Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Karel Mokrý Vzdálený vesmír

"Vesmírný hamburger"

img: Vesmírný hamburgerTento objekt byl nazván "vesmírný hamburger", ale ve skutečnosti se jednáo hvězdu zachycenou v průběhu velmi krátké fáze jejího vývoje. Jedná se o hvězdu slunečního typu blízko konce jejího vývoje. Hvězda již odhodila velké množství plynu a prachu a její jediný možný vývoj je stát se barevnou, rostoucí planetární mlhovinou.

Podivný tvar je výsledkem osvícení vyvrženého plynu a prachu."maso" v hamburgeru je stín silného prachového disku okolocentrální hvězdy.

Michal Švanda Sluneční soustava

10th European Solar Physics Meeting očima nosiče mikrofonu

Vědec je zcela normální člověk. Až na nepříliš časté, ale o to pak výraznější vyjímky, jej během chůze po městě nebo při jízdě prostředkem hromadné dopravy od ostatních lidí neodlišíte. Změna nastane v okamžiku, kdy přijde takový člověk do budovy výzkumného ústavu, v němž je zaměstnán. Postup práce ve vědě je vcelku uniformní a odehrává se téměř vždy v rovině následujících kroků: vědec je dlouhou dobu "izolován" v kanceláři nebo laboratoři u počítače nebo přístrojů a získává nebo zpracovává data či vymýšlí nejrůznější fyzikální aspekty svého bádání. Jedinými přáteli jsou mu stejně "postižení" kolegové bádající nad jinými problémy, s nimiž nezřídkakdy své myšlenky konzultuje a přesvědčuje je o své pravdě. Jakmile si myslí, že již má dat dost, nebo že si již své myšlenky dostatečně utřídil, neváhá a spěchá se pochlubit svým výsledkem do nějakého renomovaného časopisu nebo na konferenci. Jakmile ovšem vědec opustí výzkumný ústav, opět se až na ony zmiňované vyjímky vrací do kůže člověka z masa a kostí

Pavel Marek Ostatní

Nový dalekohled v Hradci Králové

Astronomická společnost v Hradci Králové a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové si Vás dovolují pozvat na slavnostní zahájení provozu nového dalekohledu JAN ŠINDEL. Uskuteční se v sobotu 21. září 2002 v 10 hod. v kinosále a observačním pavilonu hradecké hvězdárny při příležitosti 8. celorepublikového setkání pozorovatelů proměnných hvězd skupiny MEDÚZA - František Hovorka (ředitel HPHK), Martin Cholasta (předseda ASHK)
Karel Mokrý Kosmonautika

Nový vesmírný dalekohled bude pojmenován po James E. Webb

Nový vesmírný dalekohledu bude pojmenován po James E. Webb, správci NASA v počátcíchprogramu Apollo. Vypuštění nového teleskopu v ceně $824.8 milionů dolarů je plánováno na rok 2010.

Sonda bude vypuštěna do výšky 940 000 mil (1 512 783 km) a stabilizovaná v Lagrangeově bodu 2- oblasti ve vesmíru, kde se vyrovnává gravitační působení Země a Slunce.

Karel Mokrý Ostatní

Giovanni Domenico Cassini

V sobotu 14.9. uplyne 120 let od úmrtí významného francouzského astronoma italského původu Giovanni Domenico Cassini (8.6.1625 - 14.9.1712). Cassini se zabýval pozorováním těles sluneční soustavy. V letech 1671-1684 objevil 4 další Saturnovy měsíce (Iapetus, Rhea, Tethys, Dione).Objevil také nejvýraznější dělení Saturnova prstence - takzvané Cassiniho dělení.Jako první úspešně změřil sluneční paralaxu.

Je po něm pojmenován krátern a Měsíci a jeho jméno nese sonda Cassini, která je v současnosti na cestě k Saturnu. Sonda Cassini byla vypuštěna 17.10.1997 a k Satrunu by měla dorazit v průběhu roku 2004. Podrobnosti naleznete na domovské stránce sondy.

Pavel Spurný Úkazy

Meteorit Neuschwanstein - čtvrtý fotografovaný pád meteoritu v historii a dvojče meteoritu Příbram

img: Snimek bolidu EN060402 Neuschwanstein porizeny zrcadlovou celooblohovou kamerou z nemecke stanice Streitheim. V sobotu dne 6. dubna 2002 ve 22h20m14s SELČ ozářil na 5 sekund území prakticky celé střední Evropy velmi jasný bolid. Upoutal velkou pozornost především v západní části Rakouska a v Bavorsku, kde jeho světelné, zvukové a dokonce i seismické projevy byly nejmohutnější. Byl též dobře pozorovatelný i z našeho území, ale na rozdíl od západní Evropy, v Čechách a na Moravě bylo v tu dobu převážně zataženo a tak zpráv nepřišlo zase až tolik. Mnoho pozorování náhodných svědků vzbudilo i zájem médií především v Německu (dokonce i v našem zpravodajství se v pondělí objevily o tomto úkazu převzaté informace a tak bylo hned jasné, že se jedná o mimořádnou událost). To bylo nakonec již vidět z množství emailů, které jsem dostal, ale hlavně z radiometrických záznamů z Ondřejova a Kunžaku, kde byl krásný záznam od bolidu, přestože na obou místech bylo v době přeletu bolidu zataženo
Karel Mokrý Ostatní

Tisková zpráva ČAS

Eleonora z Ehrenbergů

1.11.1832 - 30.8.1912

Astronomický ústav Akademie věd České republiky a obec Ondřejov pořádají slavnostní shromáždění u příležitosti 170ti let od narození a 90ti let od úmrtí koloraturní sopranistky

Eleonory z Ehrenbergů.

Shromáždění se koná na observatoři Ondřejov u vily Eleonora dne 15. září 2002 od 15 hodin. Během oslav vystoupí v doprovodu člena České filharmonie Jaroslava Šarouna sólista opery Národního divadla Ivan Kusnjer. Osobnost zpěvačky vzpomene paní Š. Bumbová a RNDr. Jan Králík, CSc.

Všichni jsou srdečně zváni.

tisková zpráva

Karel Mokrý Ostatní

Tisíciletý odkaz čínských astronomů

Vlašimská astronomická společnost
Vás srdečně zve na přednášku Mgr. Jiřího Duška

TISÍCILETÝ ODKAZ ČÍNSKÝCH ASTRONOMŮ

v pátek 13. 9. 2002, v 19:00 hod., hvězdárna Vlašim

  • Jakým způsobem ovlivňují starověká pozorování čínských astronomů moderní astrofyziku? Mýty a realita.
  • Autor je zaměstnancem Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně, kde se věnuje popularizaci astronomie. Je šéfredaktorem Instantních astronomických novin (www.ian.cz), autorem řady pořadů v brněnském planetáriu a ve volných chvílích se zabývá také studiem uhlíkových hvězd.
  • Vstupné dobrovolné.

    Přednáška probíhá v rámci týdenní akce Kulturní odkaz staré Číny http://www.medina.cz/cina.V sobotu 14. září 2002 proběhne za příznivého počasí veřejné pozorování Slunceu Čínského pavilonu (od 14 do 16 h.). Akci podpořil Středočeský kraj.

  • Karel Mokrý Ostatní

    Slavnostní předání Nušlovy ceny pro rok 2002

    Česká astronomická společnost
    si Vás dovoluje pozvat na
    Slavnostní předání Nušlovy ceny pro rok 2002,
    které se uskuteční dne 5. září 2002 od 16.30 hod
    v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost číslo 206
    Po předání Ceny prosloví laureát
    Doc. RNDr. Zdeněk Švestka, DrSc. [SRON, Utrecht]
    přednášku na téma:

    "Družice, počítače a naše nejbližší hvězda".

    Srdečně všechny zveme.
    Podrobnosti naleznete v Tiskovém prohlášení č. 39 (formát MS Word)
    Výkonný výbor České astronomické společnosti
    Přejete-li si rezervovat místo, prosíme kontaktujte emailem:
    stepan.kovar@astro.cz

    Karel Mokrý Hvězdy

    Disky okolo "neúspěšných hvězd"

    Skupina evropských astronomů pozorovala osm hnědých trpaslíků - malých a slabých objektů, známých také jako "neúspěšné hvězdy"pomocí 3.6m teleskopu na La Silla. Od dvou z nich pozorovali - poprvé pomocí teleskopu na Zemi - střední infračervené záření.Zatímco mladší hnědí trpaslíci (staří okolo dvou milionů let) bývají obklopeni prachovým diskem, žádný horký prach se nenachází okolo starších objektů.

    Nová pozorování podporují teorii formování hnědých trpaslíků velmi podobnou vzniku "normálních" hvězd. Vznikají stejným způsobem jako normální hvězdy - kontrakcí mezihvězdného prachoplynového mračna. V průběhu pozdější části tohoto procesu je pohybující se materiál přeměněn na hvězdu a prachoplynový disk. Tento disk - ze kterého se mohou formovat planety - postupem času zmizí.

    Pavel Marek Ostatní

    Schůzka ASHK

    Pravidelná schůzka Astronomické společnosti v Hradci Králové se koná již tuto sobotu 7. září 2002 od 10.00 na Hvězdárně a planetáriu v Hradci Králové. Jste srdečně vítáni.
    Pavel Marek Ostatní

    Počátky hradecké hvězdárny

    jsou záhadné, pohnuté a zahaleny tajemstvím. Je to důsledek situace v padesátých letech minulého století, kdy výsledek činnosti iniciátorů, stavitelů a uživatelů se lišil od původních záměrů. Před 55 lety byl položen základní kámen hvězdárny. Avšak období 1947 až 1953 je stále bílým místem historie HP HK 8. - Autor Josef Bartoška
    Pavel Marek Ostatní

    Na prodej dalekohled Dobson 250/1250

    Protože dobrých nabídek není nikdy dost a někdy je i nabídka na bazarový dalekohled velmi zajímavá. Sami posuďte nabídku Františka Červinky. Prostě nemá na pozorování čas a tak třeba jeho dalekohled najde nového majitele. A nyní pár údajů: Dobson 250/1250mm, orig. konstrukce od Drbohlava, hledáček 80/450mm, okuláry ATC 32K, 10N, barlow ATC BW 2x, okuláry k hledáčku. Komplet vše za 18.000Kč. Kontakt: Frantisek Cervinka, E-mail: cervinfr@volny.cz, Tel.: +420604366650
    Pavel Marek Ostatní

    Počítačové planetárium zdarma

    Dnes si Vám dovolím v krátkosti představit počítačové planetárium, které možná už znáte, ale někteří ne. Ale určitě stojí za vyzkoušení a pokud je navíc zdarma nebrání tomu již vůbec nic.


    19. vesmírný týden 2024

    19. vesmírný týden 2024

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    V zajetí barev

    Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    záře nad Srbkou

    13.5.2024

    Další informace »