start stratosfériského balónu - Společně do stratosféry Autor: Společně do stratosféryRozvoj spolupráce mezi českými a slovenskými odborníky, studenty a dalšími zájemci o problematiku v rámci projektu Společně do stratosféry dostane nový rozměr. Na sobotu 30 listopadu 2013 je naplánován první společný let stratosférického balónu s přístroji a experimenty. Jedná se o první ze dvou letů pro ověření použitých technologií a techniky v rámci přeshraničního projektu. Start balónu se uskuteční z areálu Hvězdárny v Partizánskom.
Tisková zpráva č. 2 projektu Společně do stratosféry
Hvězdárna Turnov 2013 Autor: Aleš MajerVážení příznivci astronomie, dovolujeme si vám oznámit, že v pátek bude slavnostně uvedena do opětovného provozu „lidová“ hvězdárna v Turnově na Vrchhůře.
Východ Země nad Měsícem z Apolla 8. Autor: NASA.Poslední listopadový pátek, 29. listopadu 2013, zve Astronomická společnost Pardubice širokou veřejnost na přednášku „Poprvé z Měsíce…“ Povídání o prvních letech k Měsíci, ať už družicových, nebo s lidskou posádkou, si připravil známý popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře. Přednáška se uskuteční již tradičně od 19 hodin ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice na Gorkého ulici 2658.
Erupce filamentu na Slunci 31. ledna 2013 Autor: SDO / NASAČeská astronomická společnost ocenila Nušlovou cenou za rok 2013 slunečního fyzika Doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR. Slavnostní předání ceny proběhne v sobotu 30. 11. 2013 v 16:00 v budově Akademie věd v Praze 1, Národní 3 v rámci přednáškového Dne s Astropisem. Poté bude přednesena laureátská přednáška „Fyzikální podstata slunečních erupcí“. Na předání ceny i na laureátskou přednášku je možný přístup pouze po registraci - www.astropis.cz, novináři mají vstup volný. Akce se koná ve spolupráci České astronomické společnosti se Společností Astropis, s Akademií věd České republiky a se Střediskem společných činností AV ČR.
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 194 z 27. 11. 2013.
Pozorování zatmění Slunce v Ugandě. Autor: Petr Horálek.Ano, měli jsme štěstí. – Moment, štěstí s tím nemá co dělat! Ne, bylo to naplánované, prostě jsme to tak chtěli, nemohlo to dopadnout jinak. Jsem zkrátka řekl, že to uvidíme, tak to uvidíme. – No, ale i tak to bylo tak padesát na padesát… Přesně tohle by se dalo vyjmout jako dialog emocionálně napjatého nadšence a racionálního profesionála, nebo také jako vnitřní monolog poloblázna, který byl svědkem úkazu na hranici nemožného, a prakticky to (ostatně jako vždy) trvá pár hodin-dní-týdnů, než se z toho všeho vzpamatuje. Plný pocit satisfakce, vítězství, malicherných i epických dojmů či šarlatánské osudovosti. To vše po neuvěřitelných (a jistě za život nejkratších) 18 sekund úplného zatmění Slunce v exotické rovníkové Ugandě.
Ladislav Weinek v r. 1881. Autor: Prager Presse.Ladislav Weinek, původně László, sám se ale psal Ladislaus (*13. února 1848 v Ofen, dnes část Budapešti – 12. listopadu 1913 v Praze) přišel v roce 1883 do Prahy, stal se zde ředitelem klementinské hvězdárny a také profesorem astronomie na pražské německé Karlo-Ferdinandově universitě. Za jeho působení se klementinská hvězdárna zcela germanizovala, po odchodu G. Grusse zůstal veškerý personál už jen německý.
Koláž zachycuje observatoře ESO v Chile na jednom fiktivním záběru - eso1346 Autor: ESO/M. KornmesserTisková zpráva Evropské jižní observatoře (046/2013): ESO dnes slaví 50 let úspěšné spolupráce s Chile. Toto partnerství umožnilo evropské i chilské astronomii posunout hranice vědy, technologií a lidského poznání.
Rekonstruovaný sál s novým projektorem. Autor: Hvězdárna a planetárium BrnoHvězdárna a planetárium v Brně otvírá jednu z nejmodernějších projekcí – Přírodovědné digitárium. To návštěvníky zavede nejen za toulkami po vzdálených hvězdách a galaxiích, ale poslouží i k popularizaci dalších vědních oborů.
Mezinárodní kosmická stanice ISS Autor: NASAI na listopad 2013 si pro vás brněnská hvězdárna připravila skutečně zajímavé přednášky. Podíváme se na kosmologickou otázku mnoha vesmírů, klimatické změny na Zemi a navštívíme Mezinárodní kosmickou stanici a trošku se zasníme o věčném životě.
Oslava výročí úpické hvězdárny. Autor: Marcel Bělík.Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 slaví úpická hvězdárna 54 let od svého otevření. Pracovníci hvězdárny k této příležitosti připravili bohatý program pro širokou veřejnost, který čítá odhalení tematické fotografické výstavy, přednášku o významné osobnosti barona Artura Krause a za jasného počasí rovněž pozorování noční oblohy. Během akce si budou moci návštěvníci prohlédnout dalekohled, jehož historie sahá až k samotným kořenům novodobých lidových hvězdáren. Celá akce začíná v 18 hodin a je zdarma.
Logo Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti Autor: Hvězdárna České BudějoviceU příležitosti státního svátku 28. října – Dne vzniku samostatného československého státu primátor Juraj Thoma slavnostně předal v obřadní síni radnice městská vyznamenání celkem devíti občanům. Medaile Za zásluhy převzali i astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý.
Prezident Chile navštívil observatoř Paranal a oznámil poskytnutí pozemků pro stavbu E-ELT - eso1345 Autor: ESOTisková zpráva Evropské jižní observatoře (045/2013): Na slavnosti, která se uskutečnila 27. října 2013 na observatoři ESO/Paranal v chilské poušti Atacama, předal chilský prezident Sebastián Piñera zástupcům ESO podepsané formální dokumenty stvrzující, že chilská vláda poskytne ESO pozemky v oblasti Cerro Armazones. Cerro Armazones je hora vysoká 3060 m, která se v budoucnu stane domovem dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Nachází se asi 20 kilometrů od observatoře na hoře Cerro Paranal, kde sídlí dalekohledy komplexu ESO/VLT (Very Large Telescope).
Hvězdárna v Uherském Brodě. Autor: Astrocesty.eu.Amatérská prohlídka oblohy (sekce ČAS) a Hvězdárna Uherský Brod si Vás dovolují pozvat na víkendový seminář ASTRO@BROD.2013, který se uskuteční 15. až 17. listopadu 2013 v prostorách Hvězdárny Uherský Brod.
Přednání Littera astronomica 2013. Autor: Kateřina Horálková, Zuzana Kuljovská.Česká astronomická společnost udělila 18. října 2013 v Havlíčkově Brodě cenu Littera Astronomica Mgr. Pavlovi Gabzdylovi, a to především za popularizaci měsíční astronomie. Laureát cenu převzal z rukou knihkupce Jana Kanzelsbergera, spisovatelky a ředitelky 23. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě PhDr. Markéty Hejkalové a předsedy České astronomické společnosti Ing. Jana Vondráka, DrSc., Dr.h.c. Laudatio pronesl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Podívejte se na fotografie.
Návrh dalekohledu o průměru 74 m Autor: Dynamics Structures, Ltd.The Colossus Consortium je vůdčí světovou skupinou podnikatelů, vědců, techniků a astronomů, kteří se zabývají vývojem nových technologií, které by umožnily stavbu mimořádně velkých dalekohledů odpovídajících průměru objektivu 50 až 100 metrů. Takovýto optický dalekohled by byl sestaven z velkého počtu zrcadel podstatně menších rozměrů.
Mléčná dráha nad Pico de Teide. Autor: Petr Horálek.Na pátek 18. října 2013 zve Astronomická společnost Pardubice širokou veřejnost na cestopisně-astronomickou přednášku Petra Horálka, cestovatele a fotografa z úpické hvězdárny. Ten nás zavede pod temnou oblohu různých koutů světa a rovněž do problematiky světelného znečištění. Přednáška s názvem „Lovy skvostů temné oblohy“ se uskuteční od 19 hodin ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice na Gorkého ulici 2658.
Hvězdárna a planetárium v Ostravě. Autor: Ostrava.cz.Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na námi připravovanou konferenci SciCom - Domácí a zahraniční inspirace II. Termín setkání je stanoven na 12. - 13. listopadu 2013, čímž spadá do Týdne vědy a techniky. Místem konání je nová aula Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
Temná mlhovina Koňská hlava Autor: ESOÚstav makromolekulární chemie vás srdečně zve na vědecko–populární přednášku Vladimíra Wagnera: Je možná hvězdná budoucnost lidstva? aneb povídání o možné kolonizaci vesmíru. Přednáška začína zítra 10. 10. 2013 v 16:30 v posluchárně A Ústavu Makromolekulární chemie v Praze.
Hvězdy nad Polskem. Autor: Lubomír Slenár.
Slovenská ústredná hvezdáreň a Česká astronomická společnost ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty vyhlásily letos v únoru 3. ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění.
odevzdání poslední antény observatoři ALMA - eso1342 Autor: ESO/M. MarchesiVšech 66 antén bylo předáno observatoři ALMA
Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (042/2013): Poslední parabolická anténa pro projekt radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) byla předána observatoři. Vyrobilo ji evropské konsorcium AEM a jedná se zároveň o poslední 25. anténu vyrobenou v Evropě. Výroba těchto zařízení byla dosud největším realizovaným kontraktem ESO.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236