Astropis 1/2005
![]() |
- P. Najser: Charles Messier - katalog mlhovin a hvězdokup
- M. Prouza: Nejenergetičtější fotony
- V. Kopecký: Přistání na Titanu
- Z. Řehoř: Hodnocení kvality optických přístrojů I.
![]() |
Předpokládá se, že magnetická rekonexe je v zemské magnetopauze nejefektivnější mechanismus umožňující průnik materiálu přicházejícího od Slunce skrz magnetický deštník. Již dříve byly pozorovány některé geometrické vlastnosti penetrujících plazmatických struktur (transientů) a prostorově ohraničených rekonexí, ale jejich principy nebyly spolehlivě vysvětleny především kvůli vysoké rychlosti magnetopauzy a protože byla k dispozici data vždy jen z jedné družice. 8. října 2004 byla v časopise Geophysical Research Letters publikována případová studie založená na vícebodovém měření získaném během mise Cluster. Vědci dostali poprvé příležitost trojrozměrně přímo pozorovat topologii magnetického pole v magnetopauze a její změny, vedoucí k rekonexi ve více místech, kterou lze vysvětlit pozorované geometrické vlastnosti.
Nová ultrafialová pozorování ukázala, že v naší galaxii existuje hvězda, která se otáčí 200krát rychleji než naše Slunce.
Přehled astronomických úkazů na 8. týden (21.2.-27.2.2005).
Přehled astronomických úkazů na 7. týden (14.2.-20.2.2005).
V noci z 15. na 16. februára 2005 nastane primárne minimum zákrytovej premennej hviezdy Theta1 Ori A = V1016 Ori. Je to ta najzápadnejšia zložka Trapezu priamo v hmlovine v Orióne. Asi Vás to prekvapi, ale jej premennosť sa objavila až v roku 1974 a to pritom má minimum hĺbku 1 mag.
Po dlouhé době jsme provedli změnu rozvržení úvodní stránky. Také došlo k zavedení "horkých novinek" - krátkých zpráv v pravém sloupci. Další novinkou je přehled článků z dalších astronomických serverů - "píší jinde". Vaše připomínky ke změnám (a tipy na novinky) uvítáme na adrese info@astro.cz.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč 12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236