Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika

Kosmonautika



redakce II Kosmonautika

Iridium kompletní

Raketa Delta II včera úspěšně odstartovala ze základny Vandenberg v Kalifornii a vynesla na oběžnou dráhu pětdodatečných satelitů sítě Iridium. Dva z nich nahradily nefunkční satelity, zbývající tři budou sloužit jako záloha propřípad výpadku jiného satelitu. Raketa opustila startovací rampu ve 14:13 pacifického času a po 75 minutách se jednotlivésatelity oddělily od nosiče. Jednalo se o 17. start pro Iridium během 6 měsíců. Od 23. září bude síť 66 satelitů sloužitke okamžitému spojení mobilních telefonů z kteréhokoliv místa na světě.
Zdroj: Florida Today - Space Online ze dne 9. září.
redakce II Kosmonautika

Další část ISS připravena

Modul Unity, který je prvním americkým modulem budované mezinárodní kosmické stanice (ISS), byl officiálněpředán NASA svým výrobcem firmou Boeing. Jestli nedojde k žádným časovým posunům, měl by být tento modul vynesen na oběžnou dráhu 3. prosince raketoplánem Endeavour při letu STS-88 a připojen k prvnímu ruskému modulu Zarya. Unity je klíčovým modulem stanice, protože obsahuje 6 uzlů pro zakotvení dalších částí stanice. Spolus tímto modulem je momentálně v Kennedy Space Center připraveno pro vypuštění šest částí stanice.
Zdroj: NASA Press Release 98-160 ze dne 4. září.
redakce II Kosmonautika

Další odklad ISS Alfa?

Současná politická a ekonomická krize v Rusku může mít neblahé následky i na vypuštění mezinárodní kosmické stanice(ISS) Alfa. NASA vážně uvažuje o odkladu vypuštění prvních modulů této stanice. První z nich má být vypuštěn20. listopadu pomocí ruské rakety Proton, druhý pak 3. prosince pomocí raketoplánu Endeauvour. Ovšemtato část stanice by se na oběžné dráze delší dobu neudržela a bez připojení servisního modulu, který mají Rusové vypustit v dubnu 1999, by sestoupila zpět do atmosféry. NASA nyní odhaduje šanci na včasné vypuštění třetího moduluna pouhých 50%. Ještě tento měsíc se do Ruska vydá tým expertů NASA, který celou situaci posoudí.
Zdroj: FLORIDA TODAY Space Online.
redakce II Kosmonautika

Nová posádka k Miru

Kosmická loď Sojuz TM-28 byla včera vypuštěna podle plánu ve 13:43 místního času z kosmodromu Bajkonur. Po devíti minutách dosáhla oběžné dráhy. Na palubě lodi jsou tři kosmonauti - velitel Sergej Avdejev, inženýr GenadijPadalka a bývalý poradce ruského prezidenta Jurij Baturin. Jejich cílem je kosmická stanice Mir, se kterou by se Sojuz mělspojit v sobotu. Baturin se ještě v průběhu srpna vrátí na Zem se současnou posádkou Miru, kterou tvoří Talgat Musabajev a Nikolaj Budarin, nová posádka bude na Miru působit do února 1999 (velitel Avdejev až do června).
Zdroj: Florida Today - Space On-line
redakce II Kosmonautika

SOHO - naděje roste

Nová data vyslaná z odmlčené sondy SOHO byla zachycena 8. srpna. Ukazuje se, že díky orientaci sondy majíněkteré její části nižší a některé naopak vyšší teplotu, než je obvyklé. Zároveň je pravděpodobné, že palivo na paluběsondy (hydrazin) je částečně zmzlé. Pozemské kontrole se podařilo pomocí slunečních panelů dobít jedny baterie, pokusyo dobití druhých budou následovat. Poté by se technici chtěli pokusit o roztátí zamrzlého paliva. To by jim umožnilo znovu získat kontrolu nad sondou. Současná teplota paliva je kolem 0 stupňů Celsia. Obsluha doufá, že poškození přístrojů kvůli nízkým teplotám nebude příliš rozsáhlé.
Zdroj: SOHO home page.
redakce II Kosmonautika

Neúspěšný start rakety Titan IV

Nejsilnější americká raketa Titan IV explodovala včera krátce po startu z Cap Canaveral. Na oběžnou dráhu měla vynést špionážní satelit v ceně 1 miliardy US$. Připočteme-li cenu samotné rakety, dosáhne škoda částky 1,35 miliardy US$. Tato událost se tak stala druhou nejdražší katastrofou v dějinách kosmických letů (po raketoplánu Challenger). Raketa explodovala ve 42. sekundě po startu ve výšce kolem 6,7 km. Příčinou ztráty stability bylo buď selhání jejího řídícího systému nebo jednoho ze dvou raketových motorů na pevné palivo. Jednalo se o 25. start rakety Titan IV a zároveň poslední plánovaný start její verze Titan IVA.
Zdroj: Florida Today - Space On-line.
redakce II Kosmonautika

Sonda ICE - 20 let

Dnes uplynulo 20 let od vypuštění sondy ICE (International Cometary Explorer), která byla první sondou v historii, jejímž cílem byl blízký průlet kolem komety. Sonda, jejíž původní označení bylo ISEE-3 (International Sun-Earth Explorer), a která byla původně určena pro výzkum slunečního větru, byla pomocí gravitačních asistencí Měsíce navedena na dráhu, jež ji přivedla do blízkosti komety P/Giacobini-Zinner. Nejmenší přiblížení dosáhla 11. září 1985, kdy prolétla ve vzdálenosti 7 800 km od jádra komety. Hlavním cílem byl výzkum interakce slunečního větru s rázovou vlnou šířící sepřed kometou. V roce 1986 se ještě sonda podílela na výzkumu komety P/Halley.
Zdroj: [http://stardust.jpl.nasa.gov/comets/ice.html].
redakce II Kosmonautika

Mars Global Surveyor

Rozvinutí velké vysokoziskové antény sondy Mars Global Surveyor bude pravděpodobně odloženo až o 9 měsíců.Doposud je plánováno na březen 1999, kdy by mělo začít globální mapování Marsu z kruhové dráhy. Anténa o průměru2 metry je složena, aby při startu a v průběhu celého letu byla chráněna před unikajícími plyny z hlavního motoru sondy.Při jejím rozvinutí dojde k nárazu a inženýři se obávají, že síla tohoto nárazu by mohla být vyšší než na jakou je sondakonstruována a v úplně nejhorším případě by mohlo dojít k přerušení komunikace. Sonda zatím bude komunikovat přesnerozvinutou anténu. Tento způsob komunikace je méně výhodný z toho důvodu, že je nutné natáčet celou sondu směrem k Zemi. Definitivní rozhodnutí o odložení padne v únoru 1999.
Zdroj: JPL Press Release ze dne 10. srpna.
redakce II Kosmonautika

Pošlete jméno ke kometě

Každý, kdo má zájem poslat své jméno ke kometě, a dosud tak neučinil, má několik posledních dní. Jména se přijímajído 15. srpna! Jména budou umístněna na mikročipu na palubě sondy Stardust. Ta prolétne ve vzdálenosti 160 kmod jádra komety Wild-2, sebere vzorky kometárního prachu a v roce 2006 se s nimi vrátí zpět na Zemi. Start mise jejiž za 180 dnů. Na prvním mikročipu, který je již na palubě sondy umístněn, je sebráno 136 000 jmen. Počet jmen na druhém překročil 6. srpna počet jeden milión. Jméno je možno zadat pouze elektronicky na [http://stardust.jpl.nasa.gov].
redakce II Kosmonautika

Výškový rekord "slunečního" letadla

Pathfinder-Plus, dálkově řízený letoun poháněný sluneční energií, zaznamenal 6. srpna nový výškový rekord. Během15 hodinového letu dosáhl výšky 26 750 metrů. Letadlo odstartovalo z havajského ostrova Kaua, do zmíněné výškyvystoupilo za 7,5 hodiny, zde strávilo asi 3 hodiny a poté sestoupilo a bezpečně přistálo. Zhruba o 3 km tak překonalorekord svého předchůdce z loňského podzimu. Letoun je součastí jednoho z programů NASA, jehož cílem je provádětvýzkum vysokých vrstev atmosféry Země.
Zdroj: Dryden Flight Research CenterPress Release ze dne 7. srpna.
redakce II Kosmonautika

Pioneer 10 stále "žije"

Pozemští kontroloři dokončili čtvrtý přesný manévr za posledního 1,5 roku, jehož cílem bylo nasměrovat sondu směrem k Zemi. Program sondy Pioneer 10 byl sice officiálně ukončen z finančních důvodů 31. března 1997, ale je s ní komunikovánodále v rámci tréninkového procesu pro řídící kontrolory programu Lunar Prospector. Na palubě sondy stále ještě pracují dva přístroje. Předpokládá se, že komunikace bude probíhat ještě asi 6 měsíců, ale nikdo není schopen skutečně určit aktuálnístav baterií na palubě. Poineer 10 je vzdálen 70,58 AU od Slunce, jeho rychlost vzhledem ke Slunci je 12,24 km/s a signálpotřebuje k překonání vzdálenosti od Země dobu 9 hodin a 50 minut. Sonda míří k hvězdě Aldebaran.
Zdroj: Mission status 98/08/01.
redakce II Kosmonautika

SOHO kontaktováno!

Po šesti týdnech mlčení se podařilo obnovit spojení se sondou SOHO. Sonda odpověděla na signály, které byly vyslányvčera ze stanice DSN v Canbeřře v Austrálii. Odpověď přišla ve formě krátkých sekvencí trvajících od dvou do deseti sekund. Ačkoliv jsou signály přerušovány a neobsahují žádná data, ukazují, že sonda je stále schopna přijímat příkazyze Země a odpovídat na ně. Dalším krokem, který má řídící tým v plánu, budou opatrné pokusy o znovuzískání kontroly nad sondou.
Zdroj: SOHO home page.
redakce II Kosmonautika

SOHO nalezeno radarem

Sonda SOHO, se kterou bylo ztraceno spojení 24. června, se stále nachází na své původní dráze v blízkosti Lagrangeovabodu L1 a rotuje s frekvencí zhruba jedné otáčky za minutu. Toto jsou základní výsledky experimentu, který byl uskutečněn pomocí radioteleskopu v Arecibo na Portoriku. Tento radioteleskop o průměru 305 metrů byl použit k vysílání signálu směremk očekávané pozici sondy. Následně zachytila 70m anténa sítě Deep Space Network umístněná v Goldstone v Kalifornii signálodražený od sondy a sledovala ji více než hodinu. Vědci nyní pokračují v analýze získaných dat s cílem získat přesné údajeo poloze a pohybu sondy. Zároveň pokračuje i úsilí o obnovení komunikace se sondou.
Zdroj: SOHO home page.
redakce II Kosmonautika

Kontakt se SOHO přerušen

Pozemští kontroloři ztratili během rutinní udržby 24. června kontakt se sondou SOHO. Sonda přešla do nouzovéhorežimu, který se aktivuje v případě, že se stane něco neočekávaného a sonda ztratí orientaci směrem ke Slunci. Když se toto přihodí, poloha sondy se automaticky srovná pomocí jejích vlastních motorků. Technici se nadále pokoušejí o kontaktse sondou, doposud ovšem bezúspěšně. Sonda SOHO, vypuštěná v roce 1995, dokončila úspěšně v dubnu plánovanoudvouletou misi, jejímž cílem bylo studium sluneční atmosféry, povrchu a nitra.
Zdroj: SOHO home page.
redakce II Kosmonautika

Neúspěšný start amatérské rakety

V sobotu 20. června se skupina nadšenců pokusila o zápis do historie kosmických letů vypuštěním první amatérské raketydo vesmíru. V rámci projektu HALO (High Alltitude Lift Off) měla být nejdříve vynesena raketa balónem do výškykolem 30 km nad Zemí a z této výšky pokračovat pomocí vlastního motoru. Z bezpečnostních důvodů byl balón vypuštěn z prámu v Mexickém zálivu, asi 60 km od jižního pobřeží Spojených států. Pokus byl ale neúspěšný. Při výstupu se gondola utrhla a přistála na padáku v moři. Vybavení se podařilo zachránit, balón je však ztracen. Pokud se seženou finance na nový, další pokus by se mohl uskutečnit na podzim tohoto roku.
Zdroj: Stránky projektu HALO.
redakce II Kosmonautika

Testování technologií pro Mars v Arktidě

Od 22. do 26. července se chystá tým z NASA a dalších výzkumných ogranizací navštívit impaktní kráter Haughton a jehookolí na ostrově Devon v Arktidě. Předpokládá se, že toto místo by mohlo být svými geologickými znaky podobné podmínkámna ranném Marsu. Během expedice bude provedena řada experimentů jako je testování autonomní helikoptéry vážící 80 kg a nesoucí několik přístrojů, vrtací soupravy, radarového systému, polního spektrometru či přenosnéstereo kamery. Vědci věří, že expedice jim pomůže lépe pochopit procesy vedoucí k formování terenních znaků na Marsu.
Podrobnosti o expedici na http://www.arctic-mars.org
redakce II Kosmonautika

35 let od letu první ženy do vesmíru

Včera 16. června uplynulo 35 let od zahájení letu první ženy do vesmíru. Stala se jí sovětská kosmonautka ValentinaVladimírovna Těreškovová, která na palubě lodi Vostok 6 strávila na oběžné dráze necelé tři dny. Loď o hmotnosti4,7 tuny se pohybovala po téměř kruhové dráze 165-166 km nad povrchem, se sklonem 64,9 stupněa oběžnou dobou 87,8 minuty. Cílem letu bylo srovnání vlivu stavu beztíže na ženský a mužský organismus. Šéf programuKoroljov nebyl s kosmonautkou spokojen a ta měla, oproti původnímu plánu, zakázáno použití ručního řízení lodi.
Zdoj: Mark Wade's Encyclopedia astronautica
redakce II Kosmonautika

Japonsko chystá sondu k Merkuru

Japonsko plánuje ambiciózní výpravu sondy k planetě Merkur, kterou chce ukončit již více než 20 let trvající klid při přímémprůzkumu Slunci nejbližší planety. Merkur je nejméně prozkoumanou vnitřní planetou a Japonci by jej chtěli důkladně zmapovat,zjistit jeho vnitřní strukturu, složení povrchu a prozkoumat jeho magnetosféru. Jako poslední navštívila Merkur sonda Mariner 10 v letech 1974 a 1975, avšak zmapovala pouze polovinu jeho povrchu. Mise, předbězně označovanájako Muses-D nebo Planet-C, by měla být zahájena v srpnu 2005 a po dvou průletech kolem Venuše a jednom Merkuruby se měla 1,5 tuny vážící sonda dostat na parkovací dráhu planety v září roku 2009.
Zdoj: SPACER.COM - daily news from the frontier ze dne 12. června.
redakce II Kosmonautika

Šéfové Mars Pathfinderu na obloze

Na počest velmi úspěšné mise Mars Pathfinder byli čtyři planetky Sluneční soustavy pojmenovány podle vůdčíchosobností tohoto projektu. Odměněnými jsou Matthew Golombek, Brian Muirhead, Donna Shirley a Tony Spear. Planetky jim"darovala" Eleanor Helinová, vedoucí projektu NEAT (Near-Earth Asteroid Tracking), který se zabývá vyhledáváním a katalogizací blízkozemních planetek. Není náhodou, že všechny čtyři planetky se na svých drahách přibližují k dráze Marsu, nebo ji protínají.
Zdoj: JPL Press Release ze dne 10. června.
redakce II Kosmonautika

Schválen program budování ISS

Zástupci všech partnerů, kteří se účastní budování mezinárodní kosmické stanice (ISS), oficiálně schválili na setkání konaném30.-31. května v Kennedy Space Center pozměněný harmonogram všech 44 letů, které se uskuteční při sestavování stanice.Z důvodu zpoždění výroby Service Module na ruské straně bylo přeloženo i vynesení prvního dílu ISS. Tvz.Control Module (FGB) bude vynesen 20 listopadu ruskou raketou Proton, 3. prosince bude následovat americký modul Node-1 vynesený raketoplánem STS-88 a v dubnu 1999 zpožděný Service Module.V létě 1999 přiletí na stanici první posádka. Poslední start je plánován na leden 2004.
Zdoj: ISS home page


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »