Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
František Martinek Vzdálený vesmír

Kosmické observatoře pozorovaly mimořádnou explozi

GRB 110328A zaregistrovaný družicí Swift
GRB 110328A zaregistrovaný družicí Swift
Kosmické observatoře NASA s názvem Swift, Hubble Space Telescope a Chandra X-ray Observatory společně studovaly jednu z nejzáhadnějších explozí, jaká kdy byla ve vesmíru pozorována. Koncem března 2011 byl družicemi zaregistrován zdroj záření o vysokých energiích, jehož jasnost dosáhla v maximu mimořádně vysokých hodnot.

Petr Horálek Osobnosti

Rozhovor: Barbora Mikulecká - Na "prknech" Úžasného Divadla Fyziky

Bára Mikulecká. Zdroj: UDiF.cz.
Bára Mikulecká. Zdroj: UDiF.cz.
Před několika lety byla zkratka ÚDiF jen řadovým bodem pestrého programu akcí moravské metropole, především jako třešnička na dortu v repertoáru brněnské hvězdárny. Velice rychle však "herci" Úžasného Divadla Fyziky začali dobývat svým neobvyklým nadšením pro experimentální a nám nesmírně blízkou fyziku celou republiku a přišli tak s novým druhem představení do současného světa české zábavy. Že fyzika námi ze školních lavic mnohdy až nenáviděná může být ve skutečnosti nejen bezednou studnou inspirace, nám ve svém rozhovoru dokáže Bára Mikulecká, studentka teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně.

Martin Gembec Úkazy

16. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy pro 16. týden 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy pro 16. týden 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí pro týden od 18. do 24. 4. 2011.

Měsíc bude v úplňku. Ideální pozorovací podmínky má Saturn. Na Slunci je několik skupin skvrn. Večer začnou přelety ISS.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 20. dubna 2011 ve 22:00 SELČ

Jiří Dušek Ostatní

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí pracovní místa

Plánovaný vzhled budovy Hvězdárny a planetária Brno po rekonstrukci. Zdroj: www.hvezdarna.cz.
Plánovaný vzhled budovy Hvězdárny a planetária Brno po rekonstrukci. Zdroj: www.hvezdarna.cz.
Na současně rekonstruované Hvězdárně a planetáriu Brno nabízíme nová pracovní místa, a to na pozicích odborné pracovnice/odborného pracovníka nebo technické pracovnice/technického pracovníka. Vybrané uchazeče pozveme k osobnímu pohovoru nejpozději do 30. dubna 2011.

Ivana Češková Ostatní

(Tý)Den Země s dalekohledy a planetáriem

HaP J. Palisy v Ostravě-Porubě. Zdroj: IAN
HaP J. Palisy v Ostravě-Porubě. Zdroj: IAN
Stejně jako v předchozích letech se i letos připojujeme k celoměstským aktivitám v rámci Dne Země. Na náměstí SNP v Ostravě - Zábřehu budeme 15. dubna od 9:00 do 17:00, na Hlavní třídě v Ostravě - Porubě pak v úterý 19. dubna ve stejném čase.

Tisková zpráva Hvězdárny a planetária Johanna Palisy a VŠB - Technické univerzity v Ostravě.

redakce Ostatní

Marie Curie Skłodowska zvolena největší vědkyní tisíciletí

Marie Curie Skłodowska
Marie Curie Skłodowska
Během března a dubna volila česká veřejnost na stránkách www.ceskenoviny.cz největší vědecký objev historie, za kterým stojí žena. Historickou "královnou" vědy se stala Marie Curie Skłodowska. Anketa o nejlepší vědkyni historie byla uspořádána v rámci stipendijního projektu L´Oréal Pro ženy ve vědě, jehož pátý ročník vyvrcholí 19. května "korunováním tří královen" české vědy a udělením tří stipendií ve výši 250 tisíc korun.

Tisková zpráva Akademie věd ČR, UNESCO a L'ORÉAL.

Martin Rybář Ostatní

Léto mezi hvězdami 2011

laser.jpg
Chtěli byste strávit letní měsíce ve společnosti Toma Cruise? Nebo si dát šachovou partičku s Bradem Pittem? Tak s tím vám nepomůžeme. Pokud ale obracíte hlavu směrem vzhůru jakmile padne tma a tají se vám dech nad hvězdnou oblohou a hledáte, kdeže by mohl být ten Velký vůz, čtěte dál.
Pavel Suchan Ostatní

Předseda České astronomické společnosti Jan Vondrák obdrží v Paříži čestný doktorát

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
14. dubna 2011 budou v historickém Cassiniho sále Pařížské observatoře předány tituly doktoru honoris causa třem zahraničním vědeckým pracovníkům včetně předsedy České astronomické společnosti Ing. Jana Vondráka, DrSc., který je také emeritním vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 13. dubna 2011

František Martinek Sluneční soustava

Vulkány na planetě Mars

Sopky na povrchu planety Mars
Sopky na povrchu planety Mars
Kosmická sonda MARS EXPRESS patřící Evropské kosmické agentuře ESA vyslala na Zemi snímky mlhou obklopených vulkánů, nacházejících se na severní polokouli rudé planety. Dlouho po jejich ukončené vulkanické aktivitě byla tato oblast přeměňována dopady meteoritů, které pokrývaly vyvrženým materiálem spodní části úbočí vulkánů.

Karel Halíř Ostatní

Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů 2011

Přístrojový seminář v Rokycanech.
Přístrojový seminář v Rokycanech.
V naprosto netradičním čase Vás organizátoři, tentokrát v předprázdninovém termínu, s potěšením zvou na další ročník tradičního rokycanského semináře, pořádaného pro majitele a konstruktéry amatérských dalekohledů a astronomické techniky. Seminář se uskuteční v Rokycanech od 3. do 5. června 2011.

Václav Kalaš Kosmonautika

Výročí 30 let od první kosmické mise raketoplánu

Columbia připravená k prvnímu startu
Columbia připravená k prvnímu startu
Dnes, 12. dubna 2011, si připomínáme jedno z významných výročí americké kosmonautiky. Uplyne přesně 30 let od chvíle, kdy se poprvé v rámci programu Space Shuttle vydal jeden z raketoplánů do vesmíru. Asi vás napadne, že toto datum bylo zvoleno úmyslně - ve stejný den, ale o dvacet let dříve (1961) odstartoval do vesmíru první kosmonaut. Nebylo to tak, jednalo se o pouhou shodu náhod.

Michal Polák Kosmonautika

V úterý 12. dubna se uskuteční Noc Jurije Gagarina

Noc Jurije Gagarina
Noc Jurije Gagarina
V úterý 12. dubna 2011 tomu bude již půl století, kdy se člověk vydal poprvé do vesmíru. Pomyslné dveře nám tam otevřel Jurij Alexejevič Gagarin a nejen na jeho počest se každý rok slaví tzv. Noc Jurije Gagarina (Yuri's Night). Kosmo Klub, o. s. se letos rozhodl k této akci připojit a pořádá setkání právě v úterý 12. dubna od 20:00 v Restauraci Pospíšil (U výstaviště, 170 00 Praha 7), ve které se pravidelně konají Kosmoschůzky. Zváni jsou všichni, které zajímá kosmonautika, a chtějí se sejít s partou lidí se stejným zájmem.

Martin Gembec Úkazy

15. vesmírný týden 2011

Mapa oblohy pro 15. týden 2011, zdroj: Stellarium
Mapa oblohy pro 15. týden 2011, zdroj: Stellarium
Přehled událostí pro týden od 11. do 17. 4. 2011.

Měsíc dorůstá do úplňku. Ideální pozorovací podmínky má Saturn. Končí ranní přelety ISS.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. dubna 2011 ve 21:00 SELČ

František Martinek Sluneční soustava

Zeměkoule není koule

Zemský geoid podle měření družice GOCE
Zemský geoid podle měření družice GOCE
Po dvou letech na oběžné dráze kolem Země shromáždila evropská družice GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer, start 17: 3. 2009) dostatečné množství dat, aby zmapovala gravitační pole Země s bezkonkurenční přesností. Vědci nyní zpřístupnili nejpřesnější model geoidu, jaký byl kdy vůbec vypracován k našemu pochopení toho, jak Země ve skutečnosti "funguje".

Jakub Černý Úkazy

Kometa Elenin konec světa nepřinese

Snímek komety C/2010 X1 Elenin z 11. listopadu 2010. Autor: A. Sergeyev a A. Novichonok
Snímek komety C/2010 X1 Elenin z 11. listopadu 2010.
Autor: A. Sergeyev a A. Novichonok
Nedlouho po objevu komety C/2010 X1 Elenin v prosinci 2010 se objevila řada zpráv předpovídající blížící se katastrofu. Většinou se jedná o nespecifické zprávy, které neříkají, jak vlastně kometa konec světa způsobí, či co za katastrofu přinese. Na internetu najdete zajímavé zprávy, které dávají kometám skoro až nadpřirozené schopnosti. Z těch, co mne zarazily nejvíce byla předpověď, že ke Slunci se blíží obrovská kometa, protože se na něm vyskytlo mnoho erupcí. V tomto článku si řekneme něco o tom, jak je to ve skutečnosti s katastrofami způsobenými kometami.

František Martinek Ostatní

Pozvánka na astrocesty

Úvodní strana serveru www.astrocesty.eu provozovaného Hvězdárnou Valašské Meziříčí
Úvodní strana serveru www.astrocesty.eu provozovaného Hvězdárnou Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste (Slovensko) připravily společně (nejen) pro návštěvníky Zlínského a Žilinského kraje seznam zajímavých míst, která stojí za to navštívit. Především se jedná o hvězdárny a astronomické pozorovatelny jakožto objekty prvořadého zájmu obou institucí, a také o sluneční hodiny. Oba kraje však mohou návštěvníkům nabídnout i jiné zajímavosti, jako jsou muzea, přírodní a technické památky, geologické lokality, rozhledny a další vyhlídkové body, ale třeba i zahrady, památné stromy či studánky.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »