Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia

Multimédia



Frederik Velinský Multimédia

ČRo: Příbramský meteorit - 44 let

Každý z vás už někdy viděl škrtnout po obloze padající hvězdu, jak se poeticky říká meteorům - i když samozřejmě o žádné hvězdy nejde. Možná jste přitom zatoužili držet někdy takový "kámen z hvězd" v ruce. To se vám koneckonců může někdy poštěstit. I na našem území sem tam nějaký ten meteorit přistane. Existují ale ještě daleko konkrétnější touhy. Třeba najít a potěžkat právě ten určitý kámen, který jste před pár hodinami sledovali na obloze. Že to není možné? Ale je. Stačí mít jen trochu štěstí a být v pravý čas na správném místě... 7. dubna uběhne čtyřiačtyřicet let od jednoho z největších úspěchů našich vědců. Právě onen den, roku 1959, se astronomům z Ondřejova podařilo vyfotografovat dráhu letu objektu, jehož úlomky byly později nalezeny u Příbrami. Jedním z oněch astronomů byl i Zdeněk Ceplecha.
Eva Marková Multimédia

Úplné zatmění Slunce 4.12. 2002

Sluneení koróna pi úplném zatminí Slunce 4.12.2002 v JAR
Sluneení koróna pi úplném zatminí Slunce 4.12.2002 v JAR
Úplné zatmění Slunce je přírodní úkaz nejen velice krásný, ale pro sluneční fyziky také velmi důležitý. Pouze při něm je totiž možné pozorovat úplně celou nejvyšší část sluneční atmosféry - sluneční korónu. Její pozorování jsou potřebná k získání informací týkajících se struktury sluneční koróny a jejího chování, což by mohlo přispět k zodpovězení řady otázek z oblasti sluneční fyziky. Z toho důvodu sluneční fyzikové doslova jezdí kraj světa, aby v průběhu několika málo okamžiků ulovili co nejvíce dat.
Jiří Kubánek Multimédia

Vyfotografujte si svůj meteor!

Okresní lidová hvězdárna ve Veselí nad Moravou a redakce časopisu Astropis vyhlásila letní fotografickou soutěž v oboru astronomie. Hlavním tématem soutěže jsou meteory. V noci z 12. na 13. srpna nastává maximum meteorického roje Perseid, známého též pod názvem "slzy svatého Vavřince". Za jasného počasí bude možné spatřit několik desítek meteorů za hodinu. Perseidy jsou však aktivní již od druhé poloviny července a po většinu měsíce srpna. Možnost vyfotografovat nějaký pěkný meteor máte každou noc. K pořízení zajímavého snímku může posloužit i starší fotoaparát. Stačí takový přístroj postavit v noci venku a exponovat oblohu řadu desítek minut. Pokud budete mít štěstí, zachytíte kromě stop hvězd také meteor. Doporučuji použít samozřejmě citlivější film (400 ASA nebo více). Bližší informace k soutěži najdete v časopisu Astropis speciál 2002 nebo na http://www.astropis.cz, případně na stránce http://www.hvezdarna-veseli.cz Těšíme se na Vaše snímky! Pokud si poznamenáte čas a místo, odkud jste fotografovali, mohou mít Vaše záběry i cenný vědecký význam.
Karel Mokrý Multimédia

- Fotografie komety C/2002C1

18.3.2002: Fotografie komety C/2002C1
Na internetu naleznete množství krásných smímků této komety. Zde Vám nabízím malý výběr fotografií.

Zajímavé smínky je možné nalézt na APOD - Astronomical Picture of the Day (astronomický snímek dne). Ke každému snímku je stručné vysvětlením napsané profesionálním astronomem. Vše je v češtině.
Ikeya-Zhang v souhvězdí Velryby
barevný snímek ze 3.března
aktivní ohon komety Ikeya-Zhangs

Velmi zdařilé snímky je možné nalézt na stránkách českých astronomů -Kleťská observatoř, Kamil Hornoch,Dalibor HanžlL. Vyskočil

redakce II Multimédia

Olympus Mons v 3D

Máte 3D brýle? Stáhněte si nově vytvořený prostorový snímek vulkánu Olympus Mons na Marsu. Snímek byl sestaven na základě dat pořízených sondou Viking 1 ze vzdálenosti 28 800 km. Je na něm zachycena oblasto průměru 1 020 km, s rozlišením 720 m/px. Vertikální rozlišení je 310 metrů. Olympus Monsje největší z 12 velkých sopek v oblasti Tharsis Montes. Má 800 km v průměru a dosahuje výšky mezi 24 a 26 km.
Zdroj: 3D tour of the Solar system.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »