]() |
Knihu v ceně 249,- Kč je možné si objednat na www.nva.cz nebo na nva@nva.cz.
Autogramiáda knihy se bude konat na Pražském knižním veletrhu na stánku České astronomické společnosti ve dnech 24. - 27. dubna 2003.
Umíte plynně anglicky? Máte zájem o kosmonautiku? Chcete prožít neobvyklé dobrodružství? A jste ochotni pro to něco udělat? Pojeďte na International Space Camp 2003.
![]() |
O několik milionů let později víme více...
Začátkem roku 2003 se k Zemi přiblížil asteroid 2002 AA29, který je prvním objeveným tělesem, které obíhá kolem Slunce po dráze velmi podobné dráze naší Země.
Pokračování na serveru planetky.cz
O této planetce jsme již na astro.cz psali v článku 2002 AA29 - souputník Země (23.10.2002)
![]() |
Vyhledávací mapka pro kometu C/2002 V1 (NEAT)
Zdroj: iDnes
Abych se zbytečně neopakoval, uvedu na začátek odkaz na server
Jenom pro připomenutí uvedu, že vše nasvědčuje tomu, čeho se všichni od startuprvních raketoplánu obávali - katastrofálnímu selhání neablativní tepelnéizolace, které bude mít za následek ztrátu orbiteru při vstupu do atmosféry.
Barevné snímky vzdálených vesmírných objektů jsou velmi populární. Nejoblíbenější barvou astronomů ale zůstane černá. Na světlé či jinak barevné obloze by nemohli sledovat vesmírné objekty. A nejen to. Vnitřní strana tubusu dalekohledu musí být černá - nesmí rozptylovat světlo procházející tubusem.
Na serveru letectvi.cz je zveřejněno několik velmi zajímavých článků týkajících se raketoplánu Columbia.
Antonín Vítek - K havárii Columbie (odpovědi na dotazy čtenářů)
NASA: Izolační pěna nebyla příčinou katastrofy
![]() |
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236