Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Kateřina Onderková

Kateřina Onderková

Kateřina Onderková
Kateřina Onderková

Rok narození : 1991

Astrofotografie je obor, který si mezi mladými bohužel nikterak závratné popularity nezískává a je vždy úžasné sledovat krásné snímky těch, kteří se tohoto trendu nedrží. Jasným důkazem je i vítězka prosincového kola v roce 2008, Kateřina Onderková, která do soutěže zaslala detailní pohled hvězdokupy v Perseovi.

Již na základní škole spatřila oblibu v planetách a výuce týkající se astronomie. Místní hvězdárna zrovna pořádala astronomický kurz, do kterého se autorka s velkou radostí přihlásila. Hloubější zkoumání vesmíru tak mohlo začít a podotkněme, že již v době, kdy bylo Kateřině Onderkové 15 let. Ihned po kurzu přešla do role demonstrátorky na hvězdárně, tzn. průvodce, který návštevníky provází a vysvětluje jim, co na obloze právě vidí. O fotografování se dozvěděla až od kolegů, kteří ji blíže seznámili s možnostmi astrofotografie dalekého vesmíru, pozorování jasnosti hvězd či tranzitů exoplanet. K tomu bylo nutné nastovat metodiky snímání a zpracování obrazových dat, které jsou v astrofotografii často podceňovány.

Zajímavé je, že Kateřina Onderková zvládá vše. Snaží se zdokonalovat focením dalekého vesmíru, chytá první proměnné hvězdy a doufá, že brzy pořídí zaznamenat svojí první exoplanetu. Doufejme, že si své snímky nenechá jen pro sebe, ale budou součástí některé z dalších galerií soutěže Česká astrofotografie měsíce.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Hvezdokupy v Perseovi Autor: Kateřina Onderková
Hvezdokupy v Perseovi
Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou
Autor: Kateřina Onderková


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »