Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Kateřina Onderková

Kateřina Onderková

Kateřina Onderková
Kateřina Onderková

Rok narození : 1991

Astrofotografie je obor, který si mezi mladými bohužel nikterak závratné popularity nezískává a je vždy úžasné sledovat krásné snímky těch, kteří se tohoto trendu nedrží. Jasným důkazem je i vítězka prosincového kola v roce 2008, Kateřina Onderková, která do soutěže zaslala detailní pohled hvězdokupy v Perseovi.

Již na základní škole spatřila oblibu v planetách a výuce týkající se astronomie. Místní hvězdárna zrovna pořádala astronomický kurz, do kterého se autorka s velkou radostí přihlásila. Hloubější zkoumání vesmíru tak mohlo začít a podotkněme, že již v době, kdy bylo Kateřině Onderkové 15 let. Ihned po kurzu přešla do role demonstrátorky na hvězdárně, tzn. průvodce, který návštevníky provází a vysvětluje jim, co na obloze právě vidí. O fotografování se dozvěděla až od kolegů, kteří ji blíže seznámili s možnostmi astrofotografie dalekého vesmíru, pozorování jasnosti hvězd či tranzitů exoplanet. K tomu bylo nutné nastovat metodiky snímání a zpracování obrazových dat, které jsou v astrofotografii často podceňovány.

Zajímavé je, že Kateřina Onderková zvládá vše. Snaží se zdokonalovat focením dalekého vesmíru, chytá první proměnné hvězdy a doufá, že brzy pořídí zaznamenat svojí první exoplanetu. Doufejme, že si své snímky nenechá jen pro sebe, ale budou součástí některé z dalších galerií soutěže Česká astrofotografie měsíce.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Hvezdokupy v Perseovi Autor: Kateřina Onderková
Hvezdokupy v Perseovi
Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou Autor: Kateřina Onderková
Souhvězdí Orion nad hvězdárnou
Autor: Kateřina Onderková


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »