Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní

Ostatní



Dana Uhrinová Ostatní

Výprava po stopách Tychona Braheho

Planetárium Kodaň
Planetárium Kodaň
Někde na začátku byl sen o staré galeoně, parku, lavičce a muži v dobovém obleku u dalekohledu co mě zval ať nahlédnu. Prostě pohled do minulosti, kdo ví. Paměť má úžasnou moc vzbudit se ve chvíli kdy to nejméně čekáte. Dávno jsem na ten sen zapomněla. Ožil okamžitě ve chvíli kdy jsem četla článek na astro.cz s nabídkou zájezdu do Dánska "Po stopách Tychona Braheho".

redakce Ostatní

Štefánikova hvězdárna a Návrat na Měsíc

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna pořádá u příležitosti 40. výročí přistání člověka na Měsíci speciální výstavu, jejímž hlavním exponátem bude vzorek měsíční horniny dopravený na Zemi posádkou lodi Apollo 11. Jedná se o jediný vzorek, který je v naší zemi k dispozici.

František Martinek Ostatní

Léto na Hvězdárně Valašské Meziříčí

Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.
Noc vědců na Hvězdárně Valašské Meziříčí - 2007.
Téměř doslova ve dne v noci bude Hvězdárna Valašské Meziříčí otevřena pro veřejnost v průběhu letošních hlavních školních prázdnin. Připraven je jak denní program pro organizované skupiny i jednotlivce, tak i večerní program u dalekohledu.

Jana Tichá Ostatní

V létě z Kletě do vesmíru

Observatoř na Kleti
Observatoř na Kleti
Hvězdárna na jihočeské Kleti patří k nejvýznamnějším českým přírodovědným pracovištím. Každou jasnou noc míří z Kleti k hvězdnému nebi velké dalekohledy a zdejší astronomové sledují planetky a komety, tělesa známá i dosud neznámá. Na léto Mezinárodního roku astronomie 2009 připravili zdejší hvězdáři pro návštěvníky hory Kleť letní exkurze a výstavu pod názvem "Z KLETI DO VESMÍRU aneb KRÁSA POZNÁNÍ".

Ivo Zajonc Ostatní

Teleskopie - díl patnáctý (Fotografujeme astronomickým dalekohledem)

t15_4.jpg
Většina amatérských astronomů se v určité fázi své činnosti dostane do období, kdy se snaží své vizuální pozorování doplnit i fotografováním různých vesmírných objektů. Z celé rozsáhlé problematiky astronomické fotografie bychom se v tomto díle chtěli dotknout především možností, které poskytují amatérský astronomický dalekohled vybavený běžným fotoaparátem.

Ivo Hána Ostatní

RVS: Dopis předsedovi vlády ČR

Rada vědeckých společností
Rada vědeckých společností
Vážený pane předsedo vlády,
dovoluji si Vám psát jménem Rady vědeckých společností České republiky (RVS ČR), která sdružuje 74 nezávislých dobrovolných vědeckých společností, působících v nejrůznějších oblastech vědy. Tyto společnosti mají více než 30 000 členů, kteří se o vědu a její aspekty aktivně zajímají anebo v ní pracují, získávají nové mladé zájemce, všestranně vědu podporují, propagují a aplikují a navíc jí v mnohých činnostech poskytují nezbytné zázemí přednáškami, publikacemi, kontakty národními i mezinárodními.

Jan Kondziolka Ostatní

Deštivé znovuotevření Holešovské hvězdárny

Zámecká hvězdárna v zimě
Zámecká hvězdárna v zimě
Ve středu 24. 6. 2009 byla po rekonstrukci otevřena Holešovská hvězdárna. Jako tradičně při většině akcí na hvězdárně pršelo a pršelo... Hvězdárna má skoro 60 let dlouhou tradici a úspěchy v pozorování například družic. Bohužel v 90. letech byla devastována a rozkradena.

Miroslav Šulc Ostatní

Pátrání po Mečounu

Mečoun
Mečoun
Při psaní článku o názvech meteorických rojů jsem narazil na evidentní nepravidelnost ve skloňování mezinárodních názvů souhvězdí v případě souhvězdí Dorado - Mečoun. Zarazily mě tři skutečnosti:

1. Genitiv od slova Dorado zní Doradus, což se vymyká pravidlům skloňování v latině
2. Odborný zoologický název mečouna není dorado
3. Dorado patrně není latinské slovo
Jiří Dušek Ostatní

Astronomický festival 2009

Astronomický festival 2009
Astronomický festival 2009
Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, příspěvková organizace,
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,
Sdružení hvězdáren a planetárií,
za finančního přispění Ministerstva kultury České republiky a statutárního města Brna si Vás dovolují pozvat na

Astronomický festival 2009

který se uskuteční v prostorách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně, p. o. od čtvrtka 10. září do neděle 13. září 2009. S odkazem na stejnojmennou akci, která se na podobném místě odehrála před deseti roky, se tentokrát neohlédneme do minulosti, nýbrž se pokusíme stručně shrnout aktuální stav daných astronomických oborů, definovat hlavní problémy a nastínit trendy nejbližší budoucnosti.

Pavol Habuda Ostatní

Expedice LEPEX 2009

Maximum Geminid v roce 2004. Autor: Fred Bruenjes.
Maximum Geminid v roce 2004.
Autor: Fred Bruenjes.
Vážení zájemci o meziplanetární hmotu. Srdečně Vás zveme na letošní LEtní Pozorovatelskou EXpedici (tedy LEPEX), organizovanou ve spolupráci s Astronomickým klubem Juraja Bardyho a Považským Osvetovým Strediskom. Expedice, zaměřená převážně na meteorické roje, se bude konat v dnech 24. července až 2. srpna (pátek - neděle) v obci Vrcheplá u Považské Bystrici. Program zahrnuje taktéž pozorování komet, astrofotografii a víkendový seminář se zaměřením na meziplanetární hmotu.

Petr Komárek Ostatní

Na Mezinárodní aviatické pouti s pardubickou hvězdárnou

Návštěvníci u stánku pardubické hvězdárny
Návštěvníci u stánku pardubické hvězdárny
Rok se s rokem sešel a kromě neodvratně se blížícího léta a s ním spojených radovánek se blíží i mnohé akce pardubické hvězdárny a Astronomické společnosti Pardubice. Na tu nejbližší a snad nemálo zajímavou si Vás v rámci Mazinárodního roku astronomie dovolujeme nyní pozvat. Odehraje se o víkendu 6. - 7. června na pardubickém letišti.

Petr Komárek Ostatní

Rok astronomie a dětský den 1. června 2009 v Krajské nemocnici v Pardubicích

Mezinárodní rok astronomie v Pardubicích. Autor: Petr Komárek
Mezinárodní rok astronomie v Pardubicích.
Autor: Petr Komárek
Astronomie je věda krásná, vznešená, posouvá obzory našeho poznání. Nicméně o mnohé bychom byli ochuzeni, kdybychom ponechali mnohé z těch nevšedních a krásných objevů a obrazů vesmíru jen v povolaných a slovutných šedým vousem a kšticí porostlých pánů vědců. A to nic ve zlém páni vědci, však jste potřební stejně jako děti, jimž upřít krásu vesmíru by bylo téměř neodpustitelné.

Vít Straka Ostatní

Novým ředitelem NASA je bývalý astronaut Charles Bolden

Znak NASA
Znak NASA
Po čtyřech měsících bez ředitele NASA konečně dostala nového. 23. května jím Obama jmenoval bývalého čtyřnásobného astronauta Charlese Boldena, jeho zástupkyní se stala Lori Garverová, bývalá vysoká manažerka NASA. A jaké bude teď směřování americké kosmické agentury?
Pavel Suchan Ostatní

6. ročník Astronomické olympiády skončil pražským finále (výsledky)

Logo Astronomické olympiády, autor: Jan Klusáček
Logo Astronomické olympiády, autor: Jan Klusáček
V pátek 29. května 2009 se v Praze uskutečnilo finále 6. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky šestých až devátých tříd základních škol a studenty ekvivalentních tříd gymnázií. 52 finalistů z celé České republiky se sjelo do Prahy, aby dopoledne absolvovali úlohy finále. Zatímco finalisté z 8. a 9. tříd řešili úlohy na Akademii věd, žáci 6. a 7. tříd se sešli na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 29. května 2009

Miroslav Šulc Ostatní

O tvorbě názvů meteorických rojů

Maximum Geminid v roce 2004. Autor: Fred Bruenjes.
Maximum Geminid v roce 2004.
Autor: Fred Bruenjes.
Nedávno jsem byl nepřímo požádán o korekturu textu pro Hvězdářskou ročenku. V této souvislosti jsem zjistil, že názvy některých meteorických rojů jsou neustálené dokonce i v anglických odkazech. Z titulu členství v Terminologické komisi ČAS jsem se rozhodl touto problematikou zabývat hlouběji.

Pavel Suchan Ostatní

6. ročník Astronomické olympiády skončí pražským finále 29. května 2009

Logo Astronomické olympiády, autor: Jan Klusáček
Logo Astronomické olympiády, autor: Jan Klusáček
V pátek 29. května 2009 se v Praze uskuteční finále 6. ročníku Astronomické olympiády, kterou pořádá Česká astronomická společnost pro žáky základních škol a studenty gymnázií. 53 finalistů z celé České republiky se sjede do Prahy, aby dopoledne absolvovali úlohy finále. Zatímco finalisté z 8. a 9. tříd budou úlohy řešit na Akademii věd, žáci 6. a 7. tříd se sejdou na Štefánikově hvězdárně na pražském Petříně.

Tisková zpráva České astronomické společnosti z 28. května 2009

Milan Halousek Ostatní

Mimozemšťané na Chodově

Ufounci v nákupním centru Chodov
Ufounci v nákupním centru Chodov
V sobotu 23. května odpoledne proběhla zahajovací show velké výstavy o pozemských i nepozemských záhadách a mimozemských civilizacích v Nákupním centru na pražském Chodově. Akce populární formou přibližuje téma mimozemského života, UFO, kosmonautiku i astronomii.

Miloš Tichý Ostatní

Johannes Kepler a Nová astronomie

Johannes Kepler
Johannes Kepler
Mezinárodní rok astronomie 2009 je zároveň rokem čtyřstého výročí vydání Keplerova nejvýznamnějšího spisu Astronomia Nova (1609). Německý astronom a matematik Johannes Kepler, působící též v Praze a v Linci, je spojován především s novým pohledem na uspořádání okolního světa. Proslavil se objevem tří zákonů o pohybu planet a stal se tak zakladatelem nebeské mechaniky. Jeho teorie dalekohledu, objev úplného odrazu světla, výklad lomu světla hranolem a vysvětlení dvojité duhy, výklad funkce oka a použití dírkové komory k pozorování zahájily novou éru v historii optiky.



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

m101 a okoli

M101 (také galaxie Větrník, M101 nebo NGC 5457) je spirální galaxie v souhvězdí Velké medvědice s magnitudou 7,9 a úhlovými rozměry 28,8'x26,9'.Objevil ji Pierre Méchain 27. března 1781. Drobné skvrny obklopující galaxii, které jsou ve skutečnosti jasnější části spirálních ramen, objevil a zapsal do katalogu William Herschel. Galaxie Větrník je od Země vzdálena 27 milionů světelných let a je nejjasnějším členem skupiny galaxií M 101

Další informace »