Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní

Ostatní



Petr Sobotka Ostatní

Největší české astronomické objevy roku 2011

Logo
Logo
Každoročně vybírá Rada Astronomického ústavu Akademie věd ČR nejvýznamnější vědecké výsledky svých pracovníků. Pojďme se seznámit se šesti nejzajímavějšími vědeckými výsledky, kterých se loni podařilo dosáhnout. V krátkých anotacích je popisují sami autoři.

Martin Vilášek Ostatní

Hledáme specialistu a spolupracovníky

Nová hala v planetáriu v rámci projektu Vesmírná brána. Zdroj: HaP J. Palisy v Ostravě.
Nová hala v planetáriu v rámci projektu Vesmírná brána. Zdroj: HaP J. Palisy v Ostravě.
VŠB-Technická univerzita Ostrava hledá pro pracoviště Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v rámci projektu "Vesmírná brána" odborníka na plný úvazek pro pozici technik - programátor.

Petr Horálek Ostatní

Přednáška: John Glenn a začátky americké pilotované kosmonautiky

John Glenn na snímku při svém historickém letu. Autor: NASA
John Glenn na snímku při svém historickém letu.
Autor: NASA
V pátek 24. února si připomeneme významné půlstoleté výročí v kosmonautice. O něm bude povídat Milan Halousek z České kosmické kanceláře ve své přednášce "John Glenn a začátky americké pilotované kosmonautiky". Přednáška začíná již tradičně v 19 hodin a Astronomická společnost Pardubice na ní zve zájemce do Velkého sálu DDM DELTA Pardubice v ulici Gorkého 2658.

Tisková zpráva Astronomické společnosti Pardubice.

Jiří Dušek Ostatní

Do Brna se sletí kosmonauté

Vzhled budovy Hvězdárny a planetária Brno po rekonstrukci. Zdroj: www.hvezdarna.cz.
Vzhled budovy Hvězdárny a planetária Brno po rekonstrukci. Zdroj: www.hvezdarna.cz.
Ve čtvrtek 23. února 2012 do Brna opět přiletí někteří středoevropští kosmonauti. Důvodů k návštěvě přitom mají hned několik. Navštíví unikátní workshop "Jaderná energie a vesmír", setkají se s veřejností a položí základní kámen digitálního planetária v rámci akce BRNO@vesmír.

Jana Tichá Ostatní

Unikátní exponát na českobudějovické hvězdárně

Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Hvězdárna a planetárium České Budějovice
Chtěli byste spatřit unikátní astronomický přístroj, který za tři stovky let své existence doputoval z vyšebrodského kláštera přes Hitlerovo muzeum v Linci zpět do Jižních Čech až na českobudějovickou hvězdárnu? Nyní máte příležitost. Unikátní historickou armilární sféru můžete spatřit již od včerejška jako mimořádný exponát v rámci výstavy "Hvězdy a růže" ve výstavní hale Hvězdárny a planetária České Budějovice na Zátkově nábřeží 4, kde navazuje na stávající expozici historických slunečních hodin a hvězdných glóbů.

Ivo Míček Ostatní

Moje Vánoční Kometa 2011 - výsledky

Korinok Patrik (20): Letel za svojim snom
Korinok Patrik (20): Letel za svojim snom
Společnost pro meziplanetární hmotu (SMPH) ve spolupráci s Českou astronomickou společností (ČAS) a Sekcí pro mládež ČAS vyhlašuje vítěze 6. ročníku výtvarné a fotografické soutěže "Moje vánoční kometa..." se zaměřením na popularizaci nejznámějšího představitele meziplanetární hmoty ve Sluneční soustavě a ve snaze přinést do předvánočního ruchu trochu klidu a soustředění při zachycení symbolu vánoc ve všech podobách - odborných, uměleckých a lidských vůbec.

Jaroslav Klokočník Ostatní

Mayové a konec světa: Věcně - Stručně - Jasně

Konec světa podle Mayů?
Konec světa podle Mayů?
Dopustím se jen drobného komentáře k článku Jana Gazdíka v MF Dnes z 19.1. "Konec světa řeší i Akademie věd". Záběr tiskové konference byl široký, ale jde-li o "konec světa" jmenovitě ke dni 21. 12. 2012 (on je konec světa dost často, takže je v tom už trochu zmatek), pak se jedná o údajnou předpověď konce světa podle Mayů. Nevyhnutelně následuje téma "vztah mayského a našeho kalendáře", neboť zde je pes zakopán...

Miloš Podařil Ostatní

Dětský tábor Letní Astronomické SOustředění 2012: Mayův kalendář

laso.jpg
... aneb není May jako May. Letní Astronomické SOustředění (LASO) je letní dětský tábor Jihlavské astronomické společnosti, který je zaměřený na popularizaci astronomie mezi dětmi a mládeží. Účastnit se mohou všichni, kteří se chtějí na táboře nejen pobavit, ale také něco dozvědět. Náplní tábora je kromě běžného táborového života také návštěva velké hvězdárny, pozorování noční oblohy dalekohledy a netradiční seznámení s astronomií a fyzikou.

Jan Kříž Ostatní

Přednáška: Tajemná neutrina ve vesmíru

Neutrina se ve vesmíru uvolňují při výbuších supernov – zhroucených hmotných hvězd. Autor: NASA
Neutrina se ve vesmíru uvolňují při výbuších supernov – zhroucených hmotných hvězd.
Autor: NASA
V pátek 27. ledna se od 19 hodin se na pardubické hvězdárně uskuteční přednáška mimořádného hosta, známého ostravského fyzika a popularizátora věd RNDr. Vojtěcha Ullmanna. Se svou přednáškou "Tajemná neutrina ve vesmíru" osvětlí před několika měsíci vyvolanou bouřlivou diskuzi o částicích rychlejších než světlo. Na přednášku zve Astronomická společnost Pardubice do Velkého sálu DDM DELTA Pardubice v ulici Gorkého 2658.

Tisková zpráva Astronomické společnosti Pardubice.

Petr Horálek Ostatní

Proběhla tisková konference o konci světa

Z tiskové konference 18. ledna 2012. Autor: Mgr. Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Z tiskové konference 18. ledna 2012.
Autor: Mgr. Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Ve středu 18. ledna se v budově Akademie věd České republiky uskutečnila tisková konference ohledně poplašných zpráv okolo konce světa v roce 2012. Za Českou atronomickou společnost, Akademii věd České republiky, Astronomický ústav AVČR a Hvězdárnu a planetárium Brno na konferenci hovořili Jan Vondrák, Pavel Suchan, Jiří Grygar, Michal Švanda a Jiří Dušek. V průběhu konference bylo poukázáno na nesmyslnost celého tohoto fenoménu a též byla vyhlášena celostátní soutěž pro širokou veřejnost.

Martin Vyskočil Ostatní

Zavítejte na 6. Hodkovickou astropárty

Z akce Hodkovice 2007. Autor: Martin Gembec
Z akce Hodkovice 2007.
Autor: Martin Gembec
Ze soboty na neděli 28./29. ledna 2012 se na letišti aeroklubu v Hodkovicích nad Mohelkou bude konat již 6. ročník setkání amatérských astronomů. Hodkovická astropárty je nejstarší z akcí, kterou pořádá občanské sdružení MAČ (MikroAstroČaj) společně s Pražskou pobočkou České astronomické společnosti. První ročník se konal na zatmění Měsíce v březnu roku 2007.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (11): Nálezy, ztráty... a zase nashledanou

Vánočně zdobený exteriér hotelu Pattaya Garden. Autor: Petr Horálek
Vánočně zdobený exteriér hotelu Pattaya Garden.
Autor: Petr Horálek
Den jedenáctý a dvanáctý, 15. a 16. prosince 2011 (čtvrtek, pátek)

S vlídným, či dokonce až sentimentálním rozloučením na konci pestrého dne nás konečně na osmou večerní naložil taxík, který s posledním ohlédnutím zpět vyrazil ku Bangkockému letišti. Šílený taxikář řádil po dálnici jak blázen, ručička na tachometru se doškrábala až 170 kilometrů v hodině. Ačkoliv taxikář čekal, že nás tím navnadí na zaplacení spropitného, spíš si tím dosti uškodil. Naše odmítnutí ho ovšem výrazně nepoznamenalo - jen co nás vyložil u vkusně osvětleného letiště, vyzobl z davu nějakou skupinku Rusáků mířící do Pattaye. To je konec, zdá se. Ale opravdu jen zdá.

Věra Bartáková Ostatní

Táborové soustředění 2012: Vesmírná odysea - START

Astronomický tábor 2012 - plakát. Zdroj: SDM ČAS.
Astronomický tábor 2012 - plakát. Zdroj: SDM ČAS.
Sekce pro děti a mládež České astronomické společnosti zve všechny mladé táborníky na letní táborové astronomické soustředění na Chalupě Polesí v orlickohorských Říčkách. Tábor, letos se nesoucí v duchu svého názvu 2012: Vesmírná odysea - START, se odehraje v termínu od soboty 11. srpna do pátku 24. srpna 2012. Na programu jsou tradiční bloky s astronomií a kosmonautikou, úkoly k jednotlivým blokům, stavby kosmodromů a vesmírných plavidel a mnoho dalšího. Akce je určena účastníkům ve věku zejména 10 - 18 let, po domluvě však i mladším. Přihlášky můžete zasílat do 31. března 2012.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (10): Dohánění restů

Společné foto s laoskými masérkami. Autor: Petr Horálek
Společné foto s laoskými masérkami.
Autor: Petr Horálek
Den jedenáctý, 15. prosince 2011 (čtvrtek)

Je zvláštní, kolik sentimentu se v člověku nahromadí v okamžiku, kdy mu zbývá posledních několik hodin v jiném světě. Snažíte se dohnat zapomenuté, konečně myslíte i na své blízké a přemýšlíte, co jim přivézt. Povážlivě vám uniká podstata odpočinku; pestrobarevný cizí svět okolo vás je najednou vaším domovem, co nechcete opustit. O to víc, když pod nohama i okolo sebe cítíte ten potenciál, jehož nevyužití si začínáte uvědomovat a vyčítat. Je poslední den v Pattayi, večer nás taxík odveze na Bangkocké letiště…

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (9): Slon v hodinách a pattayský noční svět

Na slonovi. Autor: Martin Popek
Na slonovi.
Autor: Martin Popek
Den desátý, 14. prosince 2011 (středa)

Se symbolickou jízdou na slonovi, snad thajském národním zvířeti, jsme zakončili štafetu pestrých výletů organizovaných světskou Pim. Návštěva pattayské Sloní farmy taky znamenala vyfasování jednoho z nejoriginálnějších suvenýrů. Pro některé dychtivce ale konečně přináším strohý pohled do odvrácené noční strany tohoto thajského kouta. Malé okénko do jeho tak proslulého, žhavě rušného nočního života.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (8): Opice a Lotoska

Makak na Opičím ostrově. Autor: Martin Popek
Makak na Opičím ostrově.
Autor: Martin Popek
Den devátý, 13. prosince 2011 (úterý)

Naším dalším hostitelem byla opět výletní loď. Protentokrát jsme chtěli rozvášnit svou duši rybářů a okusit místní svět mořského rybolovu. Sáhli jsme opět po nabídce od Pim, což nás nutilo jednak časněji vstát a jednak důvěřovat předpovědi počasí, podle níž už měl vítr relativně ustávat. Součástí výletu byla návštěva Opičího ostrova, plného záludných a hladových makaků. Prvotní touhu po stejnak nenaplněném rybářském zážitku ovšem zcela zastínila komedie, o níž se patrně nevědomky postarala ruská účastnice zájezdu…

Marcel Bělík Ostatní

"Snímek týdne" českého amatérského astronoma na titulní stránce webu ESO

Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Vybraný snímek Zdeňka Bardona s Mléčnou dráhou nad observatoří s Dánským teleskopem
Skvělý úlovek se podařil členu Východočeské pobočky České astronomické společnosti Zdeňku Bardonovi. Jeho snímek "Milky Way above Danish 1,54m telescope" nad kopulemi dalekohledů astronomického komplexu Evropské jižní observatoře (ESO) na La Silla v Chile zaujal vedení ESO natolik, že jej vybrali do své tiskové zprávy "Planet Population is Plentiful" na svých webových stránkách. Připomeňme si, že právě tento rok organizace ESO slaví 50. let od svého založení a observatoř na La Silla v Chile byla první, která byla touto mezinárodní organizací vybudována.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (7): Z vysoké perspektivy

Z vysoké perspektivy Pattayské věže. Autor: Petr Horálek
Z vysoké perspektivy Pattayské věže.
Autor: Petr Horálek
Den osmý, 12. prosince 2011 (pondělí)

Pokud by epizoda o Rudém Měsíci nad Ko Lan byla především "One Popek show", pak dnešní den jednoznačně patřil Markovi. Po neprospané větrné noci po zatmění jsme se rozhodli dát si malou pauzu od itinerovaných výletů, vyspat se a pak si jen tak pěšky povyrazit. Mou iniciativou bylo nalezení proslulé pattayské vyhlídky, z níž pochází všechny ty kýče vyfocené a zasílané na pohlednicích. Tou Markovou pak dobytí místní nejvyšší budovy s lanovkou, Pattaya Park Tower.

Petr Horálek Ostatní

Hříšná i exotická Pattaya (6): Zkuste to po větru

Rajská pláž Tien. Autor: Petr Horálek
Rajská pláž Tien.
Autor: Petr Horálek
Den sedmý, 11. prosince 2011 (neděle)

Výsostné zatmění skončilo, na další ve světě třeba čekat až do jara 2014. Pomalu jsme si tedy sbalili fidlátka, uzamkli ve skřínkách a pod dohledem otravných plážových psů postupně pousínali. Já ještě krátce podlehl romantické kytaře U2, se kterou jsem si chtěl celý ten výrazný zážitek vtisknout do hlavy. Ale jako kdyby utnulo, zavřela se opona a stav věcí se otočil o sto osmdesát stupňů. V jinak teplé a vlažné noci se zvedl nepříjemný, skutečně silný nárazový vichr…



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »