Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Přechody planet před Sluncem  >  Přechod Merkuru 2019  >  Pozorování přechodu Merkuru 2019 v Česku

Pozorování přechodu Merkuru 2019 v Česku

Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003. Autor: Dominique Dierick.
Přechod Merkuru přes Slunce v roce 2003.
Autor: Dominique Dierick.
Pozorování přechodu Merkuru před Sluncem 11. listopadu 2019 bude probíhat na mnoha místech v Česku, zejména na hvězdárnách a také prostřednictvím dalekohledů mnoha amatérských astronomů. Rozměr Merkuru na slunečním disku je totiž mnohem menší, než u nedávných přechodů Venuše, kde stačil pohled pouhým okem přes ochranný filtr. Merkur se svými 12ti úhlovými vteřinami bude vypadat jako malá kulatá skvrnka. Úkaz si tedy budete moci dokonale vychutnat s pomocí dalekohledů, které budou připraveny v odpoledních hodinách, kdy úkaz probíhá. K tomu vám budou k dispozici mnohé další zajímavé informace a samozřejmě si můžete zkusit Merkur před Sluncem vyfotit (nejsnáze, když bude obraz Slunce promítán na stínítko, nebo také za okulárem specielně vybaveného dalekohledu – do Slunce se nesmíme dívat přímo). Níže je seznam míst, kde se pozorování, nebo i náhradní program uskuteční. Pokud také pořádáte akci a chcete nám o ní dát vědět, informujte nás nejpozději do 9. listopadu 2019 (včetně) přes redakční email info@astro.cz. Do emaiu napište stručný program připravované akce, doplňte webové stránky a příp. kontaktní osobu (pořadatele). Děkujeme!

Více o úkazu samotném na www.astro.cz/merkur2019.

Kde všude bude pozorování probíhat?
(seznam průběžně doplňujeme)

 

Střední Čechy

Střední Morava

 

Střední Čechy

Ondřejov - Astronomický ústav AV ČR

V pondělí 11. 11. 2019 od 13:20 do západu Slunce (16:21) se uskuteční pozorování tohoto výjimečného úkazu pro veřejnost na observatoři v Ondřejově. Protože úkaz bude probíhat v době, kdy se Slunce bude sklánět k západnímu obzoru, bude se i měnit pozorovací stanoviště - od historické Západní kopule, dalekohledy Slunečního oddělení až po přenosné dalekohledy na "Radarové louce", kde bude výhled na Slunce až do západu. Vždy se od našich informátorů dozvíte, kam máte jít. Pozor - pakliže budete vybaveni i vlastními dalekohledy, na pozorování je třeba použít speciální ochranný filtr! Akce je pro návštěvníky zdarma. Uskuteční se pouze za jasného počasí.

Další informace:
Webové stránky: www.asu.cas.cz
Kontaktní osoba: Pavel Suchan, suchan@astro.cz

Žebrák

Podívat se na mimořádný přechod Merkuru přes Slunce budete moci i na Hvězdárně Žebrák, a to nejen ve viditelném světle! Hvězdárna Žebrák totiž pro pozorování Slunce pořídila nový dalekohled Lunt, pomocí kterého se návštěvníci budou moci podívat na Slunce i pomocí filtru H-alfa. Uvidí tedy i sluneční aktivitu v přímém přenosu. Pozorování bude probíhat od 13:00 do 16:20.

Další informace:
Webová stránka: www.hvezdarnazebrak.cz
Kontaktní osoba: Vladislav Slezák, slezak@astronomica.cz

 

Střední Morava

Valašské Meziříčí

V průběhu přechodu Merkuru přes sluneční disk 11. listopadu 2019 bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost od 13:00 do 16:30. Nabídne zájemcům možnost bezpečného pozorování speciálními dalekohledy pro sledování Slunce, které bude doplněno výkladem odborných pracovníků.

Úkaz začne ve 13:35 SEČ, Merkur i Slunce se tou dobou budou nacházet jen necelých 18° nad jihozápadním obzorem. Slunce zapadne na ideálním obzoru (při pohledu z Valašského Meziříčí) v 16:15 SEČ. Vzhledem k okolnímu horizontu však úkaz tak dlouho pozorovatelný nebude, Slunce i Merkur se za kopci schovají již před 16. hodinou. Na pozorování tak budeme mít za ideálního počasí jen o něco více než 2 hodiny.

Další informace:
Webová stránka: www.astrovm.cz
Kontaktní osoba: Jiří Srba, info@astrovm.cz

Zpět na předchozí stránku
Přejít na tranzity planetO autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Přechod Merkuru 2019


4. vesmírný týden 2019

4. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 1. do 27. 1. 2019. Měsíc bude v úplňku a 21. 1. ráno proběhne úplné zatmění Měsíce. Večer je vidět Mars a Uran, ráno nastává konjunkce Venuše a Jupiteru. Stále ještě můžeme doporučit i kometu 46P/Wirtanen. Dočkali jsme se startu Delta IV Heavy s něčím, co zřejmě připomíná HST, jen bude koukat na Zemi. Před 25 lety odstartovala mise Clementine, tehdy po dlouhé době další průzkumník Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »