Mapa oblohy 6. listopadu 2013 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11.
Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Večer je vidět Venuše, v druhé polovině noci Jupiter a Mars. Slunce pokračuje ve zvýšené
aktivitě. Ráno je stále vidět několik jasnějších komet. Kosmická stanice měla dočasně 9 kosmonautů, tři se vrátí na Zemi v Sojuzu
TMA-09M už v pondělí.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 13. listopadu v 19:00 SEČ.
Mapa oblohy 6. listopadu 2013 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 4. 11. do 10. 11.
Měsíc dorůstá do první čtvrti. Večer je vidět Venuše, později také Neptun a Uran, v druhé polovině noci Jupiter a Mars.
Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. Ráno je vidět několik zajímavých komet. Kosmická stanice bude mít nový přírůstek,
přiletí Sojuz TMA-11M.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 6. listopadu v 19:00 SEČ.
Zatmění Slunce 2013, logo Autor: Projekt GLORIA3. listopadu 2013 se tým astronomů vydá hluboko do nitra Národního parku Turkana v Keni a pokusí se pro diváky z celého světa zaznamenat kouzlo úplného slunečního zatmění. Jedná se o další součást projektu GLORIA, jehož cílem je představit krásy astronomické vědy nadšencům na celém světě s využitím webu.
Hybridní zatmění Slunce v roce 2005. Autor: Fred Espenak, Miloslav Druckmüller.V neděli 3. listopadu se odehraje velmi vzácné hybridní zatmění Slunce. Úkaz bude pozorovatelný z centrální Afriky, kam se za ním vydává hned několik expedic pod vedením Shadii Habbal z Univerzity v Hawaii a prof. Miloslava Druckmüllera z Vysokého učení technického v Brně. Mezinárodní skupiny vědců včetně několika Čechů zamíří do Gabunu, Ugandy a Kenyi, odkud se budou snažit za nesmírně obtížných podmínek získat skutečně vzácná vědecká data. Astronomové přitom budou muset zápasit s technickou náročností úkolu, hrozbou malárie a především s velikou nejistotou počasí.
Kometa C/2012 S1 (ISON), Mars a Regulus. Autor: Martin GembecJakkoliv je kometa ISON pro fotografy (ne)výrazným objektem ranního nebe, informační voda se kolem ní vaří a napětí z příchodu jednoho z očekávaných scénářů její viditelnosti dosti roste. Kometa se po dlouhém období v dosahu mimo malé dalekohledy stala čím dál lépe pozorovatelná, na ranním nebi i v prostoru minula planetu Mars a pozvolna se blíží ke Slunci. Přežije svůj průlet kolem něj? A uvidíme ji očima jako jednu z nejjasnějších vlasatic novodobé historie? Ani jednu z otázek pro tak extrémní vlastnosti dráhy komety vůči Slunci nemůžeme s jistotou zodpovědět. Její vývoj si ovšem poměrně krásně lze vychutnat prostřednictvím této galerie. Autorům došlých snímků děkujeme a těšíme se na další.
Polární záře 30./31. října 2003. Autor: Petr PazourDnes je tomu deset let od doby, kdy jsme zažívali období nejjasnějších polárních září minulého maxima aktivity. První z nich přišla v noci z 30. na
31. října 2003, další následovala 20. listopadu. Počasí nebylo vždy a všude ideální, ale kdo sledoval, nezapomíná. Letos zažíváme zvýšenou
sluneční aktivitu právě před dušičkami jako tehdy. Porovnejme si tehdejší a současné dění na Slunci a na Zemi.
Mapa oblohy 30. října 2013 v 19 hodin SEČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 28. 10. do 3. 11.
Měsíc bude v novu. Večer je vidět Venuše, později také Neptun a Uran, v druhé polovině noci Jupiter a Mars. Slunce výrazně zvýšilo aktivitu. Ráno je vidět několik zajímavých komet. V Africe nastane hybridní zatmění Slunce. ISS může přeletět přes sluneční disk.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 30. října v 19:00 SEČ.
Outburst komety C/2012 X1 LINEAR. Autor: Ernesto Guido, Martino Nicolini a Nick Howes.Astronomové mají nyní možnost pozorovat malé kometární deja-vu. Na obloze došlo k výraznému outburstu u komety C/2012 X1 LINEAR. Ta se nyní nachází v souhvězdí Vlasů Bereniky a z nevýrazného objektu skokově zjasnila na téměř 8. magnitudu. Okolo komety se pozorovatelně rozpíná mlhavá obálka dávající kometě vzhled malé perly. Celý případ je velmi podobný „megaoutburstu“ u komety 17P Holmes v říjnu roku 2007.
Mapa oblohy 23. října 2013 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10.
Měsíc je po úplňku. Večer je vidět Venuše, později také Neptun a Uran, ráno Jupiter a Mars. Slunce je trochu aktivnější.
Pokračují večerní přelety ISS. Končí letní čas.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 23. října ve 20:00 SELČ.
Polotieňové zatmenie s koronou. Autor: Táňa HojčováV sobotu 19. října 2013 časně ráno se vysoko nad českou kotlinou odehrálo nevýrazné zatmění Měsíce. Přestože decentní úkaz byl spíše v hledáčku majitelů fotoaparátů, zaujal i požítkáře s dalekohledem v ruce či bez něj. Možná i proto, že šlo do září roku 2015 o poslední zatmění Měsíce viditelné z naší země. Do redakce přišlo několik zdařilých fotografií, za něž autorům děkujeme.
Simulační snímek polostínového zatmění Měsíce 19. října. Autor: EAI.V noci z pátka na sobotu, tedy 18./19. října 2013, nastane nevýrazné polostínové zatmění Měsíce. Díky vysoké poloze měsíčního úplňku nad obzorem v době maximální fáze zatmění bychom ale potemnění ze spodního okraje našeho kosmického souseda měli bez obtíží zaznamenat fotograficky či dokonce i pouhýma očima. V České republice je to navíc poslední měsíční zatmění do roku 2015.
Mapa oblohy 16. října 2013 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10.
Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Venuše, ráno Jupiter a Mars. Slunce je trochu aktivnější. Ráno je vidět několik zajímavých
komet. Pokračují večerní přelety ISS.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 16. října ve 20:00 SELČ.
Mapa oblohy 11. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 7. 10. do 13. 10.
Měsíc dorůstá k první čtvrti. Večer je vidět Venuše, během noci Neptun a Uran, ráno Jupiter a Mars. V sobotu jsou tři stíny na Jupiteru. Vyhlížet můžeme ranní
zvířetníkové světlo. Slunce se trochu probudilo k vyšší aktivitě. Ráno je vidět několik zajímavých komet. Máme tu zajímavé podzimní meteorické roje. Začnou večerní přelety ISS.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 9. října ve 20:00 SELČ.
Kométa ISON (HST) Autor: NASAUž onedlho by mala našu oblohu skrášliť kométa C/2012 S1 ISON, o ktorej sa predpokladá, že by mohla byť „kométou storočia“. Kométa by mala prejsť perihéliom 28. 11. 2013 a pokiaľ prežije priblíženie k Slnku, mohla by byť dokonca viditeľná aj počas dňa.
Mapa oblohy 2. října 2013 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 30. 9. do 6. 10.
Měsíc bude v novu. Večer je vidět Venuše, během noci Neptun a Uran, ráno Jupiter a Mars. Vyhlížet můžeme ranní zvířetníkové
světlo. Uran je v opozici se Sluncem. ISS zpočátku přelétá na ranní obloze. Kometa ISON prolétá kolem Marsu. Loď Sojuz dorazila
k ISS, Cygnus měřil jinak čas, ale nyní již kotví u stanice. Odstartovala nová raketa Falcon 9 a obnoveny byly lety rakety Proton.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 2. října ve 20:00 SELČ.
Mapa oblohy 25. září 2013 ve 20 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 23. 9. do 29. 9.
Měsíc bude v poslední čvrti. Večer je vidět Venuše, během noci Neptun a Uran, ráno Jupiter a Mars. ISS přelétá na ranní obloze.
Loď Cygnus má zpoždění. Chystá se start lodi Sojuz TMA-10M k ISS.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 25. září ve 20:00 SELČ.
Mapa oblohy 18. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9.
Měsíc bude v úplňku. Večer pozorujeme Venuši, případně i Saturn, ráno Jupiter a Mars. ISS přelétá na ranní obloze. Hodně
živo je také v kosmonautice a robotickém výzkumu sluneční soustavy. 22. 9. nastává podzimní rovnodennost.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 18. září ve 21:00 SELČ.
Mapa oblohy 11. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 9. 9. do 15. 9.
Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nejlépe vidět Venuše, končí viditelnost Saturnu. Ráno je pěkně vidět Jupiter a Mars.
Neptun a Uran jsou vidět během noci. Mars prošel Jesličkami. ISS začne své ranní přelety.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 11. září ve 21:00 SELČ.
Mapa oblohy 4. září 2013 ve 21 hodin SELČ. Data: Stellarium Autor: Martin GembecPřehled událostí na obloze od 2. 9. do 8. 9.
Měsíc je kolem novu. Večer je vidět Venuše, ráno Jupiter a Mars. Neptun je těsně po opozici se Sluncem, pozorovat lze také Uran.
Mars prochází o víkendu Jesličkami. ISS může zpestřit den přeletem přes sluneční kotouč či Venuši.
Mapa zobrazuje oblohu ve středu 4. září v 21:00 SELČ.
Mars v Jesličkách v roce 2008. Autor: Ugur İkizler.Víte co mají společného Mars a Jesličky? Na první pohled samozřejmě prakticky nic, ale to se změní na konci první zářijové dekády. Tehdy se totiž rudá planeta bude v ranních hodinách promítat v otevřené hvězdokupě M44 zvané Jesličky. Ideální tip pro pěknou fotografii…
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236