Vyhledávání v článcích
Život pod dnem oceánu

ASUF již po třetí
![]() |
Úkazy na obloze v 5. týdnu (31.1.-6.2.2005)
Přehled astronomických úkazů na 5. týden (31.1.-6.2.2005).
Rodiště nových hvězd - rodinný portrét

900 komet SOHO a tipovací soutěž k tomu

Role supernov při vzniku Sluneční soustavy
Analýza starého meteoritu nalezeného v Číně odhalila přítomnost izotopu síry 36, který je výsledkem radioaktivního rozpadu izotopu chlóru 36. Tento izotop s krátkým poločasem rozpadu 300 tisíc let se tedy vyskytoval v ranných stádiích existence Sluneční soustavy. Pravděpodobnější variantou zdroje chlóru 36 je exploze blízké supernovy.Hubblův dalekohled pozoroval extrasolární planetu

Dynamická atmosféra planety Saturn

Kdo je kosmonautická velmoc?
Možná vás odpověď překvapí. Jistě, nejde jenom o čísla – ale taky o sofistikovanost kosmických přístrojů, pozemních pracovišť a analytických mozků, ale při pohledu na zápisky z loňského roku je to více než jednoznačné...Huygens: co nyní víme o Titanu

polární záře 21.1.2005
V pátek 21.11 bylo možné z území ČR sledovat polární záři. Fotografie naleznete např. na stránkách Petra Pazoura (Praha) či Jana Hollana (Brno).
Na stránkách o úkazech najdete přehled polárních září z minulych let.
Osud kresby Petra Ginze "Měsíční krajina"
![]() |
Ve čtvrtek 20.ledna 2005 se v prostorách Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze uskutečnila slavnostní prezentace poštovní známky inspirované kresbou Petra Ginze "Měsíční krajina".
Všem zájemcům o kosmonautiku je osud této kresby dobře znám - a tragické spojení jména malého židovského chlapce z Prahy a amerického raketoplánu Columbia taktéž.
Je proto potěšující, že tento "silný" námět našel podporu u odpovědných míst a že u příležitosti druhého výročí havárie raketoplánu Columbia byla tato známka uvedena v život.
Více informací naleznete na serveru kosmos-news.kosmo.cz
Obloha v roce 2005
V úterý 25. ledna 2005 od 17:00 se v pražském Planetáriu v sále Cosmorama koná přednáška OBLOHA V ROCE 2005, ve které se posluchači dozví o letošních úkazech na hvězdném nebi. Připravil a hovoří Ing. Pavel Příhoda. Přednáška, kterou pořádá Pražská pobočka České astronomické společnosti, je přístupná i veřejnosti, členové Pražské pobočky mají po předložení členské legitimace vstup zdarma.
Úkazy na obloze ve 4. týdnu (24. - 30. ledna 2005)
Přehled astronomických úkazů na 4. týden (24.1.-30.1.2005).
ESA představuje další obrázky z Titanu

"Nyní můžeme pochopit, jaké procesy formovaly povrch měsíce," říká Martin Tomasko, hlavní tvůrce aparatury DISR (Descent Imager-Spectral Radiometer) a pokračuje: "Geologické důkazy probíhající eroze, mechanického obrušování a další fluviální aktivity naznačují, že fyzikální procesy, formující povrch Titanu, jsou velmi podobné silám, které známe na Zemi."
Poslední čtvrtletí 2004 v M31
Od poslední zprávy o objevu novy v M31 už uběhly 4 měsíce a tak je nejvyšší čas informovat o výsledcích hledání nov v galaxii M31 v měsících říjen - prosinec 2004. Rovněž konec uplynulého a začátek nadcházejícího roku vybízí k malému bilancování.
Známka k připomenutí Petra Ginze

Evropská sonda SMART-1 se připravuje na výzkum Měsíce
