Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Jan Měšťan

Jan Měšťan

Portrét: Jan Měšťan
Portrét: Jan Měšťan

Rok narození : 1991

www.jm-pisek.cz/osobni

Jan Měšťan se narodil v roce 1991 v Písku. Patří tedy mezi mladé, a jak se ukazuje i nadějné české astrofotografy. Jako student osmiletého píseckého gymnázia se zajímá hlavně o astronomii, astrofotografii, fyziku, sport a jazyky.

Astronomií se začal intenzivněji zabývat již ve svých 10 letech, avšak jeho skutečně prvním astronomickým zážitkem však bylo pozorování zatmění Měsíce již v roce 1996. V roce 1997 s rodiči a sestrou Katkou navštívil pražské planetárium. Tam shlédl pořad pro děti o „kometce Babetce“, tedy kometě Hale-Bopp, kterou mimochodem rovněž vizuálně pozoroval. Zájem o astronomii se prohluboval, nové astronomické knihy a časopisy. Na pozorování zatmění Slunce v roce 1999 či přechodu Venuše přes Slunce v roce 2004 již byl technicky vybaven.

V souvislosti s přechodem Venuše před Sluncem byl vyhlášen i Mezinárodní astronomický projekt Venus transit 2004. Pořádalo jej několik institucí včetně Evropské jižní observatoře ESO. Součástí projektu byla i soutěž o nejlepší videozáznam pozorování přechodu. Společně se sestrou Katkou se Honza této soutěže zúčastnil a s videozáznamem se dostali mezi 10 nejlepších videosnímků zaslaných do soutěže z celé Evropy. Mohli tak nakonec odletět do Paříže na závěrečné vyhlášení projektu, kde obdrželi zvláštní cenu poroty.

S postupem času se obohatilo i astronomické resp. astrofotografické vybavení. Oblohu pozoroval za pomoci triedru. Pokoušel se o afokální fotografie Měsíce, které postupem času dosáhly přijatelných kvalit. Se svým digitálním fotoaparátem se pokoušel i o panoramatické záběry oblohy (východ Měsíce, seskupení planet, apod.). Účast na astronomické expedici za pozorováním prstencového zatmění Slunce do Španělska 2005 Honzu vedla ke koupi slunečních filtrů. Kromě triedrů používal k pozorování také historický 50mm refraktor Gymnázia v Písku. Spojením digitálního fotoaparátu a tohoto refraktoru pořídil první snímky srpku Venuše. V roce 2006 Honza obsadil ve finále 3. ročníku Astronomické olympiády 3. místo a do vybavení tak přibyl triedr 12x60.

Dne 29. března 2006 proběhlo na území České republiky částečné zatmění Slunce. Se spolužákem Janem Kotkem ,za pomoci profesora Tyle uspořádali pozorování tohoto zatmění pro celé Gymnázium v Písku.

Za spolupráce pana profesora Tyle toto pozorování začlenili do vědecké práce „Výzkum a pozorování zatmění Slunce“. S touto prací, obohacenou o mnohé další informace týkající se zatmění Slunce, se jim podařilo zvítězit v mezinárodním vzdělávacím projektu „Catch a Star! 2007“ pořádaném Evropskou jižní observatoří a Evropskou asociací pro vzdělávání v astronomii EAAE. Odměnou byl týdenní pobyt v Chile spojený s návštěvou observatoře ESO Paranal.

Pobyt v poušti nerušený světelným Honza samozřejmě využil k fotografování oblohy. Do Chile si vezl lehký fotografický stativ a fotoaparát Zenit 11. Obě zařízení včetně filmu cestu přežila a tak mohl Honza začít „cvakat“ jižní oblohu při pohledu na Magellanova mračna či Mléčnou dráhu.

K fotografování používá rovněž svůj digitální fotoaparát spojený se 102mm refraktorem Celestron, který získal ve finále astronomické olympiády 2007. Rovněž se seznamuje s CCD technikou.

Astronomie je pro Honzu velice zajímává věda, ve které hrají kromě „pouhého“ hledění na oblohu roli i matematické výpočty. To platí i u astrofotografie. Do budoucna by se těmto aktivitám rád věnoval, ať už profesionálně či amatérsky. Je tu samozřejmě také škola ale i sport, jazyky či další obory, které jej také velice baví. A jsou tu také ti, kteří Honzovi pomáhají a podporují jej v jeho zájmu. A jim patří Honzův dík.

VYBRANÉ FOTOGRAFIE

Zákryt Venuše Měsícem 18.6.2007. Autor: Jan Měšťan
Zákryt Venuše Měsícem 18.6.2007.
Autor: Jan Měšťan
Projekce částečného zatmění Slunce. Autor: Jan Měšťan
Projekce částečného zatmění Slunce.
Autor: Jan Měšťan
Částečné zatmění Měsíce 7. září 2006. Autor: Jan Měšťan
Částečné zatmění Měsíce 7. září 2006.
Autor: Jan Měšťan
Měsíc. Autor: Jan Měšťan
Měsíc.
Autor: Jan Měšťan


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Síň slávy


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »