Vyhledávání v článcích
Rosetta se blíží
![]() |
Hvězda opouštějící naši Galaxii

Spitzerův teleskop odhaluje neviditelné galaxie
![]() |
Japonské plány pro oblast kosmonautiky

ESA představila nové snímky povrchu Marsu

Valašská astronomická společnost v desátém roce své existence

Vyfotografujte Rosettu!

Pojmenované krátery na povrchu měsíce Phoebe

Byly zveřejněny 2 fotomontáže měsíce Phoebe se jmény a umístěním všech 24 kráterů, které byly uznány týmem Cassini za dostatečně výrazné, aby dostaly vlastní pojmenování. Snímky pořídila sonda Cassini v červnu 2004.
Jména pro nové Saturnovy měsíce

Čína se připravuje na výzkum Měsíce

Úkazy na obloze v 9. týdnu (28.2. - 6.3.2005)
Přehled astronomických úkazů na 9. týden (28.2.-6.3.2005).
Astropis 1/2005
![]() |
- P. Najser: Charles Messier - katalog mlhovin a hvězdokup
- M. Prouza: Nejenergetičtější fotony
- V. Kopecký: Přistání na Titanu
- Z. Řehoř: Hodnocení kvality optických přístrojů I.
Přímé pozorování 3-D magnetické rekonexe v zemské magnetosféře
Předpokládá se, že magnetická rekonexe je v zemské magnetopauze nejefektivnější mechanismus umožňující průnik materiálu přicházejícího od Slunce skrz magnetický deštník. Již dříve byly pozorovány některé geometrické vlastnosti penetrujících plazmatických struktur (transientů) a prostorově ohraničených rekonexí, ale jejich principy nebyly spolehlivě vysvětleny především kvůli vysoké rychlosti magnetopauzy a protože byla k dispozici data vždy jen z jedné družice. 8. října 2004 byla v časopise Geophysical Research Letters publikována případová studie založená na vícebodovém měření získaném během mise Cluster. Vědci dostali poprvé příležitost trojrozměrně přímo pozorovat topologii magnetického pole v magnetopauze a její změny, vedoucí k rekonexi ve více místech, kterou lze vysvětlit pozorované geometrické vlastnosti.
Zamrzlé moře na Marsu

Gigantická kosmická exploze zasáhla Zemi

Hledání gravitačních vln z domova
Už vás omrzelo analyzovat na svém domácím počítači rádiové signály a hledat v nich stopy mimozemských civilizací? Nyní se můžete zapojit do projektu Einstein@Home, jehož cílem je hledání gravitačních vln, které předpověděl Albert Einstein v teorii obecné relativity. Stejně jako v případě SETI@Home se jedná o program, který využívá volné kapacity počítačů k analýze dat získaných detektory gravitačních vln.Hvězdný kolotoč
Nová ultrafialová pozorování ukázala, že v naší galaxii existuje hvězda, která se otáčí 200krát rychleji než naše Slunce.
Úkazy na obloze v 8. týdnu (21. - 27. února 2005)
Přehled astronomických úkazů na 8. týden (21.2.-27.2.2005).