Vyhledávání v článcích
ČAM 2006.12

Bílý trpaslík naznačuje osud Sluneční soustavy

Česká republika vstoupí do Evropské jižní observatoře od 1. 1. 2007
Tiskové prohlášení ČAS č.92.
Týden Slunce s Leonardem

Výzkum planetek pomocí radaru

Čeští astronomové objevili vzplanutí hvězdy v Perseovi
Tiskové prohlášení ČAS č.91.
Nalaďte si Nebeský cestopis
Mystérium hvězdy betlémské
Štefánikova hvězdárna v Praze zve na nový vánočně laděný pořad Mystérium hvězdy betlémské. Během 40 minut se s námi vydáte za poselstvím hvězdy Betlémské a pokusíme se poodhalit její tajemství.Pořad je uváděn každou sobotu a neděli (také 25. a 26.12.) od 17.00 hod. a ve středu od 18.30 hod. Více informací na stránkách hvězdárny http://www.observatory.cz/ .Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
Komety jsou složitější, než jsme si mysleli

Spitzerův teleskop detekoval záření prvních objektů ve vesmíru

Nejnovější objev jihočeských astronomů minul Zemi o pouhých 600 000km
V noci z 15. na 16.prosince 2006 objevili na jihočeské Observatoři Kleť astronomové Miloš Tichý a Jana Tichá dosud neznámou planetku, která právě těsně míjela naší Zemi.
Planetka, nyní známá pod mezinárodním označení 2006 XR4, byla objevena během svého nejtěsnějšího přiblížení k Zemi, kdy nás míjela o 0,004 astronomických jednotek, čili o necelých 600 tisíc kilometrů, to je jen o málo dál, než je od Země vzdálen Měsíc. Jedná se o jeden z nejtěsněji nás míjejících asteroidů objevených z Evropy. Velká většina takovýchto objevů totiž připadá na velké americké observatoře. Asteroid 2006 XR4 patří mezi vzácné planetky typu Apollo, jejichž dráha křižuje dráhu naší Země kolem Slunce. Cirkulář obsahující přesná měření a výpočet dráhy tohoto nového kleťského objevu vydala centrála pro planetky a komety při Mezinárodní astronomické unii.
Vyšel Astropis 4/2006
![]() |
Nyní pro nové předplatitele Hvězdářský kalendář 2007 zdarma!
- M. Prouza, J. Grygar: Letošní pohled na vesmír vloni II.
- P. Najser: Rodáci na odvrácené straně Měsíce
- P. Kulhánek: Magnetická pole ve sluneční soustavě II.
- M. Pauer: Chytře k Měsíci
- Z. Řehoř: Základy optických přístrojů IV.
Zelená pro obří evropský dalekohled EELT

Skvrna na Slunci pozorovatelná okem (přes filtr!)
Po pár dnech se opět vyjasnilo, a tak máme možnost se na vlastní oči (nikoliv jen díky fotografiím pořízeným družicemi a k dispozici na internetu) podívat na velkou sluneční skvrnu, která je vidět i očima, samozřejmě přes filtr. V těchto dnech se skvrna nachází již u pravého okraje slunečního kotouče a pozorovat ji bude možné ještě minimálně v následujících dvou dnech. Sluneční skvrnu v minulých dnech doprovázela mohutná erupční aktivita.
HST a hmotnost velkých hvězd v NGC 6357

Černá díra rotuje téměř rychlostí světla

Kapalná voda na povrchu Marsu objevena

"Tato pozorování poskytují doposud nejpádnější důkazy o tom, že kapalná voda může i dnes příležitostně téci po povrchu Marsu," říká Michael Meyer, vedoucí skupiny vědců NASA, zabývajících se výzkumem Marsu.
Prapůvodní organická látka objevena v meteoritu
