Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Jan Hovad

Jan Hovad

J.Hovad
J.Hovad

Rok narození : 1987

www.space-walk.info

Astrofotograf roku 2008

Astrofotografem roku 2008 se stal Jan Hovad z Červeného Kostelce. Jeho cesta k tomuto titulu byla oslnivě krátká a přímočará. To však neznamená, že byla lehká. Možná právě naopak. Ještě v dubnu roku 2007 se Honza zabýval úplně jinými věcmi, od astronomie na hony vzdálenými. Zlomovým okamžikem se stalo možná náhodné prokliknutí na internetové stránky Instantních astronomických novin v květnu toho roku. Fotografie oblohy spolu s hvězdnou mapkou jej vytáhly na ztemnělou zahradu a bylo rozhodnuto. Zrodil se nový astronom.

Pohled na noční oblohu pouhýma očima brzy přestal stačit, stejně jako články v časopisech i na internetu. Po mnoha diskusích na stránkách Astro-fóra, hostujícím na serveru České astronomické společnosti, se na zahradě objevil 8“ Dobson. Prohlížení oblohy se postupně spojilo s prvními pokusy o afokální fotografii a astronom se proměnil na astrofotografa.

Na řadu přišel fotoaparát Canon EOS 400D se setovým objektivem a první opravdové astronomické fotografie. Jejich zpracování a zejména výsledky přivedly Honzu k jeho hlavní astrofotografické specializaci – širokoúhlé fotografii. Nemohl si snad pro začátek vybrat komplikovanější obor astronomické fotografie. Fotograf zde bojuje nejen s nepřízní počasí, zimou a rosou, nepřesnostmi v chodu montáže a horkými pixely v obraze. K tomu všemu se přidává deformace velkoplošného obrazu při převodu z koule oblohy na rovný čip fotoaparátu, komplikovaná navíc skládáním mnoha snímků do výsledné mozaiky. Velkou, možná dokonce zásadní , potíž přináší i světelné znečištění. "Širokoúhlého" astrofotografa netrápí pouze s přezářená obloha, ale zejména různá intenzita tohoto přesvícení v různých částech nebe.

Zatím však pokračovalo vylepšování "strojového parku". Stativ nahradila paralaktická montáž HEQ5 a objektiv fotoaparátu refraktor ED80 o průměru objektivu 80mm a ohnisku 600mm. I fotoaparát prodělal modifikaci v astronomicky přijatelnější přístroj a došlo i na auto-guider a úzkopásmové filtry. Sestavování velkorozměrných mozaik hvězdného nebe si však v krátké době vynutilo další změnu v technice. Refraktor ED80 byl vyměněn za objektiv Takahashi FSQ85 ED, který má výrazně lepší kresbu po celém vykresleném poli.

A výhledy do budoucna? Realizuje se stavba pozorovatelny a plánuje nákup monochromatické CCD kamery. Ale hlavně Honza mosí v hlavě a za jasného počasí realizuje další projekty velkorozměrových mozaik krásné noční oblohy.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Altitak: Okolí hvězdy Alnitak v souhvězdí Oriona. Autor: Jan Hovad
Altitak: Okolí hvězdy Alnitak v souhvězdí Oriona.
Autor: Jan Hovad
Labuť: Mléčná dráha v souhvězdí Labutě. Vítězná mozaika Astrofotografa roku 2008. Autor: Jan Hovad
Labuť: Mléčná dráha v souhvězdí Labutě. Vítězná mozaika Astrofotografa roku 2008.
Autor: Jan Hovad
Kalifornie: Mlhovina Kalifornie v souhvězdí Persea. Autor: Jan Hovad
Kalifornie: Mlhovina Kalifornie v souhvězdí Persea.
Autor: Jan Hovad
Kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula. Autor: Jan Hovad
Kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkula.
Autor: Jan Hovad


Štítky: Síň slávy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »