Expedice

Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied a Česká astronomická společnost

Ke stažení: Pozvánka s podrobnými informacemi (doc)

Termín expedície „BASIC“: 10.7. – 28.7.2009
Cena: 49 990,- Sk
Termín expedície „TURISTIC“: 7.7. – 28.7.2009
Cena: 9 300,- Sk (príplatok)

NTS TRAVEL SERVICE CZECH - BBC SKY AT NIGHT TEAM & TERRY PRATCHETT

Připojte se k BBC Sky at Night Teamu & Terry Pratchettovi - zážitek jen jednou za život.

Ke stažení: Itinerář cesty (doc)

Nejdelší úplné zatmění slunce v 21.století bude možno pozorovat 22.července 2009. Zatmění bude trvat neuvěřitelných 6 minut a 39 vteřin – úkaz, který se nebude opakovat až do 13.června 2132! Úplné zatmění bude viditelné pouze úzkým koridorem nedaleko japonských ostrovů Ryukyu a v Tichém oceánu 100km jižně od japonských Boninských ostrovů. Tyto dvě lokality jsou nejlepšími na světe, z nichž bude možno zatmění slunce pozorovat nejdéle.

Máme možnost zajistit omezený počet rezervací na okružní plavbě uskutečněné pro pozorování tohoto úkazu. Plavba je organizována cestovní společností Eclipse of the Century, odjezd lodi je plánován z Taipei na Tchajwanu na 17.července 2009 a bude trvat 9 dní ( včetně dne zatmění 22.července). Štáb BBC „The Sky at Night“ bude celou událost natáčet.

Předpokládáme velký zájem o tuto cestu vzhledem k její jedinečné náplni. Na luxusní lodi „Superstar Libra“ bude kromě vychutnání si dovolené program zahrnující přednášky expertů „The Sky at Night“ jako je Dr. Chris Lintott z BBC. A navíc bude na palubě jeden z nejvíce obdivovaných britských autorů fantasy a sci-fi Terry Pratchett.

Cestující budou moci pozorovat tuto životní událost z optimálního místa v oceánu, cca 12 námořních mílí od pobřeží japonského ostrova Yukashima. Cesta bude trvat celkem devět dní, z toho 5 nocí stráví cestující na moři. Okružní plavba zahrnuje zastávku na tropickém ostrově Okinawa a dále možnost prohlídky Tchajwanského hlavního města Taipei.

Dr.Lintott poznamenává: „ Během úplného zatmění slunce je důležitá každá vteřina. Když sedíte u počítače a minutu nic neděláte, zdá se Vám to jako dlouhá chvíle, ale při úplném zatmění, kdy je možno toho tolik pozorovat, minuty letí jako vteřiny. Úplné zatmění slunce je emocionální událost. Ocitnout se ve stínu měsíce je nezapomenutelná zkušenost a já se těším, že si to příští červenec vychutnám.“

Protože bude zatmění pozorováno z paluby lodi a ne ze země, celková délka pozorování bude o 30 sekund delší než pro pozorovatele např. v Šanghaji. Navíc loď je mobilní a využije znalostí posádky v čele s kapitánem a vysoce kvalifikovaných předpovědí počasí, aby byla zajištěna nejlepší příležitost pozorovat zatmění od počátku do konce.

Cena tohoto exkluzivního zájezdu by se měla pohybovat mezi 70-80 tis. Kč včetně letenky (počítá se s dvěma osobami v kabině/pokoji). Lodˇvyplouvá z Taipei 17.července 2009. V ceně je zahrnut jednodenní pobyt v tomto fscinujícím městě před vyplutím z přístavu Keelung. Superstar Libra je luxusní loď vybavená dvěma bazény, fitness centrem, golfovým cvičným odpalištěm, basketbalovým hřištěm, opalovací palubou, jacuzzi, třemi restauracemi, mnoha bary, nočním klubem, barem karaoke, hernou, zdravotním centrem, kasinem a kosmetickým salonem. Plavba končí zpět v Taipei 25.července 2009.

Pro rezervace a bližší informace kontaktujte:

NTS Travel Service Czech s.r.o.
Meteor Center Office Park
Sokolovská 100
186 00 Praha 8

Tel.: + 420 236 080 800
e-mail: outprg@nts-cze.com

NTS Travel Service Czech je cestovní kanceláří – specialistou na Japonsko vlastněnou největší japonskou cestovní kanceláří JTB (Japan Travel Bureau) a díky tomuto spojení nabízí tento excluzivní produkt zájemcům z České republiky.

 O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Slunce, Zatmění Slunce 2009


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »