Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Jiří Srba Vzdálený vesmír

Ambiciózní přehlídka sleduje hvězdné jesle

Tarantula a 30 Doradus - ESO1033-VISTA
Tarantula a 30 Doradus - ESO1033-VISTA
Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (033/2010): Astronomové, kteří skenují oblohu velkým přehlídkovým teleskopem ESO/VISTA, získali působivou fotografii mlhoviny Tarantula v blízké sousední galaxii - Velkém Magellanově mračnu. Panoramatický záběr pořízený v oboru infračerveného záření zachycuje tento objekt ve vysokém rozlišení spolu s jeho nejbližším okolím. Snímek byl pořízen jako jeden z prvních v rámci začínající rozsáhlé přehlídky obou Magellanových oblaků. 
Vít Straka Kosmonautika

Stanice ISS má po opravách opět plně funkční chladící systém

Stanice ISS. Autor: NASA
Stanice ISS.
Autor: NASA
V neděli 1. srpna selhalo jedno ze dvou čerpadel chladícího systému Mezinárodní kosmické stanice, což z provozu vyřadilo celou jednu polovinu chladící kapacity orbitálního komplexu. Byly tím trochu zasaženy aktivity posádky, především provádění vědeckých výzkumů. Astronauti ale měli větší problém: bylo nutné čerpadlo co nejrychleji vyměnit, protože kdyby selhalo i to druhé, situace by byla kritická. Před členy posádky Douglasem Wheelockem a Tracy Caldwell-Dysonovou (oba z USA) stál opravdu složitý úkol, jaký má v historii stanice jen velmi malou konkurenci. Vše ale zdá se dopadlo dobře a personál na Zemi i ve vesmíru si může oddechnout.
Jiří Schierl Ostatní

Davidova noc u Mariánských Lázní

Klášter Teplá
Klášter Teplá
Občanské sdružení Pod střechou pořádá Davidovu noc, která proběhne 21. srpna 2010. Ve 14.00 hodin bude v klášteře Teplá otevřena naučná stezka (s možností vycházky po ní až na Branišovský vrch - trasa 15 km), večer občerstvení v Nežichově, od 20.00 hodin je plánovaná akce na Branišovském vrchu s přednáškami a pozorováním noční oblohy (v případě špatného počasí se akce přesouvá do Nežichova).

Václav Kalaš Úkazy

Meteorit na kriketu

Část údajného meteoritu
Část údajného meteoritu
Ještě ani nestačila "vychladnout" senzace o domu, do kterého se už trefilo šest meteoritů, a je tu další neuvěřitelná zpráva. Tentokrát jsme se na zpravodajských serverech mohli dočíst, že během kriketového zápasu dopadl na hřiště malý meteorit a zasáhl jednoho diváka. Mělo k tomu dojít 21. července 2010 v odpoledních hodinách a dějištěm se prý stalo město Uxbridge ve Velké Británii.

Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu třetího výstupu opravářů z paluby ISS

Douglas Wheelock opouští stanici při druhém výstupu 11. srpna 2010
Douglas Wheelock opouští stanici při druhém výstupu 11. srpna 2010
"Chladící krize" na palubě stanice ISS skončila. Astronauti Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová 16. srpna podnikli třetí kosmickou vycházku, při které nainstalovali na segment S1 nové čerpadlo pro chladící systém. Také splnili některé úkoly, spojené s blížící se misí raketoplánu Discovery. Vycházka byla zahájena ve 12:20 SELČ a trvala 7 hodin a 20 minut, náš přenos začal ve 12:30.
Roman Mikušinec Úkazy

Kappa Cygnidy 2010

dn15116-1_540.jpg

Dňa 18.8.2010 nastane maximum meteorického roja kappa Cygnidy. Tento roj patrí k tým slabším, jeho ZHR dosahuje iba 4-6 meteorov za hodinu. Roj je v činnosti od 3.8. do 25.8. Tento roj je známy tým, že sa mu občas podarí "vyrobiť" nejaký ten veľmi jasný bolid. Materským telesom roja je asteroid 2008ED69, ktorý je potomkom rozpadu väčšieho telesa, ktoré sa rozpadlo pred približne 4000 až 6000 rokmi.

Miroslav Šulc Ostatní

O gravitačním a tíhovém poli - díl čtvrtý

Země a Měsíc - tělesa, jejichž vlivy gravitačního pole jsou pro nás nejcitelnější
Země a Měsíc - tělesa, jejichž vlivy gravitačního pole jsou pro nás nejcitelnější
V předchozím díle byla řeč o potenciálu gravitačního pole (a jeho alternativách pro různá tělesa). V samém závěru článku byl odvozen vztah mezi intenzitou gravitačního pole a jeho potenciálem. Na to dnes navážeme otázkou homogenity zemského gravitačního pole. Také si ukážeme zákonotosti silového pole na povrchu rotující koule.

Astronomické začátky Ostatní

Moje setkání s astronomií (1): Josip Kleczek

Český astronom Josip Kleczek v Ondřejovské hvězdárně. Autor: Petr Vilgus
Český astronom Josip Kleczek v Ondřejovské hvězdárně.
Autor: Petr Vilgus
Každý astronom, ať už amatér či profesionál, známý popularizátor či neznámý nadšenec, každý z nich se svou zálibou v astronomii musel někdy začít. U někoho to bylo v jeho útlém mládí, jiný k "hvězdařině" přišel až po vysokoškolských studiích. Někdo byl doslova unešen kouzlem okamžiku spojeném s nějakým úkazem na obloze. U jiného byla přízeň k této krásné vědě formována pozvolna i několik let. Redakce astro.cz vám přináší zbrusu nový nepravidelný seriál, který bude představovat astronomické začátky známých i méně neznámých astronomů především z České i Slovenské republiky tak, abyste pochopili, že stát se astronomem není žádná věda. A že k astronomii může "přičuchnout" skutečně každý, aniž by měl nějaké odborné vzdělání.

Miroslav Šulc Ostatní

O gravitačním a tíhovém poli - díl třetí

Příklad vlivu ekvipotenciálních ploch: přetok hmoty z hvězdy na hvězdu.
Příklad vlivu ekvipotenciálních ploch: přetok hmoty z hvězdy na hvězdu.
V druhém díle tohoto seriálu byla řeč o intenzitě gravitačního pole. Vysvětlili jsme si pojmy jako centrální a homogenní pole, intenzita pole na povrchu tuhé homogenní kouli, intenzita uvnitř kulového pláště i homogenní koule. Ve třetím díle se podíváme na potenciál gravitačního pole (a jeho alternativy) a odvodíme si vztah mezi intenzitou gravitačního pole a jeho potenciálem.

František Martinek Kosmonautika

NASA a ESA společně na Mars

První ze společných sond NASA a ESA pod názvem ExoMars - Trace Gas Orbiter
První ze společných sond NASA a ESA pod názvem ExoMars - Trace Gas Orbiter
Zástupci NASA a Evropské kosmické agentury ESA vybrali vědecké experimenty pro první společnou misi k Marsu. Kosmická sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, jejíž start je naplánován na rok 2016, bude studovat chemické složení atmosféry rudé planety včetně zjišťování přítomnosti metanu. Tento plyn, jehož přítomnost byla v marťanské atmosféře objevena v roce 2003, může naznačovat přítomnost života na Marsu.

Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu druhého výstupu opravářů z paluby ISS

wave.jpg
Členové 24. dlouhodobé posádky stanice ISS Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová 11. srpna pracovali ve volném prostoru, aby pokračovali v započaté práci na výměně pumpy chladícího systému, jež selhala. V první řadě ale museli vyřešit únik čpavku z posledního konektoru, který byl ještě k pumpě připojen. Výstup začal ve 14:27 SELČ a trval bezmála 7 a půl hodiny, přenos zde běžel od 13:30.
Jan Vondrák Ostatní

Mayský kalendář a rok 2012

Mayové konec světa nepředpovídají
Mayové konec světa nepředpovídají
V posledních letech se z nejrůznějších zdrojů (www.astro.cz nevyjímaje) dozvídáme, že 21. prosince 2012 končí mayský kalendář. V souvislosti s tím se šíří i zprávy o příchodu jakési blíže nespecifikované celosvětové katastrofy či dokonce konce světa. Samozřejmě v mayském kalendáři žádný takový údaj jako 21. prosinec 2012 nenalezneme! Mayský kalendář totiž vznikl zcela nezávisle na našem současném gregoriánském kalendáři a hlavně o mnoho staletí před ním. Jak tomu tedy ve skutečnosti je? K tomu si musíme nejdřív povědět několik základních informací o tom, jak vlastně mayský kalendář vypadá.

Miroslav Šulc Ostatní

O gravitačním a tíhovém poli - díl druhý

Intenzita gravitačního pole
Intenzita gravitačního pole
V minulém díle jsme se zabývali Newtonovým gravitačním zákonem. Vysvětlili jsme si pojem gravitace a definovali Gaussovu gravitační konstantu. V dnešním díle se blíže zaměříme na intenzitu gravitačního pole a vysvětlíme si všechny jeho alternativy.

Věra Bartáková Ostatní

Co viděli Čmelda a Brumda na obloze

Zvídavé děti. Autor: Věra Bartáková
Zvídavé děti.
Autor: Věra Bartáková
Připravit astronomický program pro děti ve věku 7 - 9 není právě jednoduché. Tentokrát nám však s nápady pomohlo samotné zaměření příměstského tábora v Týništi nad Orlicí. Pořádal ho místní Dům dětí a mládeže Sluníčko a letos se na táboře sešlo asi 30 "včelích medvídků". Po emailové domluvě jsme za nimi hned na počátku prázdnin vyrazili i my.

Miroslav Šulc Ostatní

O gravitačním a tíhovém poli - díl první

Isaac Newton na malbě Geofreho Knellera z roku 1702.
Isaac Newton na malbě Geofreho Knellera z roku 1702.
Po delší době přinášíme další seriál pro teoretické fyziky, atrofyziky i zájemce o matematicko-fyzikální vysvětlení některých známých fyzikálních zákonů. Tentokráte se zameříme na gravitační a tíhové pole, a to jak z obecného pohledu, tak i pro konkrétní příklad - pole naší Země. Vysvětlíme si základní pojmy a ukážeme si jejich souvislosti nejen ve fyzikálním, ale i historickém úhlu pohledu.

Václav Kalaš Úkazy

Stejný dům zasažen už šestým meteoritem?

Radivoje Lajić a jeho meteority
Radivoje Lajić a jeho meteority
V červenci 2010 se na řadě zpravodajských serverů objevila senzační zpráva o tom, že prý existuje dům, který za poslední necelé tři roky zasáhlo již šest meteoritů. To už samo o sobě zní dost podezřele a když se začteme do textu, najdeme i další neuvěřitelné věci.

Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu výstupu opravářů z paluby ISS

eva21.jpg
Po několika odkladech provedli 7. srpna členové dlouhodobé posádky stanice ISS Douglas Wheelock a Tracy Caldwell-Dysonová mimořádný kosmický výstup, při kterém měli vyměnit pumpu chladícího systému, jež selhala zhruba týden předtím. Dvojice to však kvůli problémům s odpojováním staré nádrže nestihla. Výstup začal ve 13:19 SELČ a trval více než 8 hodin. Přenos zde začal ve 12:30.
Petr Horálek Úkazy

VII. expedice SAROS (13): Cesta domů a Aere Ra!

Aere Ra!. Autor: Petr Horálek
Aere Ra!.
Autor: Petr Horálek
Den třináctý, čtrnáctý a patnáctý, 15. – 17. července 2010 (čtvrtek, pátek, sobota)

Let domů. Na cestě na Nový Zéland byla noc. Skrz okénko jsem se kochal velkým Magellanovým mračnem a stáčející se Mléčnou dráhou, která si k ránu lehla nad obzor a vypadala jako vzdálená hradba oblačnosti. Musím uznat, že novozélandské aerolinie jsou zatím nejlepší, jakými jsem letěl. Technicky skvěle vybavené, skvělé jídlo a občas i ta letuška (i když tu bylo nepoměrně více stewardů). Stejně příjemné je i aucklandské letiště, položené do divoké hornaté přírody nedaleko oceánu.

Petr Horálek Úkazy

Meteorický roj Perseidy slibuje pěknou podívanou, nebude rušit Měsíc

Maximum meteorického roje Perseid v roce 2004. Autor: Fred Bruenjes
Maximum meteorického roje Perseid v roce 2004.
Autor: Fred Bruenjes
Noc ze 12. na 13. srpna slibuje v případě jasného počasí každoroční astronomickou podívanou v podobě maxima meteorického roje Perseid. Tento rok jsou podmínky ke sledování roje nakloněny, neboť neruší Měsíc, který by jinak přezářil oblohu a znemožnil spatřit slabší meteory. Navíc i načasování samotného maxima, během něhož by pro naši zeměpisnou šířku mělo spadnout přes 75 meteorů v hodině, je velmi příznivé.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. číslo 145 ze 6. 8. 2010.

Petr Sobotka Hvězdy

Jubilejní 50. ročník pozorování proměnných hvězd ve vesmíru

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
V sobotu 7. srpna 2010 začne týdenní soustředění (praktikum) pozorovatelů proměnných hvězd, doplněné již potřetí také o pozorování planet u cizích hvězd, tzv. exoplanet. Jubilejní 50. ročník proběhne pod tmavou krkonošskou oblohou v Peci pod Sněžkou.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 5. srpna 2010.



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce den před úplňkem.

Další informace »