Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Karel Mokrý Ostatní

Giovanni Domenico Cassini

V sobotu 14.9. uplyne 120 let od úmrtí významného francouzského astronoma italského původu Giovanni Domenico Cassini (8.6.1625 - 14.9.1712). Cassini se zabýval pozorováním těles sluneční soustavy. V letech 1671-1684 objevil 4 další Saturnovy měsíce (Iapetus, Rhea, Tethys, Dione).Objevil také nejvýraznější dělení Saturnova prstence - takzvané Cassiniho dělení.Jako první úspešně změřil sluneční paralaxu.

Je po něm pojmenován krátern a Měsíci a jeho jméno nese sonda Cassini, která je v současnosti na cestě k Saturnu. Sonda Cassini byla vypuštěna 17.10.1997 a k Satrunu by měla dorazit v průběhu roku 2004. Podrobnosti naleznete na domovské stránce sondy.

Pavel Spurný Úkazy

Meteorit Neuschwanstein - čtvrtý fotografovaný pád meteoritu v historii a dvojče meteoritu Příbram

img: Snimek bolidu EN060402 Neuschwanstein porizeny zrcadlovou celooblohovou kamerou z nemecke stanice Streitheim. V sobotu dne 6. dubna 2002 ve 22h20m14s SELČ ozářil na 5 sekund území prakticky celé střední Evropy velmi jasný bolid. Upoutal velkou pozornost především v západní části Rakouska a v Bavorsku, kde jeho světelné, zvukové a dokonce i seismické projevy byly nejmohutnější. Byl též dobře pozorovatelný i z našeho území, ale na rozdíl od západní Evropy, v Čechách a na Moravě bylo v tu dobu převážně zataženo a tak zpráv nepřišlo zase až tolik. Mnoho pozorování náhodných svědků vzbudilo i zájem médií především v Německu (dokonce i v našem zpravodajství se v pondělí objevily o tomto úkazu převzaté informace a tak bylo hned jasné, že se jedná o mimořádnou událost). To bylo nakonec již vidět z množství emailů, které jsem dostal, ale hlavně z radiometrických záznamů z Ondřejova a Kunžaku, kde byl krásný záznam od bolidu, přestože na obou místech bylo v době přeletu bolidu zataženo
Karel Mokrý Ostatní

Tisková zpráva ČAS

Eleonora z Ehrenbergů

1.11.1832 - 30.8.1912

Astronomický ústav Akademie věd České republiky a obec Ondřejov pořádají slavnostní shromáždění u příležitosti 170ti let od narození a 90ti let od úmrtí koloraturní sopranistky

Eleonory z Ehrenbergů.

Shromáždění se koná na observatoři Ondřejov u vily Eleonora dne 15. září 2002 od 15 hodin. Během oslav vystoupí v doprovodu člena České filharmonie Jaroslava Šarouna sólista opery Národního divadla Ivan Kusnjer. Osobnost zpěvačky vzpomene paní Š. Bumbová a RNDr. Jan Králík, CSc.

Všichni jsou srdečně zváni.

tisková zpráva

Karel Mokrý Ostatní

Tisíciletý odkaz čínských astronomů

Vlašimská astronomická společnost
Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Jiřího Duška

TISÍCILETÝ ODKAZ ČÍNSKÝCH ASTRONOMŮ

v pátek 13. 9. 2002, v 19:00 hod., hvězdárna Vlašim

  • Jakým způsobem ovlivňují starověká pozorování čínských astronomů moderní astrofyziku? Mýty a realita.
  • Autor je zaměstnancem Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně, kde se věnuje popularizaci astronomie. Je šéfredaktorem Instantních astronomických novin (www.ian.cz), autorem řady pořadů v brněnském planetáriu a ve volných chvílích se zabývá také studiem uhlíkových hvězd.
  • Vstupné dobrovolné.

    Přednáška probíhá v rámci týdenní akce Kulturní odkaz staré Číny http://www.medina.cz/cina.V sobotu 14. září 2002 proběhne za příznivého počasí veřejné pozorování Slunceu Čínského pavilonu (od 14 do 16 h.). Akci podpořil Středočeský kraj.

  • Karel Mokrý Ostatní

    Slavnostní předání Nušlovy ceny pro rok 2002

    Česká astronomická společnost
    si Vás dovoluje pozvat na
    Slavnostní předání Nušlovy ceny pro rok 2002,
    které se uskuteční dne 5. září 2002 od 16.30 hod
    v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost číslo 206
    Po předání Ceny prosloví laureát
    Doc. RNDr. Zdeněk Švestka, DrSc. [SRON, Utrecht]
    přednášku na téma:

    "Družice, počítače a naše nejbližší hvězda".

    Srdečně všechny zveme.
    Podrobnosti naleznete v Tiskovém prohlášení č. 39 (formát MS Word)
    Výkonný výbor České astronomické společnosti
    Přejete-li si rezervovat místo, prosíme kontaktujte emailem:
    stepan.kovar@astro.cz

    Karel Mokrý Hvězdy

    Disky okolo "neúspěšných hvězd"

    Skupina evropských astronomů pozorovala osm hnědých trpaslíků - malých a slabých objektů, známých také jako "neúspěšné hvězdy"pomocí 3.6m teleskopu na La Silla. Od dvou z nich pozorovali - poprvé pomocí teleskopu na Zemi - střední infračervené záření.Zatímco mladší hnědí trpaslíci (staří okolo dvou milionů let) bývají obklopeni prachovým diskem, žádný horký prach se nenachází okolo starších objektů.

    Nová pozorování podporují teorii formování hnědých trpaslíků velmi podobnou vzniku "normálních" hvězd. Vznikají stejným způsobem jako normální hvězdy - kontrakcí mezihvězdného prachoplynového mračna. V průběhu pozdější části tohoto procesu je pohybující se materiál přeměněn na hvězdu a prachoplynový disk. Tento disk - ze kterého se mohou formovat planety - postupem času zmizí.

    Pavel Marek Ostatní

    Schůzka ASHK

    Pravidelná schůzka Astronomické společnosti v Hradci Králové se koná již tuto sobotu 7. září 2002 od 10.00 na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Jste srdečně vítáni.
    Pavel Marek Ostatní

    Počátky hradecké hvězdárny

    jsou záhadné, pohnuté a zahaleny tajemstvím. Je to důsledek situace v padesátých letech minulého století, kdy výsledek činnosti iniciátorů, stavitelů a uživatelů se lišil od původních záměrů. Před 55 lety byl položen základní kámen hvězdárny. Avšak období 1947 až 1953 je stále bílým místem historie HP HK 8. - Autor Josef Bartoška
    Pavel Marek Ostatní

    Na prodej dalekohled Dobson 250/1250

    Protože dobrých nabídek není nikdy dost a někdy je i nabídka na bazarový dalekohled velmi zajímavá. Sami posuďte nabídku Františka Červinky. Prostě nemá na pozorování čas a tak třeba jeho dalekohled najde nového majitele. A nyní pár údajů: Dobson 250/1250mm, orig. konstrukce od Drbohlava, hledáček 80/450mm, okuláry ATC 32K, 10N, barlow ATC BW 2x, okuláry k hledáčku. Komplet vše za 18.000Kč. Kontakt: Frantisek Cervinka, E-mail: cervinfr@volny.cz, Tel.: +420604366650
    Pavel Marek Ostatní

    Počítačové planetárium zdarma

    Dnes si Vám dovolím v krátkosti představit počítačové planetárium, které možná už znáte, ale někteří ne. Ale určitě stojí za vyzkoušení a pokud je navíc zdarma nebrání tomu již vůbec nic.
    Petr Bartoš Ostatní

    Sekretariát mimo provoz - výzva

    Vážení přátelé,
    rád bych vás informoval o nefunkčnosti sekretariátu, který bude až do odvolání uzavřen. Stromovka je uzavřenou oblastí (viz. text více). Budeme se snažit vyřizovat nejdůležitější agendu, ale prosím o vaši schovívavost. Věřím, že nám podaří co nejdříve najet na normální provoz. V případě nutnosti volejte na tel. 0606 578648. Rovněž bych vás rád vyzval, pomozte všude kde je to potřeba, kontaktujte krizová centra nebo se obraťte přímo na postižené, které znáte.
    Petr Bartoš
    Petr Bartoš Ostatní

    HaP České Budějovice zaplaveno

    Pokud jde o Ceske Budejovice, tak tam bylo 45 cm vody v prizemi tj. i salech pro verejnost, blato vyklizime, zahrada je tak podmocena ze se tam neda zatim nic delat, potrebovali bychom jenom nejake cerpadlo na vycerpani vody z sachticky v planetariu kde jsou kabely a jedno z vyusteni vzduchotechniky, vody neni mnoho tj. staci s malym vykonem, ale aby salo zespodu prip. pomoci nejake hadice.Pokud byste o necem vedeli prosime zavolat na 0603-913985 v CB nejdou zatim pevne linky.
    Pavel Marek Ostatní

    Astronomické programy v češtině

    Asi řada z nás si už někdy stáhla nějaký ten prográmek s astronomickou tématikou. Ale ejhle, většina z nich nemluví česky. Jaká škoda. Takže i Vám by se hodily určitě informace, jak je česky naučit.
    Petr Bartoš Ostatní

    HaP České Budějovice evakuována

    Dobre rano,
    u nas je (v Ceskych Budejovicich) voda nevime kolik protoze nam naridili evakuaci, az budu vedet podrobnosti, tak dam vedet, obavam se ze az zitra.
    Ctvrtecni prvni povoden jsme prezili bez uhony, ale toto je nad vsechny predstavy znalych lidi co muze reka(reky) udelat ani nikdo nedokaze rici jak vysoko tam bude voda jak dlouho atd...
    Jana Ticha
    Prejeme do Ceskych Budejovic mnoho stesti a pevne nervy.


    19. vesmírný týden 2025

    19. vesmírný týden 2025

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    Simeis 147

    Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    M13

    Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

    Další informace »