Vyhledávání v článcích
Kosmonautický seminář ve Valmezu

Podrobnější informace na internetových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Hubble objevil nové měsíce Pluta
![]() |
Dráhy měsíců Pluta |
Čína prodala komunikační satelit Venezuele
Caracas, Venezuela (AP) - Venezuela dokončila dohodu pro koupi satelitu od Číny, která pro tuto jihamerickou zemi znamená samostatnost a přímý dohled nad telekomunikační sítí.Vědecká kavárna s prof. Jim Al-Khalili
![]() |
Moderátorem bude Dr. Michael Londesborough, účastníci kavárny se mohou zúčastnit slosování o ceny.
Úkazy na obloze ve 44. týdnu (31. října - 6. listopadu 2005)
Úkazy na obloze ve 44. týdnu (31. října - 6. listopadu 2005)
Blíží se sluneční minimum

Bouře na Marsu

Podívejte se na Mars na noční obloze
Mars nám koncem října a začátkem listopadu oplatí návštěvy kosmických sond, které k němu posíláme od Země. Tato červenavě zbarvená planeta se k nám přiblíží vždy po dvou letech. Letos k nám bude nejblíže 30. října, a to 69,4 milionu kilometrů. Po celou noc pak bude svítit 7. listopadu. Toho dne bude také Mars ze Země viditelný v opačném směru než Slunce, říkáme proto, že je Mars v opozici se Sluncem. Minulé přiblížení Marsu k Zemi bylo rekordně nejtěsnější za posledních 70 tisíc let! Ale my uprostřed Evropy si tuto Zemi podobnou planetu můžeme letos kupodivu vychutnat lépe. Bude totiž svítit vysoko na obloze - výš, než předloni.
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 78 z 26. října 2005
Teplota jádra komety Tempel 1

Úkazy na obloze ve 43. týdnu (24. - 30. října 2005)
Úkazy na obloze ve 43. týdnu (24. - 30. října 2005)
HST pátrá po surovinových zdrojích na Měsíci

Hnědí trpaslíci mohou mít planety

Obří kosmický dalekohled pro pozorování exoplanet

Jsme připraveni snížit počet planet na osm?
V souvislosti s objevem transneptunického tělesa 2003 UB313 opět vzplála horečka okolo desáté planety. Již po oznámení objevu Sedny v roce 2004 se začalo diskutovat o tom, co je to vlastně planeta. Nyní se komise IAU usilovně snaží vyřešit, zda zařadit 2003 UB313 mezi planety. Toto těleso je totiž větší než Pluto a jeho nezařazení mezi planety by fakticky znamenalo popření jiného rozhodnutí z roku 1999, že Pluto, ač je malé, obíhá nakřivo a je do značné míry spíš přerostlou hroudou zmrzlého bláta, mezi planety patří. Nejčastěji se operuje s tvrzením, že lidé by škrtnutí Pluta ze seznamu planet nepřijali. Přidání 2003 UB313 by naopak otevřelo prostor pro zařazování dalších velkých transneptunických těles mezi planety a k inflaci pojmu planeta. O ochotě lidí škrtnout Pluto ze seznamu planet něco napovídá malý průzkum, který autor tohoto příspěvku zorganizoval při své přednášce nazvané (sic!) Existuje desátá planeta?Úkazy na obloze ve 42. týdnu (17.-23.11.2005)
Úkazy na obloze ve 42. týdnu (17. - 23. října 2005)
Jak na hvězdy?
Aneb jak se hvězdy měří, váží a ochutnávají?
Přednáška na českobudějovické hvězdárně na téma "Jak na hvězdy" - jak se hvězdy měří, váží a ochutnávají? Přednášet bude ve středu 19.října 2005 od 19:00 hodin doc. Zdeněk Mikulášek z MU Brno.
Astronomie a kosmonautika - kam jít
14.10. 20:50 ČT2 - Krásný ztráty s Prof. RNDr. Jan Paloušem, DrSc.
17.10. 8:20 ČRo3 - Vltava - rozhovor s letošním laureátem Nušlovy ceny RNDr. Ladislavem Sehnalem, DrSc.
20.10. 15"00 Akademie Věd - přednáška švýcarského astronauta Claude Nicollier
Kometa Tempel 1 obsahuje více prachu než ledu
