Nové planetárium a výstavní prostory při ředitelství ESO - eso1349 Autor: Architekten Bernhardt + Partner (www.bp-da.de)Tisková zpráva Evropské jižní observatoře (049/2013): ESO dostane darem planetárium a návštěvnické centrum, které vyroste v areálu ředitelství ESO v Garchingu u Mnichova (Německo). Nové zařízení bude velkolepou výkladní skříní astronomie určenou široké veřejnosti. Projekt se stane skutečností díky nadaci Klause Tschira, která nabídla uhrazení veškerých stavebních nákladů.
Pozorování meteoru rádiově. Autor: NASA.Už se vám určitě někdy stalo, že jste chtěli pozorovat maximum meteorického roje a bylo zataženo. Nebo svítil Měsíc, takže z předpovídaných 30 meteorů za hodinu jste viděli 4, nebo žádný, a ještě jste třeba zmokli. Bohužel, to je realita pozorovatelů meteorů už po desítky let. Dnešní technika ale umožňuje se těmto starostem úplně vyhnout.
Česká kosmická kancelář Autor: Česká kosmická kancelářCentrum studentských aktivit České kosmické kancelář upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.
Konec úplného zatmění Slunce v Austrálii. Autor: Petr Horálek.S úplným zatměním Slunce bývá často spojen konec světa - nejoblíbenější téma konspiračních teorií. Jak může být někdo tak šílený, aby konspiracím uvěřil? A zdaleka nejen to se dozvíte v prosincových přednáškách na brněnské hvězdárně.
Hvězdárna Valašské Meziříčí Autor: Hvězdárna Valašské MeziříčíHvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Krajskou hvězdárnou v Žilině, pracoviště Kysucká hvězdárna v Kysuckom Novom Meste, pořádá dne 7. prosince 2013 poslední akci v rámci projektu Se Sluncem společně, kterou je FOTOGRAFICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ – workshop k realizované fotografické soutěži Společně se Sluncem. Akce je určena všem zájemcům.
Hvězdárna a planetárium HK. Autor: Archiv HaP HK.Rada Královéhradeckého kraje vyhlašuje výběrové řízení na funkci ředitele / ředitelky příspěvkové organizace Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.
start stratosfériského balónu - Společně do stratosféry Autor: Společně do stratosféryRozvoj spolupráce mezi českými a slovenskými odborníky, studenty a dalšími zájemci o problematiku v rámci projektu Společně do stratosféry dostane nový rozměr. Na sobotu 30 listopadu 2013 je naplánován první společný let stratosférického balónu s přístroji a experimenty. Jedná se o první ze dvou letů pro ověření použitých technologií a techniky v rámci přeshraničního projektu. Start balónu se uskuteční z areálu Hvězdárny v Partizánskom.
Tisková zpráva č. 2 projektu Společně do stratosféry
Hvězdárna Turnov 2013 Autor: Aleš MajerVážení příznivci astronomie, dovolujeme si vám oznámit, že v pátek bude slavnostně uvedena do opětovného provozu „lidová“ hvězdárna v Turnově na Vrchhůře.
Východ Země nad Měsícem z Apolla 8. Autor: NASA.Poslední listopadový pátek, 29. listopadu 2013, zve Astronomická společnost Pardubice širokou veřejnost na přednášku „Poprvé z Měsíce…“ Povídání o prvních letech k Měsíci, ať už družicových, nebo s lidskou posádkou, si připravil známý popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře. Přednáška se uskuteční již tradičně od 19 hodin ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice na Gorkého ulici 2658.
Erupce filamentu na Slunci 31. ledna 2013 Autor: SDO / NASAČeská astronomická společnost ocenila Nušlovou cenou za rok 2013 slunečního fyzika Doc. RNDr. Mariana Karlického, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR. Slavnostní předání ceny proběhne v sobotu 30. 11. 2013 v 16:00 v budově Akademie věd v Praze 1, Národní 3 v rámci přednáškového Dne s Astropisem. Poté bude přednesena laureátská přednáška „Fyzikální podstata slunečních erupcí“. Na předání ceny i na laureátskou přednášku je možný přístup pouze po registraci - www.astropis.cz, novináři mají vstup volný. Akce se koná ve spolupráci České astronomické společnosti se Společností Astropis, s Akademií věd České republiky a se Střediskem společných činností AV ČR.
Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 194 z 27. 11. 2013.
Pozorování zatmění Slunce v Ugandě. Autor: Petr Horálek.Ano, měli jsme štěstí. – Moment, štěstí s tím nemá co dělat! Ne, bylo to naplánované, prostě jsme to tak chtěli, nemohlo to dopadnout jinak. Jsem zkrátka řekl, že to uvidíme, tak to uvidíme. – No, ale i tak to bylo tak padesát na padesát… Přesně tohle by se dalo vyjmout jako dialog emocionálně napjatého nadšence a racionálního profesionála, nebo také jako vnitřní monolog poloblázna, který byl svědkem úkazu na hranici nemožného, a prakticky to (ostatně jako vždy) trvá pár hodin-dní-týdnů, než se z toho všeho vzpamatuje. Plný pocit satisfakce, vítězství, malicherných i epických dojmů či šarlatánské osudovosti. To vše po neuvěřitelných (a jistě za život nejkratších) 18 sekund úplného zatmění Slunce v exotické rovníkové Ugandě.
Ladislav Weinek v r. 1881. Autor: Prager Presse.Ladislav Weinek, původně László, sám se ale psal Ladislaus (*13. února 1848 v Ofen, dnes část Budapešti – 12. listopadu 1913 v Praze) přišel v roce 1883 do Prahy, stal se zde ředitelem klementinské hvězdárny a také profesorem astronomie na pražské německé Karlo-Ferdinandově universitě. Za jeho působení se klementinská hvězdárna zcela germanizovala, po odchodu G. Grusse zůstal veškerý personál už jen německý.
Koláž zachycuje observatoře ESO v Chile na jednom fiktivním záběru - eso1346 Autor: ESO/M. KornmesserTisková zpráva Evropské jižní observatoře (046/2013): ESO dnes slaví 50 let úspěšné spolupráce s Chile. Toto partnerství umožnilo evropské i chilské astronomii posunout hranice vědy, technologií a lidského poznání.
Rekonstruovaný sál s novým projektorem. Autor: Hvězdárna a planetárium BrnoHvězdárna a planetárium v Brně otvírá jednu z nejmodernějších projekcí – Přírodovědné digitárium. To návštěvníky zavede nejen za toulkami po vzdálených hvězdách a galaxiích, ale poslouží i k popularizaci dalších vědních oborů.
Mezinárodní kosmická stanice ISS Autor: NASAI na listopad 2013 si pro vás brněnská hvězdárna připravila skutečně zajímavé přednášky. Podíváme se na kosmologickou otázku mnoha vesmírů, klimatické změny na Zemi a navštívíme Mezinárodní kosmickou stanici a trošku se zasníme o věčném životě.
Oslava výročí úpické hvězdárny. Autor: Marcel Bělík.Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 slaví úpická hvězdárna 54 let od svého otevření. Pracovníci hvězdárny k této příležitosti připravili bohatý program pro širokou veřejnost, který čítá odhalení tematické fotografické výstavy, přednášku o významné osobnosti barona Artura Krause a za jasného počasí rovněž pozorování noční oblohy. Během akce si budou moci návštěvníci prohlédnout dalekohled, jehož historie sahá až k samotným kořenům novodobých lidových hvězdáren. Celá akce začíná v 18 hodin a je zdarma.
Logo Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti Autor: Hvězdárna České BudějoviceU příležitosti státního svátku 28. října – Dne vzniku samostatného československého státu primátor Juraj Thoma slavnostně předal v obřadní síni radnice městská vyznamenání celkem devíti občanům. Medaile Za zásluhy převzali i astronomové Jana Tichá a Miloš Tichý.
Prezident Chile navštívil observatoř Paranal a oznámil poskytnutí pozemků pro stavbu E-ELT - eso1345 Autor: ESOTisková zpráva Evropské jižní observatoře (045/2013): Na slavnosti, která se uskutečnila 27. října 2013 na observatoři ESO/Paranal v chilské poušti Atacama, předal chilský prezident Sebastián Piñera zástupcům ESO podepsané formální dokumenty stvrzující, že chilská vláda poskytne ESO pozemky v oblasti Cerro Armazones. Cerro Armazones je hora vysoká 3060 m, která se v budoucnu stane domovem dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Nachází se asi 20 kilometrů od observatoře na hoře Cerro Paranal, kde sídlí dalekohledy komplexu ESO/VLT (Very Large Telescope).
Hvězdárna v Uherském Brodě. Autor: Astrocesty.eu.Amatérská prohlídka oblohy (sekce ČAS) a Hvězdárna Uherský Brod si Vás dovolují pozvat na víkendový seminář ASTRO@BROD.2013, který se uskuteční 15. až 17. listopadu 2013 v prostorách Hvězdárny Uherský Brod.
Přednání Littera astronomica 2013. Autor: Kateřina Horálková, Zuzana Kuljovská.Česká astronomická společnost udělila 18. října 2013 v Havlíčkově Brodě cenu Littera Astronomica Mgr. Pavlovi Gabzdylovi, a to především za popularizaci měsíční astronomie. Laureát cenu převzal z rukou knihkupce Jana Kanzelsbergera, spisovatelky a ředitelky 23. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě PhDr. Markéty Hejkalové a předsedy České astronomické společnosti Ing. Jana Vondráka, DrSc., Dr.h.c. Laudatio pronesl místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. Podívejte se na fotografie.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu
Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules.
Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov.
M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty.
Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia.
Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C.
Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop
110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats
28.4.2025 až 1.5.2025
Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4