Vyhledávání v článcích
Obří balón s dvoumetrovým dalekohledem v gondole odstartoval

Spitzerův kosmický teleskop zaznamenal světelnou ozvěnu hvězdy, jež byla považována za mrtvou

Sopky na Titanu mohou vyvrhovat metan

HST vyfotografoval pozůstatek po výbuchu supernovy

Meziříčská stavebka úspěšně propagovala Hvězdárnu Valašské Meziříčí

Nové kosmické sondy k Marsu - přípravy vrcholí

Záhadný světelný úkaz v atmosféře Marsu objasněn

Výzkum planety Jupiter bude pokračovat

Úkazy na obloze ve 23. týdnu (6. - 12. června 2005)
Přehled astronomických úkazů na 23. týden (6.6.-12.6.2005).Z.Bardon: IC5067 - Pelikán
![]() |
ASHK: Povětroň Speciál S2/2004 - Planetární stezka

Při cestě sluneční soustavou přejeme pěkné počasía hlavně mnoho radosti z poznávání přírody.(Mimochodem jsme při dnešním slavnostním otevření stezkyse všemi 80 účastníky pěkně zmokli.)
Největší Češi na nebesích
Blížící se finále ankety České televize o největšího Čecha vzbuzuje v nejednom televizním koncesionáři smíšené pocity. Anketa totiž spíše vypovídá o stavu mysli a předsudcích současné české společnosti, než abychom ji mohli přijmout za směrodatné vodítko pro nalezení skutečných největších Čechů.
Jelikož čeští astronomové mají už řadu desetiletí možnost navrhovat Mezinárodní astronomické unii pojmenování planetek, které objevili, připojuji srovnání výsledků ankety s touto dlouhodobou "dvoranou slávy na nebesích", Z povahy věci vyplývá, že to astronomické ocenění je díky trvanlivosti a nedostupnosti planetek mnohem dlouhodobější připomínkou významných osobností české historie i současnosti než jedna nepříliš zdařilá anketa.
Srážka kosmické sondy s kometou již za měsíc

Astronomická olympiáda 2004/2005 - finále
V pátek 10. června 2005 se v reprezentačních prostorách Akademie věd v Praze uskuteční finále 2. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky osmých a devátých tříd a studenty ekvivalentních tříd gymnázií. Na 50 finalistů z celé České republiky, ale také ze Slovenska se sjede do Prahy, aby dopoledne absolvovali úlohy finále.
Je Amalthea ledovým měsícem?

Popularis o ESO - ČT2 7.6. v 16:15
Soustava dalekohledů na hoře Paranal v chilské poušti Atacama je největší astronomickou observatoří na světě. Vybudovala ji organizace známá jako ESO - Evropská jižní observatoř. Její ústředí leží v Garchigu nedaleko Mnichova, ale zařízení na pozorování jsou umístěna v Chile. Toto naprosto ojedinělé místo nyní měli příležitost navštívit tři Češi a dva Poláci - výherci soutěže o nejlepší video pořízené v souvislosti s přechodem Venuše přes Slunce. Vysvětlíme, jakých unikátních systémů se zde využívá, obzvláště aktivní optiky, adaptivní optiky a interferometrie. Ukážeme také, jak astronomové uprostřed pouště žijí.Halo Observe Project
Projekt HOP vznikl v roce 2004 za účelem pozorování a archivace halovýchjevů v České republice. V součastné době má okolo 20. členů, kteřípozorují a posílají záznamy o halových jevech a pomáhají takto pochopittento zajímavý fenomén.Galaxie v souhvězdí Andromedy je 3krát větší

Nový radioteleskop bude pátrat po signálech mimozemšťanů
