Prevence světelného znečištění ve světě a International Dark Sky Association
To budou hlavní témata, kterým je věnováno setkání s evropskýmkoordinátorem tohoto velkého mezinárodního sdružení, panem Robertem L.Gentem, které se uskuteční v úterý 23.4.2002 v Praze v budově Akademie vědČeské republiky na Národní třídě 3,dveře 108 od 17 hodin a ve středu 24.4.2002 na Hvězdárně a planetáriuM. Koperníka v Brně od 15 hodin.
Pan Gent vysvětlí, jak světelné znečištění závažně poškozuje životníprostředí, jak tomu lze čelit i jaké aktivity vyvíjí International DarkSky Association (viz http://www.darksky.org). Řeč bude i o šancích, kterénám dává začlenění tohoto typu znečištění do nového českého zákonao ovzduší.
Na pražském setkání bude rovněž ustavena česká sekce IDA -- skupina českýchčlenů této světové organizace, ztotožňujících se s cíly a pravidlyInternational Dark Sky Association.
Zváni jsou všichni zájemci o účinné potlačování světelného znečištěníi zástupci médií.
Přednáška bude tlumočena do češtiny.
Během setkání bude prostor na dotazy novinářů.
Pamětní deska Arturu Krausovi
Čtvrtek 21. března 2002 - Pardubice
V odpoledních hodinách prvního jarního dne roku 2002 se konala na rušné pardubické třídě Míru u budovy č. 62 (někdejší pardubické "Staré pošty") malá astronomická slavnost. Po usilovném mnohaletém snažení tamější členky České astronomické společnosti paní Ireny Venzarové se podařilo odhalit pamětní desku, připomínající život a dílo pardubického rodáka barona Artura Krause (* 2.VIII. 1854 / + 21.III. 1930) - tedy přesně 72 roku po jeho smrti.
Katalog slunečních hodin
Na adrese http://www.astrohk.cz/slunecni_hodiny.html
naleznete nový Katalog slunečních hodin ve východních Čechách.Databáze v současné době obsahuje podrobné údaje o 225 hodinách,fotografickou dokumentaci, možnost prohledávání, zobrazení mapy,aktuálních statististik, články o pozoruhodných slunečních hodinách,reference, atd.
Autoři (Miloš Nosek, Martin Navrátil a Miroslav Brož) plánují v dalšíchměsících rozšíření katalogu na území celé České republikya také jeho vydání v tištěné podobě.
Projekt Klenot - první pozorování blízkozemní planetky pořízená s novým 1-m dalekohledem
Nový 1,06-m dalekohled určený hlavně pro následnou astrometrii asteroidů v blízkosti Země byl uveden do provozu na Observatoři Kleť.Výzkum planetek křižujících dráhu Země či naopak těles za drahou Neptunu patří v současnosti mezi nejrychleji se rozvíjející obory astronomie. Většina nových těles je objevována v zahraničí s dalekohledu o průměru zrcadla kolem jednoho metru či dokonce větších jako je LINEAR (1-m), Spacewatch II. (1,8-m), NEAT (1,2-m). Část z jejich objevů je pozorovatelná (alespoň brzy po objevu) i malými 0,3 - 0,5-m přístroji vybavenými ovšem CCD kamerami, jaké využívají i mnozí amatérští pozorovatelé v USA, Evropě a Japonsku. Část nově objevených těles je však velmi slabá či velmi rychlá a pro jejich následnou astrometrii, nezbytnou pro určení přesné dráhy, je třeba užívat 1-m či větší profesionální dalekohledy. Astronomové na Kleti blízkozemní planetky dlouhodobě systematicky sledovali s menším 0,57-m zrcadlovým dalekohledem vybaveným CCD kamerou. Dosavadní výsledky a vlastní i zahraniční zkušenosti je vedly k záměru postavit pro tento účel větší přístroj.
Start Atlantisu odložen
Únik vodíku donutil NASA odložit dnešní start raketoplánu Atlantis.K úniku došlo asi hodinu po začátku tankování.Únik zaznamenaly videokamery rozmístěné okolo rampy. "Něco takového jsme nikdy neviděli" poznamenal Kyle Herring(tiskový mluvčí NASA).
Start bude opožděn minimálně o jeden den.
Karel Mokrý, zdroj NASA
Atlantis odstartuje 4. dubna
V úterý bylo schváleno datum mise raketoplánu Atlantis. Tento 11 ti denní let odstartujedalší fázi výstavby mezinárodní stanice ISS. Jedná se o třináctý let raketoplánu ke stanici ISS."Tento let začne náročný rok při výstavbě stanice. V jeho průběhu bude na stanici dopraveno více než 50 tun materiálu." oznámil Ron Dittemore.
Odpočítávání se očekává mezi 14:00 - 18:00 místního času (21:00 - 01:00 SELČ). Vzhledem k bezpečnostním předpisůmbude přesnější čas startu uveden až 24 hodin předem.
V průběhu mise dopraví Atlantis nosník S0 (13.4m, 13tun), který sedmičlenná posádka v průběhu čtyř výstupů upevní ke stanici.S0 je základní částí vnější konstrukce a základem k rozšiřování vědeckého výzkumu.
Posádka STS-110 zprovozní mobilní transportér, který se bude pohybovat po nosníku S0. Tento vozík mimo jiné umožní přesun robotické ruky na ISS.
Karel Mokrý, zdroj: NASA
Vyšly Kosmické rozhledy - Z říše hvězd
31.3.2002 vyšlo druhé číslo 40. ročníku členského časopisu ČAS. Obsah čísla:
Rozhovor s Ing. Jakubem Koukalem - držitel Kvízovy ceny za rok 2002
Anketa - Návštěvníci hvězdáren (P. Barttoš)
Recenze - Nad knihou z Vesmíru (Ivan M. Hvel)
Hvězdárny - Hvězdárna Fr. Fishera v Praze Podolí (Š. Kovář)
Aktuality (Pavel Koten, J. Grygar, P. Sobotka)
Historie - Coelorum perrupit clastra (J. Strachoň, H. Zíková), Devadesátiny Jožky Doležala (F. Martínek)
Slunce - Výsledky redukce vizuálních pozorování Slunce za rok 2001 (V. Neliba)
Planetky - Projekt Klenot (J. Tichá)
Pro mládež - První kontakt (V. Jandáková)
Úkazy (P. Bartoš)
Ze společnosti Tisková prohášení (P. Suchan), Zasedání VV, Ze života složek (P. Bartoš)
Časopis je určen pouze pro členy ČAS. Členové ČAS mají další výhody - levnější vstupné na řadu hvězdáren a pořady v některých planetáriích, většina složek vydává své specializované věstníky...přehled všech výhod
jak se stát členem
kontkat na redakci - kr@astro.cz
2002.03.29:Vyšlo šesté číslo časopisu Perseus, který vydává Sekce pozorovatelů proměnných hvězd České astronomické společnosti. V čísle se například dozvíte o záhadné cefeidě v galaxii M33, která z dosud neznámých důvodů drasticky snižuje amplitudu světelných změn, o třetí zákrytové dvojhvězdě jejíž jedna složka pulzuje, o objevu nových proměnných hvězd českými pozorovateli, o programu XMedGraf a o akcích, které pořádala Sekce.Časopis lze objednat na adrese:
Petr Sobotka
Hvězdárna a planetárium M. Koperníka
Kraví hora 2
616 00 Brno
případně na sobotka@meduza.info
Více o Perseovi na http://var.astro.cz/brno/
Petr Sobotka