Multimédia
Úplné zatmění Slunce 4.12. 2002
![]() |
Videozáznam z kabiny Columbie
Na serveru NASA můžete shlédnout vidozáznam (formát Real Media) z kabiny reketoplánu Columbia.
Animace C/2002 V1 (NEAT)
Pohyb komety C/2002 V1 (NEAT) zorným polem koronografu LASCO C3 družice SOHO je tak úchvatný, že mi to nedalo a zanimoval jsem ho. Animovaný GIF, (4.7 MB), jste-li příznivci menších souborů, je zde i MPEG verze (67 kB).První snímek pochází z 16.2.2003 v 16:54 UT, poslední prozatím z 19.2.2003 v 17:54 UT.
Popsané snímky SOHO a C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa)
Nevyznáte se v snímcích sondy SOHO? Nevíte, kde se nachází kometa? Zajímá Vás, jak rychle se kometa pohybuje? V tomto článku naleznete dva popsané snímky sondy SOHO, které odpoví na výše uvedené otázky.
Vyfotografujte si svůj meteor!
Okresní lidová hvězdárna ve Veselí nad Moravou a redakce časopisu Astropis vyhlásila letní fotografickou soutěž v oboru astronomie. Hlavním tématem soutěže jsou meteory. V noci z 12. na 13. srpna nastává maximum meteorického roje Perseid, známého též pod názvem "slzy svatého Vavřince". Za jasného počasí bude možné spatřit několik desítek meteorů za hodinu. Perseidy jsou však aktivní již od druhé poloviny července a po většinu měsíce srpna. Možnost vyfotografovat nějaký pěkný meteor máte každou noc. K pořízení zajímavého snímku může posloužit i starší fotoaparát. Stačí takový přístroj postavit v noci venku a exponovat oblohu řadu desítek minut. Pokud budete mít štěstí, zachytíte kromě stop hvězd také meteor. Doporučuji použít samozřejmě citlivější film (400 ASA nebo více). Bližší informace k soutěži najdete v časopisu Astropis speciál 2002 nebo na http://www.astropis.cz, případně na stránce http://www.hvezdarna-veseli.cz Těšíme se na Vaše snímky! Pokud si poznamenáte čas a místo, odkud jste fotografovali, mohou mít Vaše záběry i cenný vědecký význam.přednáška Roberta Genta
přednáška Roberta GentaTi, kteří nebyli na pořednášce pana Genta si mohou poslechnout záznam z jeho přednášky v Praze. Ke stažení jsou také slidy z přednášky.
přednáška - slidy
přednáška - mp3
Animace chvostu komety Ikeya-Zhang
Animace chvostu komety Ikeya-ZhangMezi velmi pěkné snímky komety Ikeya-Zhang určitě patří tato animace chvostu z 11.3.2002. Je vidět, že chvost se pozorovatelům mění přímo před očima.
Záznam Radiožurnálu z 19. s J. Hollanem a J. Kotkem
Záznam Radiožurnálu z 19.3.200219.března 2002 odvysílal Český rozhlas - Radiožurnál pořad Radiofórum natéma světelné znečištění. Redaktorka Jana Klusáková se ptala RNDr. JanaHollana z Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně a Ing. Jaroslava Kotkaz firmy Eltodo - předsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení.záznam v mp3 (7Mb)
Pavel Suchan
- Fotografie komety C/2002C1
18.3.2002: Fotografie komety C/2002C1
Zajímavé smínky je možné nalézt na APOD - Astronomical Picture of the Day (astronomický snímek dne). Ke každému snímku je stručné vysvětlením napsané profesionálním astronomem. Vše je v češtině.
Ikeya-Zhang v souhvězdí Velryby
barevný snímek ze 3.března
aktivní ohon komety Ikeya-Zhangs
Velmi zdařilé snímky je možné nalézt na stránkách českých astronomů -Kleťská observatoř, Kamil Hornoch,Dalibor HanžlL. Vyskočil
Animace planetky z Ondřejova
Animaceplanetky pořízená 14. prosince na Ondřejově.Databáze astronomických institucí
Česká astronomická společnost připravuje novou databázi astronomických institucí České republiky. Údaje o vaší hvězdárně, planetáriu, astronomickém kroužku, firmě atd. můžete vložit pomocí formuláře .
Olympus Mons v 3D
Máte 3D brýle? Stáhněte si nově vytvořený prostorový snímek vulkánu Olympus Mons na Marsu. Snímek byl sestaven na základě dat pořízených sondou Viking 1 ze vzdálenosti 28 800 km. Je na něm zachycena oblasto průměru 1 020 km, s rozlišením 720 m/px. Vertikální rozlišení je 310 metrů. Olympus Monsje největší z 12 velkých sopek v oblasti Tharsis Montes. Má 800 km v průměru a dosahuje výšky mezi 24 a 26 km.Zdroj: 3D tour of the Solar system.