Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava

Sluneční soustava



František Martinek Sluneční soustava

Mimas a Saturnův prstenec F

Saturnův měsíc Mimas a prstenec F Autor: NASA
Saturnův měsíc Mimas a prstenec F
Autor: NASA
Kosmická sonda Cassini pokračuje neustále ve výzkumu planety Saturn, mj. v pořizování zajímavých snímků jak samotné planety, tak i jejích měsíců či prstenců. Občas se dostává do takové polohy vůči Saturnu, odkud může pořídit zajímavé pohledy na systém planety, jejíž prstenec je viditelný i v malém dalekohledu.
redakce Sluneční soustava

Přednáška, Vojtech Rušin: Slnko – naša najbližšia hviezda


Slnko – naša najbližšia hviezda
RNDr. Vojtech Rušin, DrSc., Astronomický ústav Slovenské akademie věd, Tatranská Lomnica, SR

Úterý 8. ledna 2008
  • od 14.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
    Cyklus popularizačních přednášek pro středoškolské studenty Nebojte se vědy

  • od 17.00 hod., budova Akademie věd, Národní třída 3, Praha 1, místnost 206
    Cyklus popularizačních přednášek pro veřejnost Akademická Praha
    Pozor změna!: výjimečně v úterý 8. ledna 2008

  • Miroslava Hromadová Sluneční soustava

    Srazí se planetka s Marsem?

    asteroid-browse.jpg
    Astronomové monitorují dráhu 50m planetky, která bude křížit oběžnou dráhu Marsu na začátku roku 2008. Pozorování analyzovaná v JPL ukazují, že objekt by se mohl 30. ledna v poledne našeho času nacházet ve vzdálenosti 48 000 km od Marsu.

    Aktuální šance na srážku je 1 : 10000. (9. 1. 2008)

    František Martinek Sluneční soustava

    Saturnovy měsíce ve tvaru „létajících talířů“

    Zajímavý tvar Saturnova měsíce Pan.
    Zajímavý tvar Saturnova měsíce Pan.
    Dva malé Saturnovy měsíce vypadají na snímcích ze sondy Cassini jako „létající talíře“. Tyto měsíce, které se nacházejí uvnitř prstenců planety, mohly získat své zvláštní tvary postupným nabalováním materiálu z prstence, čímž v oblasti jejich rovníku „vyrostla“ pozorovaná vyvýšenina.
    František Martinek Sluneční soustava

    Byla Venuše sestrou Země?

    Porovnání velikosti Země a Venuše.
    Porovnání velikosti Země a Venuše.
    Dnešní Venuše je doslova pekelné místo ve vesmíru díky vysoké teplotě a obrovskému atmosférickému tlaku na jejím povrchu. Evropská sonda Venus Express (start 9. 11. 2005) však zjistila, že tomu tak nebylo vždycky. Ve vzdálené minulosti byla Venuše pravděpodobně velmi podobná Zemi a obsahovala velké množství vody.
    František Martinek Sluneční soustava

    Třetí průlet sondy ULYSSES nad severním pólem Slunce

    Kosmická sonda Ulysses.
    Kosmická sonda Ulysses.
    Evropská sonda Ulysses pokračuje ve výzkumném programu, který zatím žádná jiná kosmická sonda neprováděla. Jedná se o výzkum polárních oblastí Slunce a jeho působení na okolní kosmické prostředí. Zhruba před rokem sonda prolétala nad jižními polárními oblastmi Slunce, nyní začal její průlet nad oblastmi kolem severního pólu.
    František Martinek Sluneční soustava

    Blesky na Venuši

    Blesky na Venuši.
    Blesky na Venuši.
    Na povrchu Venuše panují doslova pekelné podmínky vzhledem k vysoké teplotě a atmosférickému tlaku. Sonda Venus Express, kterou vypustila Evropská kosmická agentura ESA, přidala k těmto poznatkům první svědectví o tom, že atmosféra Venuše generuje bleskové výboje. Tento objev je jen částí vědeckých poznatků, které poskytla sonda Venus Express.
    Miroslava Hromadová Sluneční soustava

    Jsou měsíce jako náš výjimečné?

    Měsíc v úplňku. Foto: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio.
    Měsíc v úplňku. Foto: T.A. Rector, I.P. Dell'Antonio.
    Měsíce podobné našemu pozemskému Měsíci – vytvořené v období velkého bombardování – jsou ve vesmíru spíše výjimečné. Vyskytují se v planetárních soustavách nejvýše v 5 až 10 %. K těmto závěrům došli astronomové na základě nových pozorování kosmického dalekohledu Spitzer Space Telescope (NASA).
    Jiří Srba Sluneční soustava

    Setkání SMPH 23.- 25. listopadu 2007 na Vsetíně

    Setkani SMPH 2007
    Setkani SMPH 2007
    O tomto víkendu (23.-25. listopadu 2007) se v prostorách Hvězdárny Vsetín uskuteční tradiční podzimní setkání Společnosti pro Meziplanetární Hmotu (SMPH). Hlavní část programu se odehraje v sobotu 24. listopadu od 9 hodin. Větąí část příspěvků bude věnována aktuálním pozorováním meteorů i komet, případně daląím projektům jednotlivých účastníků, které jsou realizovány ve spolupráci s SMPH (podrobně ji viz program níľe). Vąechny zájemce meziplanetární hmotu (planetky, komety, meteory, …) srdečně zveme. Více informací na j.srba(at)seznam.cz. [foto v záhlaví - Hvězdárna Vsetín a kometa 17P/Holmes (autor: Emil Březina)]
    Veselý Jan Sluneční soustava

    Kometa 17P/Holmes je už větší než Slunce!

    17P/Holmes v porovnani se Sluncem a Saturnem
    17P/Holmes v porovnani se Sluncem a Saturnem
    Podle astronomů, kteří fotografovali kometu pomocí Kanadsko-francouzsko-havajského teleskopu (CFHT), dosáhl průměr prachové komy 1,4 miliónů kilometrů a přesáhl tak průměr Slunce. Současná erupce komety byla poprvé odhalena 24. října letošního roku. Od té doby se koma Holmesovy komety rozpíná stálou rychlostí 500 m/s.
    František Martinek Sluneční soustava

    Existoval na Venuši život?

    Topograficka mapa povrchu Venuše.
    Topograficka mapa povrchu Venuše.
    Existovaly v obrovských oceánech na Venuši dostatečně dlouhou dobu vhodné podmínky pro výskyt života? Odpověď na tuto otázku můžeme najít v tvrdém minerálu nazvaném tremolit na povrchu Venuše, jehož průzkum by mohly v budoucnosti uskutečnit kosmické sondy.


    27. vesmírný týden 2025

    27. vesmírný týden 2025

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    NGC3718

    Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Hvězdná obloha

    Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

    Další informace »