Úvodní strana  >  Články

Vyhledávání v článcích

Štítky

Skrýt podrobnosti
Václav Kalaš Osobnosti

Říjnové výročí: Nikolaj Nikolajevič Rukavišnikov

Nikolaj Nikolajevič Rukavišnikov Autor: http://www.spacefacts.de/more/cosmonauts/page/english/rukavishnikov_nikolai.htm
Nikolaj Nikolajevič Rukavišnikov
Autor: http://www.spacefacts.de/more/cosmonauts/page/english/rukavishnikov_nikolai.htm
Tento rok jsme si mohli připomenout dvě kulatá výročí, spojená s tímto sovětským kosmonautem. Minulý měsíc (18. 9.) uplynulo osmdesát let od jeho narození a v říjnu (19. 10.) to bude deset let, co zemřel.

Josef Jíra Ostatní

Unikátní výstava v Moravské Třebové

Výstava v Moravské Třebové. Autor: Zp ČAS.
Výstava v Moravské Třebové.
Autor: Zp ČAS.
Téměř celý říjen, tedy od 4. do 31. října 2012, je ve výstavním sále zámku Moravská Třebová k vidění fotografická výstava „Klenoty noční oblohy“. Na vystavených fotografiích se návštěvníci mohou seznámit s fotografiemi zachycující nejenom tělesa Sluneční soustavy ale i mlhoviny, galaxie či hvězdokupy. Unikátní je na výstavě její neobvyklá forma...

Pavel Suchan Osobnosti

Cena Littera Astronomica za rok 2012

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
Česká astronomická společnost ocenila cenou Littera Astronomica za rok 2012 Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran. Slavnostní předání ceny proběhne v pátek 19. října 2012 v 17:00 na 22. Podzimním knižním veletrhu v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Laureát zastupující nakladatelství, astronom Ing. Libor Lenža, zde od 17:15 přednese přednášku na téma O Slunci, sluneční aktivitě a knihách.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 174 z 2. 10. 2012

Jiří Srba Hvězdy

ALMA objevila překvapivou spirální strukturu

obálka kolem R Sculptoris - ALMA - eso1239 Autor: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
obálka kolem R Sculptoris - ALMA - eso1239
Autor: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)
Nová pozorování odhalují tajemství umírající hvězdy

Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (039/2012): Astronomové pracující s dalekohledem ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) objevili neočekávanou spirální strukturu obklopující starou hvězdu R Sculptoris. Je to vůbec poprvé, co se podařilo najít podobný útvar spojený s vnější sférickou obálkou u hvězdy ve fázi rudého obra. Poprvé mají astronomové také možnost získat informace o takovéto spirále ve třech rozměrech. Neobvyklý útvar pravděpodobně vznikl působením neviditelného průvodce, který kolem rudého obra obíhá. Tato práce je jedna z prvních, která byla zveřejněna na základě dat získaných přístrojem ALMA ve fázi počátečního vědeckého využití (Early Science phase). Článek byl zveřejněn v odborném časopise Nature.

Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu příletu lodi Dragon CRS-1 ke stanici ISS

Dragon úspěšně zachycený robotickou paží stanice Autor: TV NASA
Dragon úspěšně zachycený robotickou paží stanice
Autor: TV NASA
Dnešního dne, 10. října 2012, oficiálně začala nová éra kosmonautiky: zásobování kosmické stanice soukromými firmami. Během komplikovaného a napínavého procesu se ke stanici ISS na pouhých asi 10 metrů přiblížila v rámci kontraktu na zásobování stanice první loď Dragon společnosti SpaceX, jež už má na kontě úspěšnou pokusnou misi, a byla zachycena robotickou paží. Přenos zde začal v 10 hodin, kontakt lodi a robotické paže byl potvrzen z řídícího střediska v Houstonu ve 12:56 SELČ.

Od 15:03 SELČ je Dragon pevnou součástí ISS.

Pavel Suchan Ostatní

Na observatoři v Ondřejově proběhla Evropská noc vědců

Astronomický ústav Ondřejov
Astronomický ústav Ondřejov
Od roku 2005 se Astronomický ústav AV ČR účastní Evropské noci vědců, kterou pořádá Evropská komise. Pravidelně v posledním zářijovém pátku otevíráme jednotlivá vědecká pracoviště při jejich provozu. Návštěvníci se tak mohou podívat "pod pokličku" práce astronomů na ondřejovské observatoři. Letos hvězdárnou prošlo na 1000 návštěvníků.

Jiří Srba Ostatní

ESO slaví 50 let od svého založení

Thorova helma - eso1238 Autor: ESO/B. Bailleul
Thorova helma - eso1238
Autor: ESO/B. Bailleul
Vítěz soutěže v přímém přenosu pozoroval dalekohledem VLT mlhovinu Thorova helma

Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (038/2012): Dne 5. října 2012 oslavila Evropská jižní observatoř ESO 50 let od podepsání své zakládající smlouvy. Za uplynulé půlstoletí se tato organizace stala nejproduktivnější pozemní astronomickou observatoří na světě. V den oslav poprvé v historii pozorovaly přístroje ESO objekt vybraný širokou veřejností. Vítěz soutěže konané u příležitosti tohoto výročí tak mohl zamířit dalekohled VLT na cíl, směrem k mlhovině Thorova helma. Tato pozorování byla živě přenášena přes internet. Aby společně oslavili toto výročí, organizuje ESO a její partneři celou řadu aktivit ve všech 15 členských státech.

František Lomoz Ostatní

Jaké bylo 50. výročí Lidové hvězdárny Josefa Sadila?

Jaroslav Kolský v roli Tycho  Brahe. Autor: Lidová hvězdárna J. S. v Sedlčanech.
Jaroslav Kolský v roli Tycho Brahe.
Autor: Lidová hvězdárna J. S. v Sedlčanech.
V den státního svátku 28. září 2012 si v Sedlčanech připomněli 50 let trvání Lidové hvězdárny Josefa Sadila. Od 13 do 16 hod v programu oslav vystoupil RNDr. Jiří Grygar, CSc. se vzpomínkou na prof. Miroslava Plavce, sedlčanského rodáka. Následovalo předání starostou města Ing. Jiřím Burianem, listiny s udělením in memoriam čestného občanství M. Plavcovi jeho manželce ing. Zdeňce Plavcové, která přicestovala z USA.

Jakub Černý Sluneční soustava

Jak bude jasná kometa PanSTARRS?

Kometa PanSTARRS v průběhu září 2012. Autor: FRAM
Kometa PanSTARRS v průběhu září 2012.
Autor: FRAM
Je tomu již nějaký čas co byla objevena nadějná kometa označená jako C/2011 L4 (PanSTARRS). Již chvíli po objevu se ukázalo, že dráha komety je nanejvýše zajímavá, kometa by měla při svém průletu kolem Slunce dosáhnout vysoké jasnosti a dokonce být pohodlně viditelná pouhým okem. O kometě jsme již několikrát informovali. Nyní přinášíme předpověď její jasnosti na základě nejnovějších pozorování dalekohledem FRAM.

Martin Gembec Úkazy

41. vesmírný týden 2012

Mapa oblohy 10. října 2012 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin Gembec
Mapa oblohy 10. října 2012 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium
Autor: Martin Gembec
Přehled událostí na obloze od 8. 10. do 14. 10.

Měsíc je po poslední čtvrti dominuje ranní obloze. To platí i pro planety Jupiter a Venuši. Začíná období zajímavých meteorických rojů - Drakonid, Taurid nebo Orionid. Přelety ISS se nyní přelévají do večerních hodin.

Mapa zobrazuje oblohu ve středu 10. října ve 20:00 SELČ.

Vít Straka Kosmonautika

Do vesmíru vyráží další komerční Drak

Dragon zachycený robotickou paží ISS při demonstrační misi letos v květnu Autor: SpaceX
Dragon zachycený robotickou paží ISS při demonstrační misi letos v květnu
Autor: SpaceX
Kdo by si nepamatoval úspěšnou a vpravdě historickou demonstrační misi, při které se v květnu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici první loď vyrobená a provozovaná soukromou firmou, Dragon kalifornského koncernu SpaceX tehdy skutečně zazářil a v napínavém příletu ke stanici nám dokázal, že je s to zvládnout spolu se svým pozemním týmem i technické problémy. Úspěch celé mise uznala i NASA a dala v srpnu SpaceX povolení zahájit operační provoz lodi, začít s plněním kontraktu na tucet letů Dragonu na ISS za půl druhé miliardy dolarů. A první takovýto „rutinní“ start Draka je v plánu již v pondělí.
Marcel Bělík Multimédia

ČAM Září 2012: Startrails nad Velkou jizerskou loukou

ČAM 2012: Startrails nad Velkou jizerskou loukou Autor: Miloš Hroch
ČAM 2012: Startrails nad Velkou jizerskou loukou
Autor: Miloš Hroch
Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2012 obdržel snímek „Startrails nad Velkou jizerskou loukou“, jehož autorem je Miloš Hroch.

„A přeci se točí“. Okřídlená věta, kterou měl pronést Galileo Galilei těsně po svém odvolání před inkvizičním soudem, se sice patrně nezakládá na pravdě, alespoň ne v té podobě, která se staletí traduje.

Marcel Bělík Ostatní

Radioastronomický seminář na Hvězdárně v Úpici

Radar na Hvězdárně v Úpici. Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Radar na Hvězdárně v Úpici.
Autor: Foto: Archiv úpické hvězdárny.
Úpická hvězdárna se již téměř od svého založení zabývá mimo jiné i radiovým pozorováním Slunce. I proto zde měly velkou tradici pravidelné radioastronomické semináře, organizované zejména díky prvnímu řediteli úpické observatoře panu Mlejnkovi a dr. Křivskému z Ondřejova. Konaly se pravidelně co dva roky, ovšem po odchodu pana Mlejnka do důchodu jejich tradice pomalu zanikla.

Jana Tichá Ostatní

Výstava Úžasný vesmír - Triumfy astronomie

50 let výročí ESO. Autor: ESO
50 let výročí ESO.
Autor: ESO
aneb Vesmír očima Evropské jižní observatoře

Rok 2012 je rokem 50. výročí Evropské jižní observatoře (European Southern Observatory - ESO), nejvýznamnější mezivládní astronomické organizace na světě. Již 50 let zkoumají evropští astronomové skrze nejvýkonnější teleskopy světa umístěné na náhorních plošinách v oblasti pouště Atacama v Chile světa bohatou a nádhernou jižní oblohu.

František Martinek Sluneční soustava

Záhadné chladné vrstvy v atmosféře Venuše

Pohled na jižní pól planety Venuše Autor: ESA
Pohled na jižní pól planety Venuše
Autor: ESA
Na Venuši může i sněžit! Evropská kosmická sonda Venus Express objevila nečekaně chladné vrstvy vzduchu vysoko v atmosféře planety Venuše, které mohou být dostatečně studené na to, aby přítomný oxid uhličitý vymrzal v podobě ledu či „sněhových vloček“.

Pavel Suchan Ostatní

5. října 2012 si Evropská jižní observatoř (ESO) připomene 50. výročí založení

Přímý přenos z ESO 5. 10. 2012. Autor: ESO
Přímý přenos z ESO 5. 10. 2012.
Autor: ESO
V den výročí bude k dispozici přímý přenos z nejvýkonnějšího dalekohledu světa na Paranalu v Chile. Byly vyhlášeny dvě české soutěže, vydána informační brožura pro veřejnost a pexESO pro děti, výročí se připomíná např. ve Valašském Meziříčí či v Sedlčanech a Českých Budějovicích.

Tisková zpráva ESO ze 4. října 2012.

Vít Straka Kosmonautika

ATV-3 Edoardo Amaldi: Mise splněna!

ATV-3 Edoardo Amaldi při odletu od stanice Autor: ESA/Sunita Williamsová
ATV-3 Edoardo Amaldi při odletu od stanice
Autor: ESA/Sunita Williamsová
Další člen evropské rodiny největších a nejsilnějších kosmických plavidel, jež v současnosti létají k Mezinárodní kosmické stanici, úspěšně dokončil svou půlroční službu na stanici a po jejím opuštění zanikl v zemské atmosféře, přičemž zničil náklad odpadu z kosmické stanice a získal množství důležitých vědeckých údajů. Program ATV se však již brzy uzavře: Amaldi byl třetím z pouhých pěti plánovaných exemplářů lodi.

Petr Horálek Úkazy

Fotogalerie: Venuše u lvího srdce

Venuše u Regula. Autor: Martin Gembec
Venuše u Regula.
Autor: Martin Gembec
Ve středu 3. října 2012 došlo na ranní obloze k poměrně vzácnému nebeskému sektání jasné planety Venuše s výraznou hvězdou Regulus v pomyslném srdci souhvězdí Lva. Obě tělesa sice dělila propastná vzdálenost asi 77 světelných let, ale na obloze se objekty nacházely jen asi 0,17° daleko od sebe. Pro představu je to přibližně třetina úhlového průměru měsíčního úplňku. Při pohledu okem se zdálo, jakoby byl u Venuše jakýsi její slabší duch... Do redakce dorazilo několik pěkných záběrů této neobvyklé konjunkce. Autorům za snímky děkujeme.

Aktualizováno: 10. října 2012, 19:47 SELČ.

Milan Halousek Ostatní

Pojmenuj asteroid!

Akce Pojmenuj asteroid. Autor: NASA.
Akce Pojmenuj asteroid.
Autor: NASA.
Studenti z celého světa mají možnost pojmenovat asteroid, ze kterého plánuje americká NASA přinést první vzorky zpět na Zem. Mise, která by měla odstartovat v roce 2016, zamíří k zatím bezejmennému asteroidu (101955) 1999 RQ36.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »