Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

Vzorky asteroidu obsahují „klíč k původu života“, říkají japonští vědci

Pradávný materiál z asteroidu Ryugu byl na Zemi dopraven v roce 2020 sondou Hayabusa 2
Autor: JAXA

Vzorky prachu odebrané z asteroidu Ryugu japonskou kosmickou sondou Hayabusa 2 obsahují organický materiál, který ukazuje, že některé stavební bloky života na Zemi se mohly zformovat ve vesmíru. Hayabusa 2 zkoumala planetku od června 2018 do července 2019. Pouzdro se vzorky poté úspěšně přistálo 6. prosince 2020, zatímco sonda zamířila k další planetce.

Starodávný materiál z asteroidu Ryugu byl dopraven na Zemi v roce 2020 po šest roků trvající misi k nebeskému tělesu vzdálenému zhruba 300 miliónů kilometrů. V první studii bylo z odebraných vzorků prozkoumáno malé množství o hmotnosti 5,4 gramu tvořené prachem a tmavými drobounkými úlomky horniny, takže vědci jsou teprve na počátku odhalení jeho tajemství.

V publikovaném článku popisuje tým pod vedením pracovníků z Okayama University na západě Japonska, že objevil „aminokyseliny a další organické látky, které mohou poskytnout klíč k původu života na naší Zemi.“

Objev biogenních aminokyselin je důležitý, protože asteroid Ryugu nebyl oproti meteoritům vystaven působení zemské biosféry, a tak jejich detekce dokazuje, že přinejmenším některé ze stavebních bloků života na Zemi se mohly vytvořit v kosmickém prostředí,“ uvádí se v odborném článku.

Vědci oznámili, že při zkoumání vzorků odebraných sondou Hayabusa 2 v roce 2019 objevili 23 rozdílných aminokyselin. Tato směs prachu a hornin byla získána tak, že sonda pomocí impaktoru vymrštila tyto částice z povrchu asteroidu a následně je zachytila.

Vzorky z asteroidu Ryuguměly velmi primitivní charakteristiky oproti jakýmkoliv přirozeným vzorkům, které mělo dosud lidstvo k dispozici, včetně meteoritů,“ píše se v prohlášení Japonské vesmírné agentury JAXA.

Vědci se domnívají, že část z tohoto materiálu byla vytvořena zhruba pět milionů roků po zrodu našeho planetárního systému a nikdy nebyla zahřáta na teplotu vyšší než 100 °C.

Jiná studie publikovaná v americkém časopise Science uvádí, že materiál má „chemické složení, které se mnohem více podobá sluneční fotosféře než jiné přírodní vzorky.“

Kensei Kobayashi, odborník na astrobiologii a emeritní profesor na Yokohama National University, přivítal tento objev.

Astronomové si kladou otázku, jak byl organický materiál – včetně aminokyselin – vytvořen nebo odkud pochází. To, že v odebraném vzorku byly objeveny aminokyseliny, nabízí důvod se domnívat, že aminokyseliny byly dopraveny na Zemi z kosmického prostoru,“ říká Kensei Kobayashi.

Další mainstreamová teorie o původu aminokyselin předpokládá, že byly po ochlazení naší planety vytvořeny v primitivní atmosféře Země například působením výbojů blesku.

Vzorky nyní obdrží také vědecké týmy z celého světa a měl by mezi nimi být také Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského. 

Mise Hayabusa 2 ještě nekončí. Pouzdro se vzorky vypustila sonda v prosinci 2020, ale poté byla provedena korekce její dráhy a nyní míří k setkání s blízkozemní planetkou 1998 KY26 v roce 2031.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] phys.org

Převzato: Hvězdárna Valašské MeziříčíO autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.

Štítky: Aminokyseliny, Hayabusa 2, Planetka Ryugu


27. vesmírný týden 2022

27. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 7. do 10. 7. 2022. Měsíc bude v první čtvrti. Planety jsou vidět na ranní obloze. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. Aktivita Slunce je nízká. SLS je zpět ve VAB po úspěšném testu. Starship 24 a Super Heavy B7 poprvé se všemi motory. Před čtvrtstoletím se podařilo první úspěšné přistání na Marsu od mise Viking ze sedmdesátých let 20. století.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »