Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Přechody planet před Sluncem  >  Přechod Merkuru 2019  >  Pozorování přechodu Merkuru 2019 v Česku

Pozorování přechodu Merkuru 2019 v Česku

Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003. Autor: Dominique Dierick.
Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003.
Autor: Dominique Dierick.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 bude probíhat na mnoha místech v Česku, zejména na hvězdárnách a také prostřednictvím dalekohledů mnoha amatérských astronomů. Rozměr Merkuru na slunečním disku je totiž mnohem menší, než u nedávných přechodů Venuše, kde stačil pohled pouhým okem přes ochranný filtr. Merkur se svými 12ti úhlovými vteřinami bude vypadat jako malá kulatá skvrnka. Úkaz si tedy budete moci dokonale vychutnat s pomocí dalekohledů, které budou připraveny v odpoledních hodinách, kdy úkaz probíhá. K tomu vám budou k dispozici mnohé další zajímavé informace a samozřejmě si můžete zkusit Merkur před Sluncem vyfotit (nejsnáze, když bude obraz Slunce promítán na stínítko, nebo také za okulárem specielně vybaveného dalekohledu – do Slunce se nesmíme dívat přímo). Níže je seznam míst, kde se pozorování, nebo i náhradní program uskuteční. Pokud také pořádáte akci a chcete nám o ní dát vědět, informujte nás nejpozději do 9. listopadu 2019 (včetně) přes redakční email info@astro.cz. Do emaiu napište stručný program připravované akce, doplňte webové stránky a příp. kontaktní osobu (pořadatele). Děkujeme!

Více o úkazu samotném na www.astro.cz/merkur2019.

Kde všude bude pozorování probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)

Střední Čechy

Západní Čechy

Východní Čechy

Severní Čechy

Jižní Čechy

Vysočina

Střední Morava

Severní Morava

Jižní Morava

Východní Morava

 

Střední Čechy

Ondřejov - Astronomický ústav AV ČR

V pondělí 11. 11. 2019 od 13:20 do západu Slunce (16:21) se uskuteční pozorování tohoto výjimečného úkazu pro veřejnost na observatoři v Ondřejově. Protože úkaz bude probíhat v době, kdy se Slunce bude sklánět k západnímu obzoru, bude se i měnit pozorovací stanoviště - od historické Západní kopule, dalekohledy Slunečního oddělení až po přenosné dalekohledy na "Radarové louce", kde bude výhled na Slunce až do západu. Vždy se od našich informátorů dozvíte, kam máte jít. Pozor - pakliže budete vybaveni i vlastními dalekohledy, na pozorování je třeba použít speciální ochranný filtr! Akce je pro návštěvníky zdarma. Uskuteční se pouze za jasného počasí.

Další informace:
Webové stránky: www.asu.cas.cz
Kontaktní osoba: Pavel Suchan, suchan@astro.cz

Žebrák

Podívat se na mimořádný přechod Merkuru přes Slunce budete moci i na Hvězdárně Žebrák, a to nejen ve viditelném světle! Hvězdárna Žebrák totiž pro pozorování Slunce pořídila nový dalekohled Lunt, pomocí kterého se návštěvníci budou moci podívat na Slunce i pomocí filtru H-alfa. Uvidí tedy i sluneční aktivitu v přímém přenosu. Pozorování bude probíhat od 13:00 do 16:20.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnazebrak.cz
Kontaktní osoba: Vladislav Slezák, slezak@astronomica.cz

Praha - Hvězdárna Ďáblice

Hvězdárna v Praze - Ďáblicích bude mít pro veřejnost otevřeno od 13:00 do 16:00. Poté bohužel Slunce zapadne za místní obzor tvořený vzrostlými stromy. Pozorování bude doprovázeno odborným výkladem.

Další informace:
Webová stránka: www.planetum.cz
Kontakt: dablice@planetum.cz

Praha - Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna pro pozorování přechodu Merkuru připravuje mimořádnou otevírací dobu od 13:00 do 17:00. V případě jasného počasí a velkého zájmu budou návštěvníkům k dispozici tři pozorovací stanoviště, kde bude možno úkaz bezpečně pozorovat díky dalekohledům, jež odcloní větší část slunečního světla. Dalekohledem v hlavní kopuli pak budou moci návštěvníci pozorovat přechod nejen ve viditelném světle, ale též pomocí chromosférického dalekohledu. Pozorování bude doprovázeno odborným výkladem.

Další informace:
Webová stránka: www.planetum.cz
Kontaktní osoba: Tomáš Prosecký, prosecky@planetum.cz

Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou

Pozorovat přechod Merkuru přes Slunce budete moci i na Hvězdárně v Benátkách nad Jizerou. Pozorování s výkladem bude probíhat od 13:30 do cca 17hodin. Těšíme se na vaši návštěvu.

Další informace:
Webová stránka:  hvezdarna-benatky.webnode.cz
Kontaktní osoba: Ladislav Štrych, tel:732 304 057

 

Západní Čechy

Hvězdárna v Rokycanech a Plzni

Hvězdárna v Rokycanech bude pro veřejnost otevřena od 13.00 do 16.30. Plzeňská pobočka, vzhledem k nevhodnému umístění vlastní budovy, uskuteční pozorování v Plzni - Doubravce na Vyhlídce Švábiny od 13.30 do 16.30..

Na obou místech budou mít zájemci možnost pozorovat úkaz dalekohledy ve viditelném světle, přes H-alfa filtr a projekční metodou. Pozorování bude doplněno odborným výkladem. Ale pozor – v Plzni se akce uskuteční pouze za jasné oblohy!

Další informace:
Webová stránka: www.hvr.cz
Kontaktní osoba: Karel Halíř, halir@hvr.cz (Rokycany), Lumír Honzík, honzik@hvr.cz (Plzeň)

Hvězdárna a radioklub Karlovy Vary

Pozorování proběhne za jasné oblohy od 13 hodin a je přístupné široké veřejnosti bez nutnosti rezervace. Doporučený minimální věk je 5 let.

Další informace:
Webová stránka: astropatrola.cz
Kontaktní osoba: Miroslav Spurný, hvezdarna.kv@email.cz
Telefonní kontakty: 777 953 421, 777 953 422, 777 953 423

 

Východní Čechy

Hvězdárna b. A. Krause v Pardubicích

Pozorování přechodu Merkuru jistě plánujeme. Pozorování proběhne z kopule hvězdárny. Návštěvníci budou moci spatřit přeházející Merkur a především Slunce ve viditelném světle a v čáře H-alfa. Souběžně s pozorováním proběhne pokus o veřejný webcast úkazu. Zveme tak návštěvníky na pardubickou hvezdarnu od 13:30 do 16:30. POZOROVÁNÍ PROBĚHNE POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ.

Další informace:
Webová stránka: www.astropardubice.cz
Kontaktní osoba: Petr Komárek, tel.: 603 165 366, info@astropardubice.cz

Hvězdárna Boleslava Tecla v Moravské Třebové

Akce proběhne na Hvězdárně Boleslava Tecla při DDM Moravská Třebová v pondělí 11. 11. 2019. Začínáme přibližně v 13:30 SEČ, konec pozorování úkazu kolem 16:30 SEČ. V případě příznivého počasí a zájmu veřejnosti protáhneme pozorování až do cca 21:00, kdy je již možno pozorovat i hvězdnou oblohu. Připraven bude také doprovodný program, takže nám ani oblačnost nezabrání užít si odpoledne na hvězdárně. POZOROVÁNÍ PROBĚHNE POUZE ZA JASNÉHO POČASÍ.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarna-mt.cz
Kontaktní osoba: Dagmar Jarošová, e-mail: dagmar.jarosova149@seznam.cz

Hvězdárna v Úpici

V pondělí 11. listopadu 2019 bude s pomocí speciálních dalekohledů pro pozorování Slunce (včetně legendárního Krausova teleskopu) možné sledovat přechod planety Merkur přes sluneční kotouč i na Hvězdárně v Úpici. Otevřeno bude od 13 hodin a pozorování jevu zde bude vzhledem ke stromům na obzoru možné zhruba do 15 hodin.

Další informace:
Webová stránka: www.obsupice.cz
Kontakt: hvezdarna@obsupice.cz

 

Severní Čechy

Liberec, iQLANDIA

Pozorování na parkovišti před iQLANDIÍ (v případě příznivého počasí) a projekce přenosu z internetu (pokud podmínky dovolí).
Od 17 hodin přednáška na téma Přechody Merkuru a Venuše přes Slunce – speciální program v planetáriu.

Další informace:
Webová stránka: www.iqlandia.cz
Kontakt: gembec@iqlandia.cz

Hvězdárna Turnov

Pozorování a přednáška, nebo projekce.

Další informace:
Webová stránka: hvezdarna.turnov.cz
Kontakt: astro@sundisk.cz

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích; Most

Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích, příspěvková organizace pořádá na dvou svých hvězdárnách v Teplicích a v Mostě mimořádné pozorování přechodu Merkuru přes Slunce pro širokou veřejnost.

Teplice: Teplická hvězdárna na Písečném vrchu bude mimořádně otevřena pro veřejnost v pondělí 11. 11. 2019 v době od 13:00 do 16:00. Budeme pozorovat dalekohledy, měla by být také připravena projekce a budou probíhat doprovodné akce v budově hvězdárny.

Most: Mostecká hvězdárna na Hněvíně bude mimořádně otevřena pro veřejnost v pondělí 11. 11. 2019 v době od 13:00 do 17:00. Proběhne pozorování úkazu místním historickým dalekohledem.

Další informace:
Web: www.hapteplice.cz
Kontakt: hap@hapteplice.cz
Facebook: www.facebook.com/HaPTeplice

Astronomická společnost Chomutov

Astronomická společnost Chomutov a kroužek astronomie – Hvězdičky zvou veřejnost na společné pozorování zajímavého astronomického úkazu. Přechod planety Merkur přes Slunce. V případě vhodného počasí budeme tento zajímavý úkaz pozorovat na našem stanovišti před ZŠ v Havlíčkově ulici (za poštou č.3 v Chomutově). Naše pozorování začne ve 13:35 hod. a pro nás v ČR skončí západem Slunce v 16:22. Na našem stanovišti budeme mít astronomický dalekohled vybavený speciálním filtrem, který nám umožní pozorovat tento zajímavý úkaz. Všichni jste srdečně zváni. Vstup zdarma.

Další informace:
Web: www.astro21.cz
Kontakt: Jaroslav.LANDA@seznam.cz

 

Jižní Čechy

Hvězdárna a planetárium České Budějovice

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 na českobudějovické hvězdárně - leták. Autor: HaP České Budějovice.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 na českobudějovické hvězdárně - leták.
Autor: HaP České Budějovice.
Hvězdárna a planetárium České Budějovice pořádá pozorování přechodu Merkuru přes Slunce v začátku úkazu, otevřeno bude od 13:15. Za jasného počasí budou moci návštěvníci využít historického dalekohledu v kopuli nebo se podívat přenosným přístrojem na terase. Akce potrvá  závislosti na pozorovacích podmínkách cca do 14:45. Po čtvrté hodině Slunce zapadá za obzor, ještě dříve však bude zastíněno vzrostlými stromy parku v okolí Hvězdárny. Vstup na tuto akci je zdarma, bez rezervace.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnaCB.cz
Kontakt: hvezdarna@hvezdarnacb.cz

 

Vysočina

Jihlavská astronomická společnost

Pozorování přechodu planety Merkur před slunečním diskem proběhne na vyhlídkové terase historické věže Brány Matky Boží v Jihlavě (Věžní 1, Jihlava) do 13:30 do 16:30. Při nepřízni počasí bude pozorování zrušeno.

Další informace:
Webová stránka: www.jiast.cz
Kontaktní osoba: Miloš Podařil, tel.: +420 728 880 930, email: info@jiast.cz

 

Střední Morava

Hvězdárna Valašské Meziříčí

V průběhu přechodu Merkuru přes sluneční disk 11. listopadu 2019 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost od 13:00 do 16:30. Nabídne zájemcům možnost bezpečného pozorování speciálními dalekohledy pro sledování Slunce, které bude doplněno výkladem odborných pracovníků.

Úkaz začne ve 13:35 SEČ, Merkur i Slunce se tou dobou budou nacházet jen necelých 18° nad jihozápadním obzorem. Slunce zapadne na ideálním obzoru (při pohledu z Valašského Meziříčí) v 16:15 SEČ. Vzhledem k okolnímu horizontu však úkaz tak dlouho pozorovatelný nebude, Slunce i Merkur se za kopci schovají již před 16. hodinou. Na pozorování tak budeme mít za ideálního počasí jen o něco více než 2 hodiny.

Další informace:
Webová stránka: www.astrovm.cz
Kontaktní osoba: Jiří Srba, info@astrovm.cz

 

Severní morava

Planetárium Ostrava

Akce bude probíhat od 13. do 17. hodiny, bude doplněna projekcí v Sále planetária s ukázkami aktuální oblohy a vizualizací samotného úkazu. Pozorovat pak budeme kromě Slunce s Merkurem i planety Jupiter, Saturn a náš Měsíc. Návštěvníci budou moci navštívit i Experimentárium.

Další informace:
Webové stránky: www.planetariumostrava.cz
Kontaktní osoba: Martin Vilášek, martin.vilasek@vsb.cz

Opava, Slezská univerzita, Observatoř WHOO!

Pozorování přechodu planety Merkur před Sluncem bude probíhat i na univerzitní observatoři WHOO!. Observatoř WHOO! je součástí Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a nachází se tedy na Bezručově náměstí č. 13, v horní části univerzitní budovy. (Do čtvrtého patra lze použít výtah, následný vstup do observatoře však není bezbarierový.)

Vzhledem k výšce kopule bude úkaz pozorovatelný téměř až do západu Slunce. Začátek úkazu nastává okolo 13:35 SEČ. Pozorování tranzitu planety Merkur bude probíhat přes dalekohled opatřený filtrem na pozorování Slunce a bude doplněno výkladem.

Další informace:
Webová stránka: whoo.slu.cz
Kontaktní osoba: Tomáš Gráf, tomas.graf@fpf.slu.cz

 

jižní morava

Hvězdárna Zlín, Zlínská astronomická společnost

Na zlínské hvězdárně se při příležitosti úkazu můžete těšit hned na dvě akce:

4. listopadu od 19 hodin: Přednáška "Přechody planet přes sluneční disk"
Astronom Ing. Vratislav Zíka vás týden před samotným jevem zasvětí do tajů tohoto vzácného jevu. Od 17. století se však staly velmi sledovanými. Umožňovaly totiž stanovit skutečné rozměry Sluneční soustavy určením astronomické jednotky, tj. střední vzdálenosti Země od Slunce. V přednášce se také dozvíte, jak strastiplné byly cesty a životní osudy astronomů při získávání této důležité konstanty. Více.

11. listopadu od 13:30 do 16:30: Vlastní pozorování úkazu
Na zlínské hvězdárně se bude úkaz pozorovat přes dalekohledy opatřené filtry a také projekcí. Pozorování proběhne za jasného počasí, v případě nepřízně počasí je připraven náhradní program v podobě přímého přenosu úkazu ve světě.

Další informace:
Webová stránka: www.zas.cz
Kontaktní osoba: MUDr. Zdeněk Coufal, coufal@bnzlin.cz, Více kontaktů

Hvězdárna Veselí nad Moravou

V pondělí 11. listopadu 2019 se odehraje nad územím České republiky poměrně vzácný přechod Merkuru před Sluncem. Tento úkaz můžete za příznivého počasí sledovat také na naší hvězdárně, která bude otevřená pro veřejnost v čase od 13 hod. do západu Slunce – to je cca do 16 hodin. Po dobu celého úkazu budou připraveny k pozorování astronomické přístroje, kterými bude možné s odborným výkladem tento úkaz sledovat.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarna-veseli.cz
Kontakt: pedagog@hvezdarna-veseli.cz

 

Východní morava

Hnojník, Moravskoslezské Beskydy

Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 v Hnojníku - pozvánka. Autor: ZŠ Hnojník.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 v Hnojníku - pozvánka.
Autor: ZŠ Hnojník.
Zveme všechny zájemce o pozorování neobvyklé události, kterou pouhým okem nikdy neuvidíte. Tato událost se odehraje 11. listopadu 2019 na odpolední obloze, kdy zhruba od 13 hodin 35 minut do 16 hodin 20 minut, respektive do západu Slunce, budeme moci sledovat přechod planety Merkur přes sluneční disk.

Bezpečné pozorování umožní žákům Masarykovy ZŠ a MŠ v Hnojníku, stejně jako jejich učitelům, rodičům a případným dalším zájemcům pan Jan Kondziolka, propagátor astronomie a iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy. Pozorování, které bude probíhat pomocí dalekohledu se speciálním ochranným filtrem, doplní Jan Kondziolka odborným výkladem.

Pozorování se uskuteční v případě jasné oblohy. Za nepříznivého počasí bude ve školní knihovně MZŠ a MŠ Hnojník probíhat beseda s Janem Kondziolkou na téma „Co je vidět ve tmě?“

Další informace:
Webová stránka: www.zshnojnik.com
Kontaktní osoba: Jan Kondziolka, KondziolkaJan@seznam.cz

 

Zpět na předchozí stránku
Přejít na tranzity planetO autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Přechod Merkuru 2019


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »