Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika

Kosmonautika



Vít Straka Kosmonautika

Raketoplán Discovery je (konečně) připraven k letu

titul.jpg Autor: NASA

Autor: NASA
Vzpomínáte si? Začátek listopadu 2010, raketoplán Discovery byl na Floridě připraven vyrazit na svou poslední misi, do startu zbývaly pouze hodiny. Jenže pak byl start odložen kvůli úniku paliva a nezávisle na tom byly v plášti externí nádrže nalezeny prasklinky. Raketoplán putoval zpět do montážní haly a odklad střídal odklad. Nyní je Discovery po tom všem opět připraven ke startu, který je v plánu ve čtvrtek 24. února.
Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu výstupu kosmonautů z paluby ISS

Oleg Skripočka při výstupu. Autor: NASA
Oleg Skripočka při výstupu.
Autor: NASA
Dva ruští kosmonauté ve středu 16. února opustili na skoro pět hodin interiér Mezinárodní vesmírné stanice, aby mohli "venku" připravit nové vědecké experimenty a trochu uklidit, bez problémů splnili všechny úkoly. Výstup začal ve 14:30 SEČ, náš přenos ve 14:00.
Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu přerušeného startu lodi Johannes Kepler

Raketa Ariane s ATV-2 na startovací rampě po odvolání startu. Autor: ESA
Raketa Ariane s ATV-2 na startovací rampě po odvolání startu.
Autor: ESA
V úterý 15. února ve 23:13 SEČ měla odstartovat z Jižní Ameriky druhá evropská loď ATV s nákladem k Mezinárodní vesmírné stanici, kde má zůstat více než 3 měsíce. Online přenos startu začal ve 22:45, start byl však 4 minuty před plánovaným vzletem odvolán kvůli technické závadě.
Vít Straka Kosmonautika

Johannes Kepler je připraven vyrazit do vesmíru

Logo mise ATV-2 Johannes Kepler. Autor: ESA
Logo mise ATV-2 Johannes Kepler.
Autor: ESA
Při přečtení nadpisu jistě mnohým čtenářům bleskla hlavou myšlenka na slavného německého astronoma, řeč ovšem bude o evropské kosmické lodi ATV-2, nesoucí astronomovo jméno, kterou již dělí jen necelý den od jejího startu k Mezinárodní vesmírné stanici.
Ivo Míček Kosmonautika

Sluneční plachetnice v akci

NanoSail-D na oběžné dráze Země. Zdroj: NASA.
NanoSail-D na oběžné dráze Země. Zdroj: NASA.
aneb O nečekaných překvapeních a malé lekci marketingu

Poslední události na oběžné i meziplanetární dráze naznačují, že se budeme potkávat vedle vědeckých a technologických postupů stále více i s postupy komerčními a marketingovými, a že i přes všechen pokrok stále bude hrát důležitou roli náhoda. Za tu by se dal považovat malý zázrak kolem sluneční plachetnice NanoSail-D, ke kterému NASA a Spaceweather.com vyhlásily celosvětovou fotografickou soutěž...

Pavel Suchan Kosmonautika

Beseda: Apollo 14 - s rikšou na Měsíci

Posádka Apolla 14. Zdroj: NASA.
Posádka Apolla 14. Zdroj: NASA.
40. výročí přistání pilotovaného letu Apolla 14 si připomeneme v pondělí 7. února besedou s na slovo vzatými odborníky. Karel Pacner a Antonín Vítek rozeberou třetí přistání lidí na Měsíci v kontextu programu Apollo a zavzpomínají na posádku ve složení Alan Shepard, Stuart Roosa a Edgar Mitchell. Objasní také další podrobnosti devítidenní výpravy včetně použití dvojkolového transportéru, který nazvali rikšou.

Václav Kalaš Kosmonautika

Poslední lety raketoplánů

Oficiální snímek posádky STS-134
Oficiální snímek posádky STS-134
Podle původních plánů se měl závěrečný let raketoplánu uskutečnit v září 2010 a tím celý program Space Shuttle skončit. V době psaní tohoto článku (leden 2011) to ale vypadalo, že se do vesmíru vydají raketoplány ještě dvakrát a možná dokonce třikrát. Jak je to možné?

František Martinek Kosmonautika

Stardust - další setkání s kometou

Plánovaný průlet sondy Stardust kolem komety Tempel 1.
Plánovaný průlet sondy Stardust kolem komety Tempel 1.
Recyklovaná kosmická sonda NASA s názvem Stardust-NExT se blíží ke kometě 9P/Tempel 1, kolem níž prolétne v noci z pondělí na úterý 14./15. února 2011. Tento výzkum ukáže astronomům vůbec poprvé změny na povrchu komety, k nimž došlo následně během jednoho oběhu kolem Slunce od poslední návštěvy kosmické sondy v roce 2005.

Vít Straka Kosmonautika

Před čtvrtstoletím explodoval raketoplán Challenger

Oblak dýmu a trosek záhy po explozi raketoplánu. Autor: NASA
Oblak dýmu a trosek záhy po explozi raketoplánu.
Autor: NASA
V době, kdy se již starty raketoplánů pomalu ale jistě stávaly běžnou rutinou, otřásla americkou kosmonautikou a celým světem vůbec nečekaná tragédie - krátce po startu se raketoplán Challenger proměnil na floridské obloze v mohutnou ohnivou kouli, všech sedm členů posádky zahynulo. V pátek 28. ledna 2011 tomu bude již pětadvacet let...

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. číslo 153 z 27. 1. 2011.

Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu výstupu kosmonautů z paluby ISS

Záběr z kosmického výstupu, listopad 2010. Autor: NASA
Záběr z kosmického výstupu, listopad 2010.
Autor: NASA
Dva ruští kosmonauti, oba členové dlouhodobé posádky Mezinárodní kosmické stanice, 21. ledna vystoupili "ven", aby splnili několik vědeckých i modernizačních úkolů. Jejich vycházka začala v 15:29 SEČ a trvala 5 hodin a 23 minut. Náš přenos začal v 15:00.
Vít Straka Kosmonautika

Trénink velitele raketoplánu poznamenán tragickou událostí

Gabrielle Giffordsová s manželem Markem Kellym. Autor: spaceflightnow.com
Gabrielle Giffordsová s manželem Markem Kellym.
Autor: spaceflightnow.com
V sobotu 8. ledna 2011 došlo ve městě Tucson (Arizona) k velmi smutné události: při útoku atentátníka byla vážně zraněna americká kongresmanka Gabrielle Giffordsová, manželka astronauta Marka Kellyho. Ona sama se na svém politickém postu aktivně zabývala kosmickým programem a její manžel se momentálně připravuje na další start do vesmíru jako velitel raketoplánu. Vzhledem k rodinné tragédii ale není Kellyho účast na misi vůbec jistá.
Vít Straka Kosmonautika

I přes počáteční potíže má stanice ISS nové osazenstvo

Posádka Sojuzu TMA-20. Autor: NASA
Posádka Sojuzu TMA-20.
Autor: NASA
Ve středu 15. prosince jsme vám nabídli online přenos startu lodi Sojuz TMA-20. Ta se o dva dny později spojila s kosmickou stanicí ISS, jejíž posádce doručila tříčlennou posilu pro dlouhodobou práci na palubě komplexu a, kromě jiného, několik vánočních dárků. Start lodi Sojuz i setkání se stanicí proběhly hladce, mezi těmito dvěma událostmi se však situace na chvíli zkomplikovala.
Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu startu lodi Sojuz TMA-20 + videa

Start Sojuzu TMA-20. Autor: Roscosmos
Start Sojuzu TMA-20.
Autor: Roscosmos
15. prosince večer jsme měli letos naposled možnost vidět vzlet lodi na vrcholku rakety Sojuz z Bajkonuru a její pomalé zmizení v noční obloze Kazachstánu. Na vlastní kůži si vzlet prožila tříčlenná, vskutku mezinárodní posádka. Start se uskutečnil ve 20:09 SEČ, náš přenos začal v 19:30.
Jakub Řehák Kosmonautika

CSO: České firmy a výzkumná pracoviště mají další příležitost zapojit se do evropských kosmických aktivit

Českým pracovištím se opět otevřela možnost snazšího zapojení do aktivit Evropské kosmické agentury (ESA). 8. prosince 2010 byla zveřejněna již druhá Výzva pro podávání návrhů projektových záměrů v rámci pobídkového programu pro česká pracoviště.

Tisková zpráva České kosmické kanceláře z 13. prosince 2010.

Vít Straka Kosmonautika

Reportáž z kongresu IAC Prague 2010 (2): Rozhovor s kosmonautem Michailem Tjurinem

M. Tjurin na palubě ISS v roce 2007. Autor: NASA
M. Tjurin na palubě ISS v roce 2007.
Autor: NASA
Na kongresu jsem se velmi těšil na sekci s názvem "Astronauti - ti, kteří to uskutečňují", program sliboval jednak účast legendy kosmonautiky Sergeje Krikaljova ale také velmi zajímavé přednášky o kosmických výstupech a lidském faktoru při kosmických letech. Program sice v plné míře uskutečněn nebyl, silné vzpomínky mi přesto zůstanou, hlavně na setkání s ruským kosmonautem Michailem Tjurinem, kterého jsem přemluvil dokonce i k rozhovoru pro astro.cz.
Vít Straka Kosmonautika

Záznam online přenosu přistání lodi Sojuz TMA-19

Sojuz se snáší do stepi na svém hlavním padáku. Autor: NASA
Sojuz se snáší do stepi na svém hlavním padáku.
Autor: NASA
Po skoro šesti měsících na oběžné dráze se 26. listopadu ráno vrátili na Zemi ze stanice ISS tři kosmonauti v ruské lodi Sojuz TMA-19. Jejich odpojení od orbitálního komplexu proběhlo ve 2:23 SEČ, v první části našeho přenosu jste mohli odlet sledovat od 2:00. Přenos přistávacího manévru jsme vám nabídnuli od 4:45, Sojuz dosednul v 5:46.
Vít Straka Kosmonautika

Záznam: online přenos výstupu kosmonautů z paluby ISS

Práce mimo stanici
Práce mimo stanici
Dva ruští kosmonauté, dlouhodobě pobývající na stanici ISS, ji 15. listopadu na několik hodin opustili, aby "venku" provedli některé modernizační, údržbářské a vědecké úkoly. Jejich výstup začal v 15:55 SEČ a trval 6 hodin a 27 minut, zde začal přenos jeho příprav a průběhu v 15:00.
Jakub Černý Kosmonautika

Další úspěch NASA - průlet okolo jádra 103P/Hartley

Snímky z průletu kolem jádra komety 103P Hartley. Zdroj: EPOXI/NASA.
Snímky z průletu kolem jádra komety 103P Hartley. Zdroj: EPOXI/NASA.
Ve čtvrtek 4. listopadu 2010 se uskutečnil dlouho plánovaný průlet sondy Deep Impact okolo již druhé komety. Tato sonda totiž v roce 2005 zkoumala jádro komety 9P/Tempel. Nyní v rámci rozšířené mise využila NASA zbylé palivo sondy k manévru k další kometě - 103P/Hartley. Tato kometa byla vybrána k výzkumu z důvodu exotického chování. Jedná se totiž o velice malé kometární jádro, které ale vykazuje překotnou aktivitu.

Vít Straka Kosmonautika

Raketoplán Discovery se vydá na svou poslední misi s humanoidním robotem na palubě

Znak poslední mise raketoplánu Discovery. Autor: NASA
Znak poslední mise raketoplánu Discovery.
Autor: NASA
V květnu si svou poslední misi odbyl raketoplán Atlantis (pokud nedojde ke schválení dodatečné mise STS-135, jež by mu byla svěřena), nyní je řada na jeho kolegovi jménem Discovery. Při svém 39. a posledním letu navštíví kosmickou stanici ISS a doručí na ni nový modul. A nejen to, raketoplánem se do kosmu také sveze první humanoidní robot. NASA ale zajisté zklame všechny příznivce filmů sci-fi, robot totiž nebude vypadat jako Arnold Schwarzenegger.
Michal Václavík Kosmonautika

Výzva k předkládání námětů na využití Mezinárodní kosmické stanice ISS pro přípravu budoucích pilotovaných letů

Mezinárodní kosmická stanice ISS
Mezinárodní kosmická stanice ISS
Evropská kosmická agentura ESA vyhlásila výzvu k předkládání námětů na využití Mezinárodní kosmické stanice ISS pro přípravu budoucích pilotovaných letů za hranici nízké oběžné dráhy. Obsahem výzvy mohou být experimenty, systémy, subsystémy i jednotlivé komponenty kosmických lodí a demonstrace technologií či operací. Jedním z hlavních důvodů pro vyhlášení výzvy bylo rozhodnutí vedoucích kosmických agentur o prodloužení životnosti ISS do roku 2020. Výsledek výzvy by měl pomoci k přípravě programové náplně využívání ISS pro Ministerskou radu ESA v roce 2012.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »