Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Kateřina Onderková

Kateřina Onderková

Kateřina Onderková
Kateřina Onderková

Rok narození : 1991

Astrofotografie je obor, který si mezi mladými bohužel nikterak závratné popularity nezískává a je vždy úžasné sledovat krásné snímky těch, kteří se tohoto trendu nedrží. Jasným důkazem je i vítězka prosincového kola v roce 2008, Kateřina Onderková, která do soutěže zaslala detailní pohled hvězdokupy v Perseovi.

Již na základní škole spatřila oblibu v planetách a výuce týkající se astronomie. Místní hvězdárna zrovna pořádala astronomický kurz, do kterého se autorka s velkou radostí přihlásila. Hloubější zkoumání vesmíru tak mohlo začít a podotkněme, že již v době, kdy bylo Kateřině Onderkové 15 let. Ihned po kurzu přešla do role demonstrátorky na hvězdárně, tzn. průvodce, který návštevníky provází a vysvětluje jim, co na obloze právě vidí. O fotografování se dozvěděla až od kolegů, kteří ji blíže seznámili s možnostmi astrofotografie dalekého vesmíru, pozorování jasnosti hvězd či tranzitů exoplanet. K tomu bylo nutné nastovat metodiky snímání a zpracování obrazových dat, které jsou v astrofotografii často podceňovány.

Zajímavé je, že Kateřina Onderková zvládá vše. Snaží se zdokonalovat focením dalekého vesmíru, chytá první proměnné hvězdy a doufá, že brzy pořídí zaznamenat svojí první exoplanetu. Doufejme, že si své snímky nenechá jen pro sebe, ale budou součástí některé z dalších galerií soutěže Česká astrofotografie měsíce.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Hvezdokupy v Perseovi Autor: Kateřina Onderková
Hvezdokupy v Perseovi
Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou
Autor: Kateřina Onderková


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »