Úvodní strana  >  Na obloze  >  Slunce  >  Zatmění Slunce  >  Zatmění Slunce v letech 2001-2010  >  Zatmění Slunce 11. července 2010

Zatmění Slunce 11. července 2010

Mapa pásu totality. Zdroj: NASA, Fred Espenak.
Mapa pásu totality. Zdroj: NASA, Fred Espenak.
Úplné zatmění bylo od nás zcela nepozorovatelné, pás totality přecházel přes Tichomoří. Zatmění spatřili jen lidé z části Francouzské polynésie, z Velikonočního ostrova a večer nízko nad obzorem v Chile. Nejdéle trvalo na oceánu 5 minut 20 vteřin (Zdroj: EAI).

Během zatmění byl pozorován a zachycen mimořádný koronální útvar připomínající rybářský háček. Tento útvar potvrdil prostorový charakter snímků sluneční koróny získaný složitou matematickou cestou Miloslavem Druckmüllerem. Výraznější útvary se očekávají při následujícím zatmění v roce 2012 v Austrálii, kdy bude Slunce během zatmění v maximu sluneční aktivity (letošní zatmění nastalo jen krátce po hlubokém slunečním minimu).

Obsah

 

Průběh zatmění

Velmi podrobné informace o zatmění, klimatologické a další grafy (EN, NASA, Fred Espenak)

Informace o zatmění a animace úkazu pro některé lokality (EN, Eclipse online)

 

Animace pohybu měsíčního stínu po Zemi

Úplné zatmění Slunce 11. července 2010
Úplné zatmění Slunce 11. července 2010

 

 

 

 

 

 

 


 

Fotogalerie

Detail vnitřní koróny při zatmění Slunce na polynézském atolu Tatakoto. Kredit: M. Druckmüller a kol.
Detail vnitřní koróny při zatmění Slunce na polynézském atolu Tatakoto. Kredit: M. Druckmüller a kol.
Fotografie z Cookových ostrovů, Francouzské polynésie, Velikonočního ostrova a argentinské Patagonie naleznete na Spaceweather.com. Další snímky pak nabízí Astronomický snímek dne, konkrétně 14. července, 15. července, 21. července, 30. července a 4. srpna. Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2010 obdržel Miloslav Druckmüller za snímek koróny pořízený z expedice na Tatakoto.

 

 

Zatmění beznadějně ztracené za mraky na letišti na Mangaie
(9x zrychleno; autor: P. Horálek)

 

Zahraniční veřejné expedice

 

Články na astro.cz

 


O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Slunce, Zatmění Slunce 2010


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »